Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sława wód siarczkowych

DOROTA DEJMEK
Uzdrowisko liczy już ponad 200 lat. Więcej wiedzą o nim kuracjusze z innych stron Polski niż krakowianie. Fot. Uzdrowisko Swoszowice
Uzdrowisko liczy już ponad 200 lat. Więcej wiedzą o nim kuracjusze z innych stron Polski niż krakowianie. Fot. Uzdrowisko Swoszowice
Znawcy historii Krakowa i jego okolic są pewni: gdyby nie swoszowickie złoża siarki, dzielny szewczyk Skuba nie poradziłby sobie z groźnym smokiem wawelskim. Co więcej, nawet zwycięstwo pod Grunwaldem stałoby pod znakiem zapytania. Siarka była potrzebna do produkcji prochu, a armaty Władysława Jagiełły grzmiały zapewne dzięki tej pozyskiwanej pod Krakowem! Lecznicze wody

Uzdrowisko liczy już ponad 200 lat. Więcej wiedzą o nim kuracjusze z innych stron Polski niż krakowianie. Fot. Uzdrowisko Swoszowice

SWOSZOWICE. Tutejsze wody lecznicze pod względem zawartości siarki klasyfikuje się na 5. miejscu na świecie, a 4. w Europie. Czy to doceniamy?

Ze złożami siarki związane są wody siarczkowe. Uzdrawiającą moc tutejszych wód odkryto wieki temu - pomagały zwierzętom i ludziom. O ich skuteczności świadczy fakt, że w okresach epidemii dżumy krakowianie, którzy chronili się przed "czarną śmiercią" w Swoszowicach - przeżyli.

Po kopalniach (pierwszą uruchomiono w 1415 roku) pozostały tylko porośnięte roślinnością pagórki, w których wprawne oko geologów rozpoznaje dawne hałdy, a także historyczne nazwy ulic. Natomiast wody lecznicze są do dziś największym skarbem uzdrowiska. O ich unikalnych właściwościach decyduje wysoka zawartość siarki - pod tym względem źródła swoszowickie klasyfikuje się na piątym miejscu na świecie, a czwartym w Europie!

Zakład kąpielowy

- Rok 1811 uznaje się za oficjalne otwarcie uzdrowiska - mówi dr Piotr Surówka, dyrektor do spraw lecznictwa Uzdrowiska Swoszowice. - Powstał wówczas pierwszy zakład kąpielowy, funkcjonujący zresztą do dziś. W drugiej połowie XIX wieku duży wkład w rozbudowę Swoszowic włożył dr Józef Dietl. Wybudowano linię kolejową do uzdrowiska, nowe zakłady kąpielowe, łazienki, pawilony dla kuracjuszy. Codziennie spod kościoła św. Wojciecha w Rynku Głównym omnibusy robiły 18 kursów do uzdrowiska.

Prof. Dietl nie miał bowiem wątpliwości: "Jeśli którekolwiek z miejsc kąpielowych, to zaiste Swoszowice ku temu są przeznaczone, aby stały się zdrojowiskiem najbardziej odwiedzanym w naszym kraju...".

Dziś Uzdrowisko Swoszowice to nowoczesne, odremontowane pawilony i nowe łazienki, zlokalizowane w zabytkowym, 7-hektarowym parku zdrojowym w dolinie rzeki Wilgi. Robi się jednak ciasno, konieczna jest dalsza rozbudowa bazy hotelowej i leczniczej. Ewenement Swoszowic przyciąga coraz więcej kuracjuszy.

- Leczą się u nas pacjenci z całej Polski, których na pobyt kieruje tutaj NFZ lub decydują się na kuracje odpłatne - mówi dyrektor Piotr Surówka. - Krakowianie natomiast korzystają z rehabilitacji ambulatoryjnie, dojeżdżając na zabiegi.

Wykąpać się w siarce

W uzdrowisku istnieją dwa ujęcia wody mineralnej: źródło "Zdrój Główny" oraz źródło "Napoleon". Dotychczas wykorzystywane jest źródło "Zdrój Główny", a na podstawie 100-letniej obserwacji stwierdzono stały, niezmienny skład chemiczny jego wody. To woda zawierająca związki siarki 2-wartościowej w dużym stężeniu (większe stężenie zawierają tylko wody w Solcu).

- Analiza wykonywana jest raz w roku - wyjaśnia dr Surówka i dodaje, że wodę siarczkową stosuje się wyłącznie zewnętrznie. - To są kąpiele, pełne lub częściowe.

Komu pomogą?

Swoszowickie wody siarkowe szczególnie nadają się do leczenia schorzeń reumatycznych i schorzeń pourazowych narządu ruchu. Efekty terapii zaskakują efektywnością, gdyż poprawa występuje średnio u 85 proc. leczonych przypadków.

Wskazania do kąpieli to między innymi: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne oraz łuszczycowe zapalenie stawów i wiele innych schorzeń reumatycznych.

Wskazaniem są również stany pourazowe stawów i kości, stany pourazowe tkanek miękkich, osteoporoza.

Dobre wyniki terapeutyczne osiąga się w leczeniu łuszczycy (zwłaszcza w połączeniu z fototerapią), atopowym zapaleniu skóry oraz osteoporozie (źródło swoszowickie to jedyne źródło zawierające sole strontu stosowane w terapii tej choroby).

- W chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, w rwie kulszowej i ramiennej, a także osteoporozie i niektórych schorzeniach neurologicznych stosujemy również zabiegi borowinowe w postaci kąpieli i okładów, a dla osiągnięcia lepszego efektu leczniczego terapię uzupełniamy zabiegami z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii i masażu - dodaje dyrektor uzdrowiska.

DNI OTWARTE UZDROWISKA

Piknik w Swoszowicach

W sobotę i w niedzielę Uzdrowisko Swoszowice zaprasza na Dni Otwarte. Impreza połączona będzie z otwarciem pijalni wód leczniczych z Wysowej (Józef, Franciszek i Henryk), piknikiem oraz edukacją zdrowotną.

W niedzielę w godz. 10-18 m.in. degustacja wód leczniczych, badania, porady dietetyczne, warsztaty Nordic Walking, kiermasz rękodzieła, warsztaty pielęgnacyjne, dla dzieci gry i zabawy z klaunem, przejażdżki na kucyku, a o godz. 17 finał loterii z atrakcyjnymi nagrodami.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski