18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami patrona gimnazjum

WOJ
Uczniowie klas pierwszych po ślubowaniu Fot. Zbigniew Wojtiuk
Uczniowie klas pierwszych po ślubowaniu Fot. Zbigniew Wojtiuk
ŚWIĘTO SZKOŁY. 28 października 1984 r. zmarł genialny rysownik, artysta malarz, wizjoner sztuki Stefan Żechowski. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Książu Wielkim. Od tego miejsca zawsze rozpoczyna swoje doroczne święto wielkoksiąskie Gimnazjum, noszące od kilku lat imię Stefana Żechowskiego.

Uczniowie klas pierwszych po ślubowaniu Fot. Zbigniew Wojtiuk

Po mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Edwarda Nowaka i złożeniu kwiatów na grobie patrona, społeczność gimnazjalna przeszła do macierzystego budynku. Na szkolny sztandar uroczyście ślubowali uczniowie trzech klas pierwszych, których wychowawczyniami są: Zofia Karpa, Justyna Ślusarczyk i Jolanta Ostrowska.

- Od samego początku byliście bacznie obserwowani przez grono nauczycielskie i starszych kolegów. Początkowo byliście nieufni, chowaliście się po kątach, trudno było z wami nawiązać kontakt. Ale potem coraz więcej było słychać o waszych postępach w nauce, osiągnięciach i wzorowych postawach. To znak, że dobiegał końca proces waszego asymilowania się ze szkołą. Przyszedł czas na akt ślubowania - mówił do pierwszoklasistów dyrektor Jacek Kobyłka.

Przestrzegał najmłodszych członków społeczności szkolnej przed traceniem czasu na telewizję i komputery. - Bierzcie przykład ze swego patrona Stefana Żechowskiego. Mimo że wywodził się z bardzo biednej rodziny i po naukę chodził piechotą do Krakowa, uporem i pracą osiągnął w życiu bardzo wiele - kontynuował dyrektor.

"Trzeba w szkole być, żeby potem godnie żyć" - ten fragment ślubowania utkwił mi w pamięci najbardziej. Bo w istocie szkoła daje mocne podwaliny pod godne i mądre życie - zauważył obecny na uroczystości wójt Marek Szopa.

Podczas święta szkoły nagrodzono laureatów ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego i literackiego. W pracach plastycznych, które zaprezentowano na wystawie, ukazane zostały związki patrona Żechowskiego z rodzinną ziemią; były też dowolne interpretacje jego prac. Nagrody otrzymali: Eunika Świderek, Agnieszka Smagłowska, Klaudia Adamczyk, Justyna Zawadzka i Ewelina Pluta. Specjalnie wyróżnienie przyznano Angelice Zając i Urszuli Owczarek. Konkurs literacki (refleksyjna poezja o patronie) wygrała Roksana Radecka. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski