Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Zmarł niezłomny. Jeden z ostatnich - Jan Fidziński. Zostawił po sobie wspomnienia

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Jan Fidziński odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległościprzez prezydenta RP Andrzeja Dudę
Jan Fidziński odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległościprzez prezydenta RP Andrzeja Dudę Fot. zbiory Muzeum Regionalnego w Skawinie
Dostał wyrok 8 lat więzienia. I za co? Bo posiadał broń, a nie przyznał się do żadnej organizacji. Prześladowała go bezpieka, jak wielu innych młodych skawinian, ale do końca zachował pogodę i hart ducha. Przetrwał. Jan Fidziński, jeden z ostatnich skawińskich niezłomnych zmarł 4 stycznia 2022 roku w wieku 92 lat.

FLESZ - Oszuści podszywają się pod numer ZUS-u

Skawinianie żegnali go 11 stycznia na cmentarzu parafialnym. I wspominali jego opowieści o niezłomnych. O zatrzymaniach przez milicję i aresztowaniach, o tym jak siedzieli w więzieniu, ale nie tracili wiary, wspierali się nawzajem.

Jan Fidziński pseudonim "Mały" to jeden z ostatnich naszych niezłomnych. Należał do Skawińskiej Młodzieży Niezłomnej, walczącej o pełną wolność, represjonowanej przez Urząd Bezpieczeństwa. Teraz odchodzą tak szybko. Właściwie Jan Fidziński jest przedostatnim. Żyje jeszcze tylko jeden niezłomny Leszek Wojtylak, ale jest w ciężkim stanie zdrowia - mówi nam Czesław Gąsiorowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie. Podkreśla, że Fidziński był wielkim przyjacielem tego muzeum.

Skawinianin Jan Fidziński ps. "Mały" był porucznikiem Wojska Polskiego, więźniem politycznym okresu stalinowskiego, należał do powstałej w Skawinie w 1945 roku Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Członkowie jej rekrutowali się spośród byłych żołnierzy AK oraz miejscowej młodzieży harcerskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). A Fidziński był i harcerzem i członkiem KSM.

Wtedy po wojnie w NOW z innymi młodymi ludźmi ze Skawiny przygotowywali zaplecze organizacyjne na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy ZSRR a Zachodem. Zaczęli walkę o w pełni niepodległą Polskę. Prowadzili akcje ulotkowe, gromadzili broń, rozpracowywali miejscowych działaczy partyjnych, milicjantów oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, którzy potem po nich przyszli. Pierwsze aresztowania zaczęły się w 1946 roku. Więzienie, prześladowania utrudniały, wręcz uniemożliwiały edukację młodym walecznym.

Fidziński opowiadał, że gdy milicja przyszła go aresztować to był już uczniem liceum elektrycznego w Krakowie dla dorosłych. Po południu, miał jechać do szkoły.

Wybierałem się, żeby pójść do pociągu...Przyszło dwóch milicjantów - mówił Jan Fidziński w nagrywanym przed kilku laty filmie.

Zaznaczył, że jeden z tych, którzy po niego przyszli był mu znany.

To on pytał mnie: Czy to Jan Fidziński. Ja mu mówię: "Staszek, przecież mnie znasz dobrze, wiesz, że to ja". Powiedział mi, że jestem aresztowany, w razie ucieczki będą strzelać. Zaprowadzili mnie na posterunek - tak wspominał początki prześladowania.

To był listopad 1949 rok. Fidziński wziął z sobą ciepłą kurtkę, wiec miał na czym spać. Potem "do tej samej piwnicy" - do aresztu - przyprowadzili jego kolegę Leszka Wojtylaka, bez ciepłego ubrania. Fidziński rozłożył swoją kurtkę, żeby obaj się zmieścili. O tej pomocy, ludzkim geście Wojtylak na wolności kilka razy wspominał i dziękował koledze.

Młodzi niezłomni w areszcie nie tracili wiary w wolność. Wśród uwięzionych był m.in. Ryszard Pietraszek. Wszyscy wspominali, że to był taki poeta, który układał piosenki i śpiewał. O tym, że trafili do więzienia, ale nie martwią się, bo wierzą, że szybko się to skończy.

Wszyscy uczyli się tych piosenek:
"Tam tych chłopców ze Skawiny dopadli, lecz wesołe mają miny chłopaki.
Choć nie mamy tu dziewczyny, czasem chleba odrobiny, lecz i tym wcale nie martwimy się.
Wszędzie tylko słychać krzyki, wy jesteście skurczybyki, wy jesteście bandziory".

Skawińscy niezłomni nie tylko w piosenkach zaznaczali, że nie byli bandziorami, wierzyli w zakończenie prześladowań i powrót do domu. Ale nie tak szybko wyszli. Czekały ich procesy i wyroki.

Ja zostałem skazany, bo nie przyznałem się do żadnej organizacji. W akcie oskarżenia mam tylko nielegalne posiadanie broni. Ponieważ broń była zdatna do użytku - dostałem 8 lat - wspominał.

Nie złamały ich te wyroki. Za wolę walki i represje zostali w końcu docenieni. Jan Fidziński został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości, otrzymał też Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Teraz jest propozycja, żeby skawińskich bohaterów uhonorować nadając jednemu z miejskich placów imię Skawińskiej Młodzieży Niezłomnej. Z taką propozycją wyszedł Czesław Gąsiorowski, dyrektor Muzeum Regionalnego.

Chodzi o plac między basenem, pocztą i halą sportową. Chciałbym, żeby na 1 marca na Narodowy Dzień Pamięci Wyklętych zapadły decyzje samorządowe o nadaniu nazwy dla tego placu - mówi nam Gąsiorowski.

Samorządowcy nie sprzeciwiają się. Władze miasta znają temat.

Z mojej strony jest zielone światło dla tej propozycji. Sama decyzja o nadawaniu imienia konkretnym miejscom w mieście i gminie należy do radnych. Będą o tym rozmawiać w najbliższym czasie na komisjach - mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Jest szansa, że Rada Miejska w Skawinie zdąży na sesji w lutym podjąć decyzję o tym, żeby miejski plac nazwać imieniem Skawińskiej Młodzieży Niezłomnej.

Przekazanie nowego sprzętu robota pirotechnicznego i pojazdu elektrycznego Straży Granicznej  na lotnisku w Krakowie-Balicach

Kraków-Balice. Robot pirotechniczny i pojazd elektryczny dla...

Powstała nowa grupa ratownictwa specjalistycznego. Skupia ratowników nawigatorów i przewodników z psami z powiatu krakowskiego i Krakowa

Poszukują zaginionych ludzi - taką mają pasję, a do tego wys...

Postacie sprzed wieków pojawiły się w gminie Kocmyrzów Luborzyca - to przebierańcy. Dziesiątki mieszkańców przez długie miesiące naśladowało życie panów we dworze, dam i żołnierzy lub mieszczan w małym miasteczku albo chłopów pracujących w polu. A dzieci bawiły się m.in. na sianie. To wszystko w ramach projektu Etno Wehikuł Czasu, który realizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Luborzycy.

Powiat krakowski. Jak minął rok 2021. Najważniejsze inwestyc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski