Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Skłonność do zmiany pracy

ALG
W 2001 roku średnio niemal 9% pracujących Polaków było zainteresowanych zmianą pracy. Pięć lat później już tylko 6,5% zatrudnionych chciało podjąć wyzwanie. W kolejnych latach coraz mniej pracowników deklarowało gotowość do zmiany pracodawcy. Według najświeższych danych, w pierwszym kwartale 2010 roku jeden na 22 zatrudnionych poszukiwał innej pracy.

Fot. Theta

Z punktu widzenia pracodawców informacje na temat skłonności Polaków do zmiany miejsca pracy są przydatne zarówno na etapie pozyskiwania zasobów ludzkich, jak i szacowania prawdopodobieństwa odejść. Szczególnie w dobie rosnącego deficytu na wykwalifikowanych pracowników mogą być wykorzystywane jako narzędzie wspomagające planowanie zatrudnienia oraz prognozowanie wskaźników fluktuacji.

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Dział Analiz Rynku Pracy Sedlak & Sedlak wynika, iż w latach 2006-2009 wyraźnie zmniejszyła się skłonność Polaków do zmiany pracodawcy. Liczba osób poszukujących innej pracy skurczyła się o 42,4%. Największy spadek zainteresowania zmianą przyniosły lata 2007 i 2008. Wyhamowanie tendencji malejącej nastąpiło wraz z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy w 2009 roku.  Wykonane analizy potwierdziły, iż skłonność do zmiany pracy jest cechą silnie zależną od wieku. Im pracownik starszy, tym mniej skłonny zmienić pracę. Wyraźnie wyższą od przeciętnej dla ogółu pracujących gotowość do zmiany przejawiają  osoby przed 35 rokiem życia.

W całym analizowanym okresie najbardziej zainteresowane zmianą pracy były osoby z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym. Z kolei wśród zatrudnionych po zasadniczej szkole zawodowej  udział osób gotowych zmienić miejsce pracy najbardziej zmniejszył się w latach 2006-2009. W 2007 i 2008 roku najłatwiej było spotkać osobę chętną podjąć nowe wyzwanie wśród pracujących z wyższym wykształceniem. Jednak już w 2009 roku ich zainteresowanie zmianą pracy nie przekraczało przeciętnego. Tylko jeden na 29 pracowników z dyplomem uczelni wyższej deklarował, że poszukuje innej pracy.

W latach 2006-2009, przy ogólnej tendencji spadkowej, skłonność Polaków do zmiany pracy podlegała niewielkim wahaniom o charakterze sezonowym. Największe prawdopodobieństwo spotkania osoby chętnej do zmiany pracy występowało w miesiącach wiosenno-letnich.

Szczegółowe dane na temat gotowości Polaków do zmiany miejsca pracy można znaleźć w raporcie „Skłonność Polaków do zmiany pracy – lata 2006-2009”, dostępnym dla wszystkich abonentów portalu rynekpracy.pl

Redakcja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski