Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Skrzyżowanie z uwagami

SYP
OLKUSZ. Przed kilkoma dniami została uruchomiona sygnalizacja świetlna na nowo wyremontowanym skrzyżowaniu al. 1000 lecia z ulicami Dworską i Biema.

Od kilku dni na przebudowanym skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna. Fot. Jacek Sypień

Od kilku lat były zgłaszane przez mieszkańców i radnych wnioski w sprawie przebudowy tego skrzyżowania. Początkowo władze powiatu planowały, że skrzyżowanie zostanie przebudowane na małe rondo. Projekt miał być gotowy do końca listopada 2009 roku. Jednak trzy kolejne firmy, którym zlecono opracowanie takiego projektu nie wywiązały się z umowy. Po konsultacjach, biorąc pod uwagę, że sam tylko wykup terenów niezbędnych do wykonania ronda oraz przekładka mediów kosztowałyby powiat 800 tys. zł zmieniono koncepcję. Zapadła decyzja, że zamiast ronda zostanie przeprowadzona przebudowa skrzyżowania, obejmująca wydzielenie dodatkowych pasów do skrętu i zamontowanie sygnalizacji świetlnej. Koszt wykonania projektu zamknął się kwotą 64 tys. zł.

Same prace budowlane trwały niespełna dwa miesiące. W tym czasie poszerzono jednię i położono nową nawierzchnię, wydzielono pasy do skrętu, wykonano instalację elektryczną dla sygnalizacji świetlnej oraz oświetlenia ulicznego, poprawiono i wybudowano chodniki oraz zatokę autobusową. Sygnalizacja świetlna została wyposażona w przyciski dla pieszych, które przyspieszają zmianę świateł oraz system dźwiękowy dla osób słabo widzących. Prace kosztowały 1 mln 181 tys. zł. Po uruchomieniu sygnalizacji zwiększyło sie bezpieczeństwo ruchu i łatwiej teraz włączyć się kierowcom z dróg podporządkowanych.

Jednak poprawione skrzyżowanie budzi pewne uwagi użytkowników. Kierowcy narzekają na geometrię skrzyżowania. Wielu kierowców skręcając najeżdża na ciągłe linie wyznaczające pasy ruchu, gdyż wykonanie skrętu w inny sposób jest dość trudne. Z kolei piesi zauważają, że po zejściu z przejścia trzeba obejść niewielki zieleniec, aby dostać się do chodnika. Nie ma też ciągu dalszego chodnika przy ul. Biema, który kończy zaraz za przebudowanym przystankiem autobusowym.

Część zgłaszanych usterek ma być wkrótce usunięta, ale wiele uwag zgłaszanych przez mieszkańców ma rozwiązać planowana wstępnie na przyszły rok modernizacja ulicy Biema. Miałaby ona polegać nie tylko na wykonaniu nowej nawierzchni i chodników, ale także modernizacji kanalizacji deszczowej. Są także plany wytyczenia ścieżki rowerowej oraz wybudowania chodnika prowadzącego do Witeradowa.

Może część tych zadań uda się wykonać w ramach planowanej na przyszły rok modernizacji drogi powiatowej z Olkusza, przez Witeradów i Gorenice w stronę Krzeszowic. Władze powiatu złożyły wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Szacuje się, że cała inwestycja może kosztować około 4 mln zł. Dotacja z Programu może pokryć 30 proc. kosztów, a reszta spadnie na powiat i gminę Olkusz.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski