Skuteczność Rodriguez dała koszykarkom Wisły CANPACK Kraków awans

Justyna Krupa
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W 5. kolejce EuroCup koszykarki „Białej Gwiazdy” pokonały Tsmoki Mińsk i zapewniły sobie awans z grupy C.

W tym tygodniu krakowski zespół wzmocniła podkoszowa Sofija Aleksandravicius. Urodzona w Stanach Zjednoczonych zawodniczka, mająca też litewskie obywatelstwo, sezon zaczęła w CCC Polkowice. Rozwiązała jednak umowę z „Pomarańczowymi” i trafiła pod Wawel zastępując Słowaczkę Sabinę Oroszovą. Przeciwko ekipie z Białorusi Aleksandravicius zagrać jednak jeszcze nie mogła, więc „Biała Gwiazda” musiała radzić sobie w okrojonym składzie. Zwłaszcza, że nadal nie trenuje z drużyną Jordin Canada i nie wiadomo, kiedy dokładnie będzie mogła wrócić do gry.

Na początku środowego starcia lepsze wrażenie sprawiały przyjezdne. To one wygrały minimalnie pierwszą partię. Drugą kwartę celną „trójką” otworzyła Lenka Bartakova. Za moment tym samym odpowiedziała jednak po stronie gospodyń Bozica Mujović. Reprezentantka Czarnogóry miewała w tym meczu niezłe akcje, ale też wciąż zdarza jej się popełniać zaskakujące błędy, jak np. zaliczyć „pudło” pod koszem po szybkim ataku.

W końcu krakowianki wyszły jednak na prowadzenie. Do przerwy najlepiej punktującą wiślaczką była Leo Rodriguez. Hiszpanka potrafiła indywidualnymi akcjami oszukać obronę gości i w pierwszej połowie zanotowała aż 15 oczek. Ważne było też to, że gospodynie wreszcie mocniej nacisnęły rywala w defensywie. W efekcie na przerwę schodziły prowadząc 39:35.
Po zmianie stron wiślaczki roztrwoniły jednak tę przewagę w ciągu ledwie minuty. Z kłopotów wyprowadziła je arcyskuteczna Rodriguez. Na krótko jednak, bo Białorusinki nie zamierzały odpuszczać. Coraz więcej błędów popełniała Mujović, przez co Krzysztof Szewczyk do rozgrywania oddelegował Marię Conde, nominalną skrzydłową.

Dopiero na początku ostatniej kwarty krakowiankom udało się zbudować ponad 10-punktową przewagę. Wprawdzie rywalki odgryzały się jeszcze „trójkami”, ale ostatecznie to Wisła cieszyła się z ze zwycięstwa. A tym samym, z zapewnienia sobie awansu z grupy C. Krakowianki czeka w niej jeszcze jedno starcie – z Besiktasem Stambuł.

Wisła CANPACK Kraków – Tsmoki Mińsk 77:69 (18:19, 21:16, 19:17, 19:17)
Wisła:
Rodriguez 27 (3x3), Russell 15, Mujović 8 (1x3), Araujo 5, Ziętara 2 – Conde 10, Żurowska-Cegielska 10, Jakubiuk 0.
Tsmoki: McCray 18 (4x3), Bartakova 13 (1x3), Murowskaja 5 (1x3), Sciapanava 2, Theriot 2 – Voishal 14 (4x3), Hasper 13, Rybałka 2.