Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina zaprasza na mistrzostwa Polski we wrotkarstwie alpejskim

(krzyk)
Wrotkarstwo jest coraz popularniejsze wśród młodzieży
Wrotkarstwo jest coraz popularniejsze wśród młodzieży Ewa Tyrpa
W najbliższy weekend 25-26 września w Skawinie odbędą się mistrzostwa Polski w zdobywającej sobie coraz większą popularność dyscyplinie o angielskiej nazwie inline alpine, czyli - w spolszczonej wersji - we wrotkarstwie alpejskim.

Zawody we wrotkarstwie alpejskim są organizowane w slalomie, slalomie gigancie i slalomie równoległym. Dzięki Skimce, prężnie działającemu klubowi ze Skawiny, to miasto staje się uznanym ośrodkiem tej dyscypliny. Klub już dwukrotnie organizował mistrzostwa Polski w inline alpine, a teraz nastąpi to po raz trzeci. Kilka miesięcy temu w ramach promocji dyscypliny umiejętności zawodników można było podziwiać na skawińskim Rynku, o czym możecie się przekonać przeglądając galerię zdjęć.

Wrotkarstwo alpejskie uprawia się na świecie od początku XXI wieku, a w Polsce pierwszy cykl zawodów (Warszawska Liga Inline Alpine) został zorganizowany przed siedmiu laty. Wtedy też zostali wyłonieni pierwsi rolkarze do polskiej kadry, którzy zadebiutowali w Pucharze Świata.

Od tamtej pory nasi zawodnicy osiągają coraz większe sukcesy. Wśród nich jest Michał Styrylski ze Skimki, zdobywca pięciu mistrzowskich tytułów w inline alpine w ubiegłym roku (w Polsce, Czechach i na Słowacji). W 2019 roku zdobył 4. miejsce w slalomie równoległym podczas mistrzostw świata w hiszpańskiej miejscowości Villablino.

Co to jest inline alpine?

Inline alpine* to połączenie jazdy na rolkach z narciarskim slalomem. Zawodnicy poruszają się w dół po nachylonym fragmencie asfaltu, przemierzając trasę wyznaczoną przez przegubowe tyczki, które przymocowane są do podłoża za pomocą ciężkich podstaw (żeliwnych lub stalowych).

Zawodnicy jeżdżą na rolkach, w których dominują koła o średnicy 110 mm. Wyposażeni są w kaski, nagolenniki, ochraniacze typu „zbroja”, szorty chroniące uda i pośladki i w kije narciarskie z gardami, którymi zasłaniają się przed tyczkami.

Typowo narciarski skręt równoległy jest przez zawodnika wspomagany - tam gdzie to możliwe - krokiem łyżwowym, który pomaga dodatkowo przyspieszyć.

Najpopularniejszą konkurencją jest slalom. Choć zawodnicy na golenie zakładają ochraniacze, starają się nie dopuścić do kontaktu nóg z tyczką, stąd specyficzny sposób ataku tyczki – podczas najazdu należy „zbić” ją do środka kijem (nie gardą, jak ma to miejsce w narciarstwie), aby można było w bezpieczny sposób przejechać obok jej podstawy. Slalom gigant jest natomiast konkurencją bardziej zbliżoną do narciarskiego giganta alpejskiego.

Zawodnicy startują w dwojaki sposób: albo jest to start płaski, albo z rampy (w Pucharze Świata jest ona obowiązkowa i musi mieć co najmniej 1,5 m wysokości). Jadą pomiędzy wyznaczającymi trasę tyczkami (w slalomie odległość między tyczkami 3-8 m, w gigancie 10-15 m). Średnie nachylenie trasy wynosi 6-15% w slalomie oraz 6-10% w gigancie. Trasa musi być odpowiednio szeroka (ok. 5 m) oraz zabezpieczona na całej długości, aby możliwe było bezpieczne przeprowadzenie zawodów. Liczba bramek w slalomie zawiera się w przedziale 30-60, zaś w gigancie w przedziale 20-35.

Mistrzostwa Polski w Skawinie 25-26.09 2021

Mistrzostwa kraju odbędą się na ul. Hałacińskiego w Skawinie w trzech konkurencjach: slalomie, gigancie i kombinacji. Poniżej podajemy szczegółowy program zawodów, które odbędą się w dniach 25-26 września w kilku kategoriach wiekowych.

Sobota 25 września

Gigant

  • Godz. 10 – start do 1. przejazdu
  • Godz. 12 – start do 2. przejazdu

Kombinacja

  • Godz. 14 – start do 1. przejazdu
  • Godz. 16 - start do 2. przejazdu
  • Godz. 17.30 – dekoracja zwycięzców w gigancie i kombinacji

Niedziela

Slalom

  • Godz. 10 - start do 1. przejazdu
  • Godz. 12 - start do 2. przejazdu
  • Godz. 14 - dekoracja zwycięzców w slalomie

* Źródło: strona Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski