Skoki narciarskie WYNIKI. Sobotni konkurs Pucharu Świata w Oslo (Raw Air) wygrał Stefan Kraft. Kamil Stoch na 11. miejscu

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki Andrzej Banas / Polska Press
Sobotni (5.03) konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo, zaliczany do cyklu Raw Air, wygrał Marius Lindvik. Najwyżej z Polaków, na 11. pozycji, znalazł się Kamil Stoch. Po pierwszej serii tuż za podium był Dawid Kubacki, ale w drugi skok mu nie wyszedł. Oto relacja i wyniki.

Raw Air w Oslo. Kwalifikacje przyniosły świetny wynik Stocha

Kwalifikacje (prolog) rozgrywane tego samego dnia mocno rozbudziły apetyty w polskiej ekipie. Kamil Stoch okazał się bowiem najlepszy, dając sygnał, że może włączyć się do walki o podium. Pozostali Polacy zajęli dalsze lokaty, ale obecność 5 z 6 zgłoszonych (odpadł tylko Kacper Juroszek) w czołowej „30” napawała optymizmem.

Po pierwszej serii konkury dziś nasz zawodnik liczył się w walce o podium, choć akcenty zostały nieco inaczej, niż się spodziewano. Najwyżej, na 4. pozycji, plasował się Dawid Kubacki, po pięknym skoku na 130 m. Do trzeciego Mariusa Lindvika tracił tylko 0,3 pkt, a do liderującego Markusa Eisenbichlera - 2,1 pkt.

Stoch uzyskał „tylko” 125 m, co dało mu 16. pozycję. Do serii finałowej awansowali także Paweł Wąsek (20.) i Piotr Żyła (28.). Odpadł Jakub Wolny (w kadrze na PŚ w Oslo zastąpiła Stefana Hulę).

Polacy poprawili wyniki w PŚ w Oslo, z wyjątkiem Kubackiego

W drugiej serii Polacy się poprawili, ale nie wszyscy. Niestety, tym jedynym, który zanotował spadek był Kubacki, który w trudnych warunkach nie doleciał do 120 m. Zleciał aż o 14 „oczek”, na 18. miejsce. Skorzystali na tym m.in. Stoch (11.) i Wąsek (14.). Żyła zakończył zmagania na 22. pozycji.

Wygrał Marius Lindvik, który w drugiej serii skakał tuż po Kubackim. Wyprzedził Eisenbichlera i i Roberta Johanssona. Dla mistrza olimpijskiego to pierwsze podium PŚ (od razu najwyższy stopień, a nie był nawet w „10”) od zawodów w Pekinie.

W klasyfikacji cyklu Raw Air prowadzi Stefan Kraft, o 15,1 pkt przed Ryoyu Kobayashim. Szósty jest Stoch.