Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Wnioski o dopłaty do wymiany kopciuchów można też składać w soboty. Ekodoradcy czekają na mieszkańców

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Ekodoradcy czekają na mieszkańców od poniedziałku do piątku do wieczora. Dyżurują też w soboty. Wydłużony czas pracy ekodoradców ma ułatwić mieszkańcom składanie wniosków o wymianę starych kotłów.

FLESZ - 7-krotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

od 16 lat

Czasu na wymianę starego kotła nie zostało dużo. Zgodnie z uchwałą antysmogową, kopciuchy mogą być używane do końca 2022 roku. Tomasz Ożóg, wiceburmistrz gminy Skawina przypomina, że od początku przyszłego roku będą przeprowadzane kontrole pod kątem wymiany nieekologicznych pieców, a za niedostosowanie się do przepisów będą nakładane kary.

Władze gminy pomagają mieszkańcom w tych przedsięwzięciach. Ekodoradcy doradzają, jakie rozwiązania najkorzystniej jest zastosować i pomagają w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie.
Do godz. 19 od poniedziałku do piątku wydłużono czas pracy ekodoradców z Referatu Efektywności Energetycznej Wydziału Ochrony Powietrza. Teraz także pracują oni w soboty w godz. 7.30-13.30. Wnioski można też składać przez internet.

- Jednak ludzie wolą przyjść osobiście i porozmawiać, uzyskać szczegółowe informacje, niż składać wnioski drogą elektroniczną. Transformacja energetyczna przyspieszyła i ludzie coraz chętniej przechodzą na nowe i małe źródła energii, głównie lokalne. Rośnie zainteresowanie solarami, wiatrakami, pompami ciepła

- mówi Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy.

Podkreśla, że w budżecie gminy Skawina są pieniądze na dopłaty do wymiany kopciuchów i warto się pospieszyć, bo im mniej czasu będzie do granicznego terminu, tym kolejki będą większe. A teraz ekodoradcy mogą bez pośpiechu pomóc w napisaniu wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów, ocieplenia domu, wymiany okien, drzwi oraz montażu wentylacji z odzyskiem ciepła. Można zastosować np. nieduże ogrzewacze, jak kominki do małych powierzchni.

- Transformacja energetyczna przyspieszyła i ludzie coraz chętniej przechodzą na nowe i małe źródła energii, głównie lokalne. Rośnie zainteresowanie solarami, wiatrakami, pompami ciepła

- dodaje Grzegorz Horwacik.
By pomóc mieszkańcom, władze gminy wydłużyły czas pracy w WOP-ie.

Warto już skorzystać z oferty gminy, bo może pojawić się też problem z zakupem odpowiednich urządzeń grzewczych. Należy też liczyć się z trudnościami ze znalezieniem firmy montującej kotły oraz inne instalacje.

Przypomnijmy, w WOP-ie można starać się o dofinansowanie z trzech źródeł:

  • z programu gminnego, w którym nie ma kryteriów dochodowych
  • z programu Czyste Powietrze, gdzie są trzy progi dotacji: 30, 60 i 90 procent
  • z programu Stop Smog, z gdzie można otrzymać 90 procent dotacji, ale warunkiem jest najniższy dochód na osobę – obecnie 1563 zł

Można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, którą uzyskuje się z rozliczenia PIT-u.

- Programy Czyste Powietrze i gminny, można z sobą łączyć, więc kwota, jaką trzeba będzie wydać na wymianę kopciucha, może się okazać niewielka

- zachęca kierownik Horwacik.

Przypomina też o obowiązku zgłoszenia do 30 czerwca 2022 roku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków źródła ogrzewania. W deklaracji należy podać źródła ciepła, które funkcjonowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeżeli po tym terminie zostało zainstalowane nowe źródło grzewcze, wtedy trzeba go zgłosić do 14 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski