Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słaba męska płeć?

Redakcja
Warto zająć się mężczyznami i pochylić nad ich losem - twierdzi socjolog Wiesław Łagodziński Fot. Anna Kaczmarz
Warto zająć się mężczyznami i pochylić nad ich losem - twierdzi socjolog Wiesław Łagodziński Fot. Anna Kaczmarz
W Birmie obchodzone jest dziś Święto Pory Bezdeszczowej, w USA mają Narodowy Dzień Spódnicy, Kościół katolicki czci Czterdziestu Męczenników, a w Polsce, choć mało kto o tym wie, obchodzimy... Dzień Mężczyzn.

Warto zająć się mężczyznami i pochylić nad ich losem - twierdzi socjolog Wiesław Łagodziński Fot. Anna Kaczmarz

ŚWIĘTA. - Mężczyźni to gatunek zagrożony - twierdzi Wiesław Łagodziński, rzecznik GUS

- Święto mężczyzny jest naturalnym zachowaniem społecznym, tymczasem mężczyźni, a zwłaszcza Polacy, nie potrafią zachowywać się naturalnie, dlatego to święto ma małe szanse, by się przebić - twierdzi Wiesław Łagodziński, socjolog i rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.

Joanna Senyszyn, eurodeputowana Lewicy, ma na ten temat swoją teorię. - Mężczyznom ten dzień nie jest do niczego potrzebny, bo należy do nich 365 dni w roku i dokładanie im tego jednego dnia ekstra nie ma sensu - twierdzi europosłanka.

Jej zdaniem mężczyźni niepodzielnie władają światem i nie mają zamiaru dzielić się tą władzą z kobietami, które - jak podkreśla Senyszyn - są przez nich dyskryminowane.

- Jeśli jednak role się odwrócą i dojdzie do dyskryminacji mężczyzn, a ja tego dożyję, to oczywiście będę ich wspierać w tej walce o równe prawa - obiecuje eurodeputowana.

Okazuje się jednak, że ta pomoc może być potrzebna panom znacznie szybciej niż to się wydaje posłance. Tak przynajmniej twierdzi Wiesław Łagodziński. Jego zdaniem panowie należą do gatunku wymierającego i - jeśli w najbliższym czasie nic się nie zmieni - to za kilkadziesiąt lat mogą zostać zredukowani do roli "okazu w gablocie".

Statystyczny mężczyzna, według analityków GUS, jest młodszy o kilka lat od statystycznej kobiety, żyje też krócej (około 70 lat, podczas gdy kobieta 80) i jest nieco gorzej wykształcony. Pracuje jako robotnik lub pracownik niższego szczebla, więcej też pije i pali. Na dodatek mężczyźni odżywiają się bardziej niezdrowo, niechętnie uprawiają sport, zbyt dużo pracują, krócej wypoczywają i mniej śpią. Mają też coraz większy problem ze zdrowiem prokreacyjnym. Jak podkreśla Wiesław Łagodziński panowie boją się też równej rywalizacji z kobietami, bo to panie są bardziej zaradne, racjonalne, a przy tym odpowiedzialne i wrażliwe. - Dlatego warto zająć się mężczyznami i pochylić nad ich losem - apeluje socjolog.

Na domiar złego, kobiety coraz odważniej wkraczają w typowo męski świat. Jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, by kobieta usiadła za kierownicą autobusu miejskiego. Jednak w 2007 r. Warszawa wystartowała z kampanią "kobieta jest stworzona do kierowania autobusem" i dzisiaj nikogo już nie dziwi widok pani za kółkiem. Również na ulicach Krakowa coraz częściej można spotkać autobusy prowadzone przez kobiety.

Panie chętnie też wstępują w szeregi polskiej armii. Obecnie służy w niej ponad 1600 dziewczyn, w tym ponad 1 tysiąc w służbie czynnej. To, co prawda stanowi zaledwie 1,3 proc., ale jeszcze w 2005 r. było ich o połowę mniej.

Wkrótce panie prawdopodobnie zejdą też pod ziemię, by ramię w ramię z mężczyznami fedrować węgiel na przodku. Choć górnicy wierzą, że "baba na dole" przynosi pecha, będą musieli się z tym pogodzić. Niedługo mają zmienić się przepisy, które do tej pory zakazywały kobietom pracy w ciężkich warunkach na dole. Zmianę tego prawa już przegłosowały Sejmowe Komisje Spraw Zagranicznych i Polityki Społecznej.
Są też takie zawody, w których od dawna mężczyzn jest jak na lekarstwo. To przede wszystkim zawód nauczyciela. W naszym województwie w oświacie pracuje ponad 50 tysięcy kobiet i tylko 13 tysięcy mężczyzn. To oznacza, że na jednego nauczyciela przypadają cztery nauczycielki. Co ciekawe na wyższych szczeblach te proporcje zmieniają się na korzyść mężczyzn. Wśród dyrektorów małopolskich szkół stosunek pań do panów wynosi już trzy do jednego.

- Uczniom, zwłaszcza na późniejszym etapie edukacji, potrzebny jest męski wzorzec, dlatego dobrze by było, gdyby tych mężczyzn w szkole było nieco więcej - przyznaje Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty.

Zawodem mocno sfeminizowanym jest też zawód pielęgniarki, a zwłaszcza położnej. Wkrótce możemy mieć również problemy z umówieniem się na wizytę u dentysty. Jest to bowiem kolejny zawód, w którym mężczyźni powoli ustępują miejsca kobietom. Widać to zwłaszcza na studiach stomatologicznych. Na kierunku lekarsko-dentystycznym w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odsetek kobiet przekroczył 60 proc.

Na pocieszenie można dodać, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, mają swoje święto dwa razy w roku. Dziś oraz 30 września, kiedy obchodzony jest Dzień Chłopaka. I właśnie to święto jest u nas o wiele bardziej popularne niż Dzień Mężczyzny.

Czego można życzyć panom w dniu ich święta?

- By pokornie poddali się opiece kobiet, przestali pić i palić, jedli więcej owoców i warzyw oraz zaczęli dbać nie tylko o swoją pozycję społeczną, ale także o swoją biologię - mówi Wiesław Łagodziński.

Anna Kolet-Iciek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski