Dochód uprawnionych do skorzystania ze sklepu nie może przekraczać 200 procent kryterium dochodowego, o którym jest mowa w ustawie o pomocy społecznej. W przypadku osób samotnie gospodarujących to kwota 1 552 zł netto, a w przypadku osób w rodzinie to 1200 zł netto.
Każda z osób, która ma uprawnienia do korzystania ze sklepu, otrzyma imienną kartę z numerem PIN do wykonywania transakcji. Na karcie będą zapisane punkty przyznane na dany miesiąc, które można wykorzystać przez okres 30 dni od daty aktywowania ich na karcie.
Każdej z grupy produktów będą przyporządkowane punkty oznaczające ich wartość.
- 1 kg warzyw lub owoców – 10 punktów
- pieczywo – 10 punktów
- nabiał i jaja – 20 punktów
- olej – 30 punktów
- cukier i słodycze – 30 punktów.
Szczegółowa tabela punktów będzie dostępna na terenie sklepu socjalnego. Niewykorzystane punkty nie będą przechodzić na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne.
W „Dobrym Sklepie” będzie można nieodpłatnie otrzymać artykuły spożywcze maksymalnie dwa razy w tygodniu, w okresie wskazanym na skierowaniu. W placówce będą organizowane bezpłatne warsztaty edukacyjne również dla lokalnej społeczności w zakresie zdrowego żywienia.
Ideą sklepu jest to, by mieszkańcy w potrzebie "kupowali" to co faktycznie im jest potrzebne, a nie dostawali to co akurat mają ośrodki pomocowe.
Sklep miał powstać już w ubiegłym roku
Sklep socjalny miał powstać w tym samym miejscu w Krakowie już rok temu. Miała go prowadzić Fundacja Wolne Miejsce, która jako pierwsza wprowadziła do Polski sklepy socjalne, powstające z myślą o osobach z trudną sytuacją materialną. Pierwszy sklep socjalny powstał w Katowicach, w którym dostępne są pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej, które można kupić w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Ostatecznie współpraca została jednak zawieszona, ponieważ Fundacja Wolne Miejsce nie posiada wystarczających środków na opłacenie remontu wyznaczonego lokalu.
- My nie wycofujemy się z tego projektu w kontekście, że nie chcemy tego sklepu otworzyć w Krakowie. Problem polega na tym, że w tych warunkach remontowych nie jesteśmy w stanie finansowo tego udźwignąć. Poinformowaliśmy o tym oczywiście miasto, że ten remont jest bardziej kosztowny niż wstępnie nam się to wydawało - mówił w ubiegłym roku Mikołaj Rykowski, Prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK za pośrednictwem Urzędu Miasta wyjaśnia jednak, że oferent przed podpisaniem umowy zapoznał się przecież ze stanem budynku. Ostatecznie sklep
Ostatecznie sklep prowadzony jest przez Bank Żywności w Krakowie na podstawie zawartej umowy z Gminą Miejską Kraków. Podpisana umowa obowiązuje strony do marca 2025 roku.
Do końca umowy wysokość środków przeznaczonych przez miasto na prowadzenie sklepu wynosi 885 tys. złotych.
Godziny otwarcia sklepu socjalnego:
- Poniedziałek od godz. 12.00 do 18.00
- Wtorek od godz. 9.00 do 15.00
- Środa od godz. 9.00 do 15.00
- Czwartek od godz. 9.00 do 15.00
- Piątek od godz. 9.00 do 15.00
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Była nazywana najbrzydszą ulicą Krakowa. Kalwaryjska kiedyś i dziś
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?