Zadaniem skóry jest osłona organizmu przed uszkodzeniami i drobnoustrojami. Skóra jest także narządem czucia. Ten ważny dla życia narząd ten bierze udział w procesach w procesach metabolicznych, wydzielniczych, odpornościowych i regulacji cieplnej organizmu. Zaburzone funkcjonowanie skóry może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych.
Powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi przeciętnie 1,7 m kw., a jej grubość to 1,5–5 mm. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek to głównie dojrzewające komórki nabłonkowe, nazywane keratynocytami, tworzące kilka warstw: podstawną, kolczystą, ziarnistą i rogową. Oprócz keratynocytów w naskórku znajdują się również komórki barwnikowe – melanocyty, komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne – komórki Langerhansa oraz komórki układu nerwowego – komórki Merkela. W skórze właściwej utworzonej z tkanki łącznej znajdują się włókna kolagenowe i sprężyste oraz elementy komórkowe: fibroblasty, histiocyty, nieliczne komórki krwi oraz naczynia i nerwy, ponadto przydatki skóry: gruczoły łojowe, potowe, mieszki włosowe. Tkankę podskórną tworzy tkanka tłuszczowa i łączna.
Skóra to obszar narażony na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z jednej strony może to być kolonizacja przez mikroorganizmy o potencjalnym działaniu chorobotwórczym, z drugiej – szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i zmieniające się warunki termiczne.
Skóra stanowi więc tarczę ochronną, zabezpieczającą nas przed niekorzystnymi wpływami świata zewnętrznego. Dodać należy, że nie jest to ochrona pasywna. Skóra bierze bowiem czynny udział w procesach termoregulacji, reakcjach immunologicznych, tworzeniu barwnika chroniącego przed promieniowaniem oraz czynności wydzielniczej i regulacji wodnoelektrolitycznej. Jest również narządem czucia.
Obraz skóry może udzielić licznych i cennych informacji dotyczących stanu zdrowia. Zmiany patologiczne w postaci wykwitów, owrzodzeń, odczynów alergicznych są przejawem nie tylko miejscowych zmian chorobowych, często też mogą być objawem i wskazówką dotyczącą chorób narządowych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?