Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skuteczne metody na mycie piekarnika

Katarzyna Plojda
Piekarnik najlepiej wyczyścić po każdym pieczeniu
Piekarnik najlepiej wyczyścić po każdym pieczeniu fot.123rf
Porady. Do gorącego piekarnika wstawiamy naczynie żaroodporne z wodą – kiedy ścianki stają się wilgotne, łatwiej doczyścić z nich brud.

Najlepszym sposobem na czysty piekarnik jest systematyczna troska o to, by go nie zapuszczać. Prawda jest taka, że poza szczęśliwcami posiadającymi nowoczesne, samooczyszczające się (a właściwie zwęglające wszystko w temperaturze ponad 500 stopni) piekarniki, reszta zwykle czeka, aż czyszczenie piekarnika staje się konieczne.

Drzwiczki i gałki
Najprościej doczyścić gałki. Wystarczy do tego szmatka albo stara szczoteczka do zębów, która dotrze wszędzie. Te elementy mogą jednak potem piszczeć, a nawet rdzewieć. W starych modelach piekarników plastikowy element pokrętła można zdjąć, by go dokładnie wyczyścić.

Łatwiej dbać o czystość nowoczesnych piekarników, które często mają pokrętła chowane, które wyciska się tylko wtedy, gdy ustawiamy parametry piekarnika. To skutecznie chroni pokrętła przed zabrudzeniami.

Drzwiczki piekarnika są najważniejsze. Jeśli są czyste, to cały piekarnik wydaje się czystszy. Nie bez znaczenia jest fakt, że czyste drzwiczki pozwalają obserwować, co dzieje się z pieczonymi wewnątrz potrawami. Drzwiczki piekarnika w większej części składają się ze szkła, a to oznacza, że lepiej darować sobie rozmaite proszki czy inne substancje, które mogłyby porysować jego powierzchnię. To samo dotyczy szmatek – szklane drzwiczki wymagają użycia bawełnianych szmatek. Często wystarczy woda z octem rozcieńczona w stosunku 50 do 50, by szyba znowu wyglądała czysto.

Środek piekarnika
Znacznie łatwiej go wyczyścić, jeśli piekarnik zaopatrzony jest w termoobieg. Wystarczy wstawić wtedy żaroodporne naczynie z wodą do środka i włączyć termoobieg. Po chwili ściany piekarnika staną się wilgotne, przez co czyszczenie ich stanie się łatwiejsze. Tu też przyda się woda z octem. Wykorzystać można też sól kuchenną, gdyż dobrze absorbuje ona tłuste substancje. W tym celu należy we wnętrzu piekarnika wysypać warstwę soli. Rozgrzewamy piekarnik do momentu, aż sól zbrązowieje. Po wyłączeniu i ostygnięciu urządzenia usuwamy sól i przecieramy piekarnik.

Bardziej zabrudzone powierzchnie można doczyścić specjalnymi piankami do czyszczenia grilla i piekarników. Nie jest to spory wydatek: 0,5-litrowy pojemnik, wystarczający na bardzo długo, kosztuje kilkanaście złotych. Preparaty te są przystosowane do czyszczenia powierzchni służących przygotowywaniu żywności, ale są na tyle agresywne, aby poradzić sobie ze starym brudem na ruszcie, ściankach czy wentylatorach piekarników.

Jeśli ktoś woli naturalne sposoby, może przygotować do walki z brudnym piekarnikiem miksturę, która stanowi połączenie płynu do naczyń, octu, sody oczyszczonej i wody. Taką mieszankę wystarczy nałożyć na brudną i wilgotną powierzchnię i odczekać kilkadziesiąt minut. Brud powinien puścić, gdy przetrze się nasmarowane miejsce ostrą szmatką lub gąbką.

Co mówi instrukcja
Przed pierwszym czyszczeniem warto przeczytać instrukcję obsługi, choć rzadko kiedy jest to pasjonująca lektura. Można się za to dowiedzieć, jakimi substancjami nie traktować piekarnika (np. elementy aluminiowe źle znoszą obecność chemicznych środków czyszczących). Dość często też producenci podpowiadają najlepsze sposoby na doczyszczenie piekarnika.

Jaki piekarnik kupić
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów piekarników. O ich zakupie nie powinna decydować wyłącznie cena, ale metraż kuchni i funkcje jakie posiada urządzenie oraz dodatkowe wyposażenie, np. piekarnik z rożnem, z płytą grzewczą itp.

W nowoczesnych piekarnikach instalowane są dodatkowe rozwiązania, które znacząco poprawiają komfort użytkowania. Do najczęściej stosowanych należy m.in. termosonda (pieczeniomierz) – pozwala w łatwy sposób kontrolować temperaturę potrawy. Kiedy danie jest wystarczająco ciepłe, piekarnik automatycznie się wyłącza.

Cena piekarnika zależy m.in. od jego wielkości i dostępnych funkcji. Za dobrej jakości piekarnik z podstawowymi funkcjami i w wysokiej klasie energetycznej A zapłacimy ok. 800-900 zł. Model z bardziej zaawansowanymi funkcjami będzie kosztował ok. 1500 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski