Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypkowie ze świata uhonorują Seiferta; dziś kończyłby 70 lat

Wacław Krupiński
Jazz. 10 muzyków z 13 krajów, w tym dwoje krakowian, weźmie udział w II Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta, który odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia w Lusławicach i Krakowie.

Są wśród nich: Mario Forte i Mathias Levy z Francji, Florian Willeitner i Stephan Braun z Niemiec, Florian Sighartner z Austrii, Apelles Carod Re-quesens z Hiszpanii (Kata-lończyk w poprzednim konkursie dostał II nagrodę) oraz Dominika Rusinowska, Marcin Hałat (oboje z Krakowa), Mateusz Smoczyński i Krzysztof Lenczowski (ten i Stephan Braun są wiolonczelistami). Konkurs, organizowany w cyklu biennale, jest adresowany do skrzypków do lat 38. Czekają na nich nagrody w wysokości 10, 5 oraz 2 tys. euro.

Ocenią ich jurorzy: Mark Feldman - słynny nowojorski skrzypek, Janusz Stefański - perkusista niegdysiejszych zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta, wykładowca uczelni niemieckich oraz Josh Grossman, dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Toronto Downtown Jazz i Toronto Jazz Festival.

Ponadto na laureatów czekają nagrody w postaci koncertów w w Hamburgu i w Studio Polskiego Radia w Warszawie.

Właśnie promocja laureatów, a tym samym muzyki Seiferta - każdy z finalistów musi przygotować na konkurs jego dwie kompozycje - jest ogromnie ważna dla organizatorów, w tym kierującej Fundacją im. Zbigniewa Seiferta Anety Norek-Skryckiej. To jej praca magisterska o wybitnym krakowskim skrzypku, a następnie spotkanie z radną Małgorzatą Jantos zrodziły ideę takiego uhonorowania muzyka. - Nasze miasto było to Seifertowi winne, to wszak jeden z tych, dzięki którym świat usłyszał o polskim jazzie. I to na najwyższym poziomie - podkreślał wczoraj wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig.

O tym, ile daje konkurs, mówił laureat I nagrody sprzed dwóch lat - Bartosz Dworak; to kontakty z wybitnymi muzykami, organizowane przez seifertowską fundację zagraniczne koncerty, ale też, co istotne, większa pewność siebie.

I właśnie on zagra dziś ze swym kwartetem w Radiu Kraków o godz. 20. A rozpocznie koncert solowy występ Mateusza Smoczyńskiego, artysty już dobrze znanego, m.in. z formacji New Trio, jak i Atom String Quartet - pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz, którego płyty nagradzane są Fryderykami. Będzie to zarazem inauguracja tegorocznego Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami.

Termin koncertu nie jest przypadkowy; 7 czerwca przed 70 laty urodził się Zbigniew Seiferet. Niestety, nowotwór przerwał jego życie przed 33 urodzinami.

Wstęp na koncert wolny.

Z okazji tegorocznej edycji konkursu ukazała się pierwsza monografia Seiferta, autorstwa Anety Norek-Skryckiej - i to wraz płytą z liczącymi 40 lat nagraniami (publikowanymi po raz pierwszy!) Seiferta i Richiego Beiracha, pianisty i kompozytora z USA, który grał na ostatniej płycie krakowianina - „Passion”. Ponadto - pierwsze wydanie kompozycji tego twórcy „The music of Zbigniew Seifert. 18 pieces arranged by Mateusz Smoczyński”; oba wydawnictwa nakładem Fundacji im. Seiferta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski