Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skuteczna prewencja

Redakcja
Zanotowaliśmy około 30-procentowy spadek najbardziej dokuczliwej dla mieszkańców przestępczości tzw. pospolitej, jak drobne włamania, kradzieże, zakłócanie porządku, a także chuligańskich wybryków czy bójek - mówi zastępca komendanta Komisariatu Policji w Skawinie podinsp. Artur Podkulski.

   Od kwietnia, dodatkowe patrole radiowozami i piesze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, kilka razy w tygodniu, po południu i w nocy wzmacniały skawińskich funkcjonariuszy. Patrolowali głównie najbardziej zagrożone przestępczością miejsca, m.in. ul. Bukowską, Ogrody, Słoneczną. Tam grupują się młodzi ludzie i tam najczęściej dochodzi do bójek pomiędzy szalikowcami krakowskich klubów.
   - Policjanci z oddziałów prewencyjnych działali bardzo stanowczo, nie musieli używać siły, ale np. w przypadkach odmowy podania personaliów czy podania nieprawdziwych danych, doprowadzali legitymowanych do komisariatu. Młodzi ludzie myśleli, że nie znających ich policjantów z Krakowa można oszukać. Jednak funkcjonariusze nie pozwalali się wywieść w pole i bezbłędnie rozpoznawali, kto ich wprowadza w błąd. Sprawy kilkunastu opornych młodych ludzi skierowane zostały do sądu grodzkiego - mówi podinsp. Podkulski, jako przykład podając próby wszczynania awantur po meczu Skawinki z Okocimskim o wejście do trzeciej ligi. Było na nim ok. dwóch tysięcy kibiców. Niektórzy zachowywali się agresywnie, ale próby wszczęcia awantury nie powiodły się.
   Zdecydowane działania uzbrojonych policjantów z komendy wojewódzkiej oraz powiatowej szybko uspokoiły młodych kibiców.
   Oczywiście policjanci nie są w stanie przypilnować każdej piwnicy, mieszkania czy samochodu.
   - Mieszkańcy muszą więcej uwagi poświęcić zabezpieczeniu swej własności, np. nie zostawiać roweru pod sklepem czy w klatce schodowej - mówi podinspektor, podkreślając konieczność solidniejszego zabezpieczania mieszkań, zwłaszcza podczas wakacji. Najskuteczniejszą metodą odstraszającą złodziei jest sąsiedzka pomoc. Złodzieje bardzo często obserwują mieszkania. Zgaszone światła, nie wyjmowana od kilku dni z pocztowych skrzynek korespondencja to dla nich sygnały, że lokatorzy wyjechali na urlop.
   - Warto poprosić sąsiadów, by ze skrzynki pocztowej i z wycieraczki zabierali listy i ulotki oraz by wieczorem świecili światło w mieszkaniu - radzi wicekomendant. Dodaje, że wielu włamań można by uniknąć, gdyby sąsiedzi, widząc obcych kręcących się po klatce schodowej, zadzwonili anonimowo do komisariatu pod bezpłatny nr 997, a mieszkańcy mieli spisy wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu.
   - Bardzo często nie wiemy, czego mamy szukać, bo poszkodowani mówią, że ukradziono im np. 25-calowy telewizor lub pierścionek z zielonym oczkiem. Zachęcam do spisania numerów fabrycznych sprzętu oraz charakterystycznych cech biżuterii, jak nazwa kamienia, waga, warto też zrobić fotografię swoich np. obrazów, co w dużym stopniu ułatwia ich identyfikację w przypadku kradzieży - mówi Artur Podkulski.
   W czasie wakacji częściej niż kiedy indziej zgłaszane są zaginięcia dzieci i młodzieży. Pomysłowość młodych ludzi nie zna granic. Warto, by rodzice wiedzieli, z kim spotykają się ich dzieci. Młodzież przebywająca częściej na podwórkach, w parkach narażona jest na wiele pokus, m.in. narkotykowych.
   - Dealerzy najpierw częstują bezpłatnie działkami po dwa, trzy razy, po to, by próbować ich uzależnić - ostrzega podinspektor.
Tekst i fot.: ETYZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski