Skoki narciarskie. Kamil Stoch trzeci w prologu Pucharu Świata w Rasnovie. Jak będzie w piątkowym konkursie?

red
Kamil Stoch w prologu przed PŚ w Rasnovie zajął 3. miejsce
Kamil Stoch w prologu przed PŚ w Rasnovie zajął 3. miejsce Andrzej Banas
Skoki narciarskie. Dzisiaj (18.02) w Rasnovie początek Pucharu Świata. Odbył się prolog mężczyzn (kwalifikacje odwołano) przed piątkowymi indywidualnymi zawodami (3. miejsce zajął Kamil Stoch) oraz konkurs kobiet. W sobotę mieszany konkurs drużynowy. Tutaj znajdziesz wyniki na żywo.

Skoki w Rasnovie to ostatni test przed MŚ

Zawody w Rumunii są wyjątkowe z kilku powodów. To jedyny w kalendarzu PŚ konkurs na średniej skoczni (HS-97), wspólnie skaczą w jednym miejscu mężczyźni i kobiety (w czwartek miały pierwszy konkurs), a do tego czeka ich wszystkich drużynowy konkurs ekip mieszanych - też jedyny w sezonie. W kompleksie Trambulina Valea Carbunarii największa skocznia ma rozmiar HS-97 (są też dwie mniejsze). Dla zawodników, przyzwyczajonych do skoków o długości nawet 150 m (tyle ostatnio uzyskiwano w Willingen), odległości około 90-100 m to w pewnym sensie "nuda". Granicę 100 m udało się uzyskać tylko jednemu zawodnikowi, Dawidowi Kubackiemu. To było jednak w serii treningowej.

Polacy do startów w Rasnovie przystąpili po słodko-gorzkim weekendzie w Zakopanem. Pierwszego dnia Andrzej Stękała zajął 2. miejsce, w niedzielę został zdyskwalifikowany. Dwa słabsze występy zaliczył Kamil Stoch, a Piotr Żyła w drugim konkursie opadł już po pierwszej serii.

Skoki narciarskie PŚ w Rasnovie WYNIKI NA ŻYWO

W czwartek panowie mieli rozegrać w Rasnovie kwalifikacje, lecz zgłosiło się tylko 49 zawodników, więc zastąpiono je prologiem (jego wyniki nie wpływają na awans do konkursu, ale zwycięzca też zgarnia 3 tys. franków szwajcarskich; premię zainkasował Markus Eisenbichler). Polacy dzisiaj pokazali, że mogą się liczyć w piątek w walce o zwycięstwo. W serii treningowej Kubacki zajął 2. miejsce (za liderem PŚ Halvorem Egnerem Granerudem) i 1. Ta druga seria okazała zresztą bardzo udana także dla innych naszych skoczków: Stoch był 4. (wcześniej dopiero 29.), Żyła 5. (14.), Stękała 6. (15.)

W punktowanym prologu Kubacki skoczył przyzwoicie, choć 11. lokata pozostawia niedosyt. Znacznie lepiej spisał się Stoch, zajął 3. pozycję, a po swoim występie wyglądał na... zaskoczonego tak dobrym wynikiem. Piąta pozycja przypadła Żyle, w "30" znaleźli się wszyscy Polacy. Piątkowy konkurs ma rozpocząć się o godz. 14.30.

Dziś w Rasnovie pierwszą z dwóch imprez PŚ (druga w piątek o 10.30) rozegrały kobiety. Zwyciężyła Nika Kriznar. Jednej z faworytek, liderki PŚ Marity Kramer, nie dopuszczono do startu, bowiem test na koronawirusa dał "niejednoznaczny" wynik. Z Polek punktowała tylko Kamil Karpiel, zajęła 30. miejsce.

Wyniki prologu PŚ:

• 1. Markus Eisenbichler (Niemcy) 126,6 (97 m)
  • 2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 125,2 (94 m)
  • 3. Kamil Stoch (Polska) 123,8 (93 m)
  • 4. Robert Johansson (Norwegia) 122,9 (91,5 m)
  • 5. Piotr Żyła (Polska) 122 (94 m)
  • ...
  • 11. Dawid Kubacki (Polska) 119,1 (91 m)
  • 17. Klemens Murańka (Polska) 115,3 (93 m)
  • 23. Paweł Wąsek (Polska) 111,5 (90 m)
  • 28. Andrzej Stękała (Polska) 109,2 (89,5 m)