Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skłonności powodziowe

Redakcja
Położenie tego obszaru charakteryzuje się dużymi spadkami terenu w części południowej (Pogórze) i występowaniem równin w części północnej (Powiśle Dąbrowskie). Jest to jedna z przyczyn, która powoduje, że Tarnowskie bardzo narażone jest na powodzie, zarówno pod względem częstotliwości ich wystąpienia, jak i rozmiaru szkód.

W dawnym województwie

 W ocenie fachowców, Tarnowskie ma wyraźne predyspozycje powodziowe, na co wpływ mają uwarunkowania naturalne, jak np. konfiguracja terenu. W przypadku długotrwałych opadów i przy obecnym stanie zabezpieczenia terenom położonym w granicach dawnego woj. tarnowskiego nieustannie grożą powodzie lub znaczne podtopienia.
 Duży wpływ na sytuację powodziową ma ponadto lokalny układ sieci hydrograficznej, czyli liczba i kierunki biegu rzek, wielkość ich zlewni, jej zalesienie itp. Czynniki te zwiększają potencjał powodziowy rzek, a dotyczy to głównie części byłego województwa położonego na północ od trasy E-40.
 Niepewną rzeką jest Biała, której wody mogą nagle i gwałtownie przybierać z powodu dużych, podłużnych spadków i zdarzających się w jej górnej zlewni sporych opadów. W ostatnich latach dawała znać o sobie także Uszwica przepływająca m. in. przez pow. brzeski.
 Na terenie byłego woj. tarnowskiego wielkie powodzie, które przyniosły ogromne szkody, występowały w latach 1934, 1960, 1970, 1980, 1997.
 \\\
 Zdaniem starosty tarnowskiego Michała Wojtkiewicza, najważniejszą kwestią stojącą obecnie przed powiatem jest odpowiednie zabezpieczenie się przed kolejną powodzią. Właśnie tym kwestiom poświęcone było wczoraj spotkanie starosty z samorządowcami z gmin, które w ostatniej powodzi ucierpiały najbardziej. Do udziału w nim zaproszono także ratowników, którzy brali udział w niedawnym ratowaniu powodzian.
 Zdaniem komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie Andrzeja Mroza, aby odpowiednio szybko reagować na powodziowe zagrożenie, konieczne byłoby utworzenie w południowej części powiatu filii tarnowskiej jednostki PSP. A także doposażenie strażaków w łodzie motorowe, pompy szlamowe, ciężki samochód z dźwigiem i niezbędny sprzęt ochrony osobistej.
 W ocenie komendanta tarnowskiej policji, Józefa Jedynaka, na pochwałę zasługuje postawa mieszkańców na terenach powodziowych. Nikt w czasie lipcowego najścia żywiołu nie próbował okradać opuszczonych domostw.
 \
\\
 Na naprawę uszkodzonych fragmentów wałów, oczyszczenie koryt potoków i przepustów drogowych zostanie teraz przeznaczonych w powiecie tarnowskim prawie dwa i pół miliona zł. Jak zapewniają szefowie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Gospodarki Wodnej, prace rozpoczną się niezwłocznie.
 Nadal przekazywana jest pomoc dla mieszkańców z terenów powodziowych tarnowskiego powiatu ziemskiego. Prowadzące zbiórkę darów dla powodzian Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zgromadziło dotąd dary o wartości ponad 150 tysięcy zł. Nadal potrzebne jest wsparcie władz gminnych w przewożeniu i rozdziale mąki, która w znacznej ilości trafiła do starostwa.
(ziob, Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski