Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skoordynować onkologiczny chaos

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
10.09.2015 krakowiwona krzywda dziennikarka dziennik polskin/z iwona krzywdafot joanna urbaniecgazeta krakowska
10.09.2015 krakowiwona krzywda dziennikarka dziennik polskin/z iwona krzywdafot joanna urbaniecgazeta krakowska Joanna Urbaniec/Polska Press
O tym, że pod względem skuteczności leczenia nowotworów Polska plasuje się w niechlubnym ogonie Europy, wiadomo nie od dziś. Z terapią chorób onkologicznych lepiej radzą sobie nie tylko bogatsi Niemcy, Holendrzy czy Brytyjczycy. Umieralność z powodu raka niższa jest również w Rosji i Czechach, a pacjenci z nowotworem jelita grubego większe szanse na przeżycie mieliby, gdyby zachorowali w Turcji.

Czytaj także: Rewolucja w leczeniu nowotworów. Pacjentom z rakiem ma pomóc sieć

Nierówna walka z nowotworami to m.in. efekt braku długofalowego pomysłu, jak zorganizować tego rodzaju opiekę i zapewnić chorym kompleksową, koordynowaną pomoc. Dotychczasowe reformy tylko pogłębiały onkologiczny chaos, z którym każdego dnia muszą mierzyć się ciężko chorzy pacjenci.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że polski „cancer plan”, o który od lat apelują eksperci, w końcu powstanie. Z rewolucją w onkologii nie zamierza jednak czekać do jego opracowania. Jeszcze w tym roku w czterech województwach (nie w Małopolsce) ruszy pilotaż nowego modelu opieki nad chorymi z nowotworami.

Resort przekonuje, że dzięki krajowej sieci onkologicznej pieniądze na leczenie będą mądrzej wydawane i trafią do tych placówek, które oferują najwyższą jakość opieki, a pacjenci w końcu zyskają koordynatorów, prowadzących ich przez cały proces terapii.

O ile sama idea sieci współpracujących ze sobą placówek nie budzi kontrowersji, o tyle szczegóły jej koncepcji pozostawiają wiele znaków zapytania.

Wydaje się, że jej budowanie powinno poprzedzić stworzenie rejestrów medycznych pozwalających na kontrolowanie wyników leczenia, można mieć również wątpliwości, czy podstawowymi elementami nowego modelu powinny być akurat duże centra onkologii. Na szczęście zanim w sieć wpadną wszyscy pacjenci rozwiązanie zostanie przetestowane. Czy ministerialna sieć to lekarstwo, czy trucizna dla onkologii będzie więc można sprawdzić w najlepszy możliwy sposób - w praktyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski