Sławomir Szmal: Wytrzymaliśmy nerwowo

Jerzy Filipiuk
Sławomir Szmal zebrał wiele braw za obronę rzutu karnego, który wykonywał Kiril Lazarov Michał Gąciarz/Polska Press
Sławomir Szmal w pierwszej połowie niedzielnego meczu piłkarzy ręcznych z Macedonią (24:23) obronił tylko 4 z 17 rzutów rywali, a w drugiej 7 z tylu samo rzutów, uzyskując łącznie 34 procent skutecznych interwencji.

W wielu meczach nasi kibice widywali Szmala w o wiele lepszej dyspozycji, ale w Tauron Arenie Kraków kilka razy gromkimi oklaskami dziękowali mu za świetne interwencje, w tym za obronę rzutu karnego, wykonywanego przez znakomitego snajpera Kilira Lazarova.

- Było to trudne spotkanie, bo Macedończycy grają bardzo zdyscyplinowaną piłkę ręczną, długo rozgrywają piłę w ataku. Wytrzymaliśmy jednak nerwowo, bo gdy rywale prowadzili trzema bramkami, byliśmy w trudnej sytuacji. Wiedzieliśmy, że nie możemy zmniejszyć tej przewagi w ciągu minuty czy dwóch. Staraliśmy się wybronić kilka piłek w obronie i „ciągnąć” grę w ataku – analizował „Kasa”.

Kapitan naszej reprezentacji na konferencji prasowej porównał obie bałkańskie drużyny: - Prezentują one różne style gry. Serbowie mają bardzo mocny rzut z drugiej linii. Przed Macedończykami odczuwaliśmy jednak większy respekt. Często z nimi przegrywaliśmy, bo mają doświadczonych zawodników. Szukają pewnych pozycji do oddania rzutów.

Szmal w rozmowie z Polsatem Sport przyznał: Ta drużyna (polska – przyp.) ma dwa oblicza. To piękne i to brzydkie. W naszej grze są piękne zagrania, ale zdarzały się sytuacje, które nie mogą się przydarzyć w takich spotkaniach.