Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Z domów, stodół, przybudówek powinny jak najszybciej zniknąć azbestowe pokrycia

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
18.08.2010 konopnica eternit dach azbest fot. malgorzata genca / polskapresse
18.08.2010 konopnica eternit dach azbest fot. malgorzata genca / polskapresse Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Trwa nabór wniosków na odbiór na transport i utylizację materiałów zawierających azbest. Gmina Skawina od lat finansuje odbiór tych szkodliwych materiałów.

Najdroższy lek świata będzie refundowany

od 16 lat

Są nimi pokryte głównie dachy i ściany budynków mieszkalnych i gospodarczych. Okazało się, że to szkodliwy materiał budowlany, ale tylko w przypadku gdy jest uszkodzony, gdy się kruszy.
Wdychane włóka azbestu mogą powodować poważne choroby układu oddechowego, m.in. raka płuc.

- Dlatego w 2002 roku jego stosowanie zostało zakazane. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskie wszystkie materiały zawierające azbest do 2032 roku należy usunąć – przypomina Barbara Ptak, kierowniczka Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy.

Gmina Skawina średnio rocznie wydaje z własnego budżetu na odbiór azbestowych materiałów około 40 tys. zł, ale gdyby zgłoszono większy tonaż do odbioru, to gmina zapewnia zwiększenie tej puli.

- Azbest jest niemal wszędzie, ale w budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotkamy go w formie pokrycia dachowego. Czy azbest stosowany niegdyś do produkcji falistych płyt azbestowych może zagrażać zdrowiu? Wiele osób wciąż nie do końca wierzy w jego szkodliwość. To błąd – podkreśla Barbara Ptak.

W gminie przeprowadzono inwentaryzację materiałów z eternitu. Jak poinformował nas Mariusz Jachimowski z WOŚ-u, w gminie do likwidacji pozostało 1057,72 tony różnego rodzaju pokryć.
Ponad 400 ton z tego stanowią pokrycia na obiektach firm, ale one nie mogą skorzystać gminnych dotacji, które przewidziane są tylko dla prywatnych osób.
W tym roku z ich posesji odebrano 25 ton.

Programy likwidacji eternitowych pokryć w powiecie krakowskim rozpoczęto kilkanaście lat temu. Zaczęto od programu „Ekodach” współfinansowanego z powiatem.

Wdrażano też szwajcarsko-polskiego programu projekt „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego”.
Teraz gminy samodzielnie likwidują pokrycia azbestowe.
Gmina Skawina zapewnia bezpłatny załadunek azbestowych odpadów z terenu nieruchomości, transport do składowiska oraz zutylizowanie.

- Dofinansowanie nie pokrywa kosztów związanych z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych i elewacji – dodaje kierowniczka Ptak.

Druk wniosku jest dostępny na stronie internetowej UMiG oraz w Wydziale Ochrony Środowiska UMiG Skawina, ul. Rynek 14, pok. nr 2, tel. 12 277 01 08.
Wnioski są przyjmowane do końca listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski