Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami dziedzictwa kulturowego

Redakcja
W Nowym Sączu czekał na zwiedzających najbardziej reprezentacyjny budynek sądeckiego rynku - ratusz, będący na co dzień siedzibą Urzędu Miasta.

Już po raz drugi

 Przez dwa weekendowe dni obchodzone były II Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, którym patronował m.in. "Dziennik Polski". W sobotę i niedzielę także w powiatach nowosądeckim, gorlickim, nowotarskim i tatrzańskim można było nieodpłatnie zwiedzać zabytkowe "perełki", którymi chlubią się te tereny.
 - Odwiedziło nas kilkunastu turystów z różnych zakątków Polski, którzy w tych
dniach przebywali w naszym mieście - mówi Danuta Ryba, z Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu. - Sądeczan praktycznie nie było. Oprowadzaliśmy grupy po sali obrad, opowiadaliśmy o historii obiektu, nawiązując równocześnie do historii miasta. Dyżur pełniła wraz ze mną pani Irena Styczyńska. Każdy zwiedzający otrzymywał miniprzewodnik.
 Na liście obiektów wartych obejrzenia w ramach Dni Dziedzictwa Kulturowego znalazł się też wybudowany w stylu neorenesansowym Stary Dom Zdrojowy w Krynicy. Jak się dowiedzieliśmy, wczoraj przed południem zainteresowanie tym zabytkiem było raczej znikome, a udostępniający obiekt do zwiedzania liczyli, że więcej chętnych pojawi się po południu. Warto było też pochodzić zabytkowymi uliczkami Biecza i zajrzeć do otwartego w tych dniach ratusza, kościoła farnego Bożego Ciała, kościoła i klasztoru Reformatów i klasztoru św. Anny. Zapukać także można było do cerkwi w Owczarach.
 Tłumy wiernych przybyły w tych dniach do kościoła w Szalowej na trwające uroczystości religijne Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
 - Odbywało się nocne czuwanie - powiedział wczoraj "Dziennikowi" misjonarz Józef Wal. - Na pewno wśród wiernych znaleźli się turyści, którzy zapragnęli zobaczyć ten wspaniały zabytek. Dzisiaj rozdawane były fotografie prezentujące kościół, jego wnętrze, ołtarz. Poprzez taką również formę ukazywania zabytku szalowska świątynia będzie znana w Polsce i poza jej granicami.
 Najcenniejsze zabytki udostępniono też w Rabce, Niedzicy i Zakopanem.

(MIGA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski