Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledzik u wójta. Słynne podsumowanie roku na zakończenie karnawału w Zielonkach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W Zielonkach podczas zakończenia karnawału była doroczna gala gminnych nagród samorządowych "Śledzik u wójta". Wyróżnionych zostało 11 osób i instytucji za pracę na rzecz tutejszej społeczności i przyczynianie się do rozwoju gminy. Tegoroczny "Śledzik" był jubileuszowy - organizowano go po raz 25.

WIDEO: Krótki wywiad

Wśród wyróżnionych był m.in. Tomasz Gubała, pełnomocnik wójta gminy Zielonki ds. profilaktyki, który od 20 lat wymyśla programy profilaktyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i kampanie, które przeradzają się w wydarzenia ogólnopolskie.
Śledzika otrzymało też Stowarzyszenie „Barwy Ziemi” - Jolanta i Wolfgang Hoferowie twórcy minimuzeum dawnych narzędzi w starej chacie, czyli „Muzeum Hebla”. Nagrodę dostał również minister Andrzej Adamczyk za przyznanie wielu milionów dofinansowania z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na drogi lokalne i powiatowe na terenie gminy Zielonki.

Tradycyjnie podczas gali goście mieli okazję zobaczyć na filmie i usłyszeć wiele informacji o gminnych inwestycjach edukacyjnych, drogowych, kanalizacyjnych sportowych, pomysłach rozwoju rekreacji, sportu ,przedsięwzięciach społecznych i artystycznych.

Gala nagrody samorządowej była też okazją do ogłoszenia, że Rada Gminy Zielonki ogłosiła rok 2020 Rokiem Pucheroka w gminie Zielonki. Gościom oznajmił to Tadeusz Łysek, sołtys Bibic. A to dlatego, że stary zwyczaj pucheroków jest kultywowany w Bibicach.

W tej wiosce w Niedzielę Palmową dzieci naśladują żaków zamieszkujących dawne kolonie akademickie i chodzą po domach. Kiedyś to byli tylko chłopcy, a teraz także dziewczynki wychodzą o świcie w kolorowych bibułowych czapkach, kozuchach przepasanymi słomą i głoszą śmieszna oracje. W takim przebraniu - w słomianej wysokiej czapie i w kożuchu wystąpił sołtys Łysek przed uczestnikami śledzikowego spotkania wyrecytował oracją, jak przystało na pucheroka.

Podczas gali zaprezentował się także zespół Folkowelove w nowych strojach ludowych, a na podsumowanie części oficjalnej wystąpił kabareciarz Robert Korólczyk, współtwórca Kabaretu Młodych Panów.

Jubileuszowa gala była okazją do poczęstowania gości "urodzinowym" tortem, który wjechał na salę z fajerwerkami oraz do wspomnień pierwszej gali "Śledzika", która miała miejsce w sali gimnastycznej w szkole w Korzkwi.

Podczas gali podziękowano także sołtysowi Zielonek Władysławowi Orzechowskiemu za 20 lat działalności społecznej. Były także dyplomy i podziękowania dla sponsorów "Śledzika u wójta" - firm, instytucji oraz kół gospodyń wiejskich.

Osoby i organizacje nominowane do nagrody „Śledzika” i gminne uzasadnienia tych wyróżnień

1. Zofia Kupiec-Czaplak – przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów od 2015 r., za koordynowanie ważnych dla seniorów inicjatyw, udzielanie społecznie porad prawnych seniorom, reprezentowanie Rady Seniorów poza granicami gminy, działalność w zarządzie Małopolskiej Sieci Rad Seniorów.

2. Barbara Stoch, prezes Inwestorskiej Projektowej Spółdzielni Pracy "INWESTPROJEKT" za całokształt współpracy prowadzonej przy realizacji inwestycji „Rozbudowa i przebudowa Szkół Podstawowych w Zielonkach i w Bibicach w latach 2017-2019”, za rzetelne wypełnianie obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego i fachową pomoc w prowadzeniu robót budowlanych oraz udział i zaangażowanie w przeglądach gwarancyjnych, szczególnie za dobrą organizację pracy i dyspozycyjność.

3. Tomasz Gubała - pełnomocnik wójta gminy Zielonki ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, za 20 lat pełnych inicjatyw działań profilaktycznych na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, takich które przeradzały się w szersze wydarzenia integrujące wiele osób wokół idei Bezpromilowa, ogólnopolskiej kampanii „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu”, w której wzięło udział 104 tys. dzieci, 10 tys. rodziców i 6 tys. nauczycieli w całej Polsce czy utworzenia świetlicy środowiskowej „Rodzinnie w Zielonkach”, za uczynienie z gminy Zielonki kolebki wielu projektów, które zyskały wymiar ogólnopolski, tym samym przyczyniając się do jej promocji.

4. Wiesław Borek – architekt, planista, wieloletni pracownik Referatu Budownictwa i Urbanistyki Urzędu Gminy Zielonki, za 23 lata pracy w referacie jako niezastąpiony specjalista od takich zagadnień jak warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, plany zagospodarowania przestrzennego i wiele innych oraz służenie pomocą mieszkańcom obecnym i przyszłym w tym zakresie, za koordynowanie współpracy gminy Zielonki z krakowskimi uczelniami wyższymi w zakresie architektury, za projektowanie wielu miejsc odpoczynku i rekreacji oraz za legendarną cierpliwość do pytających i troskę o dobro gminy Zielonki.

5. Renata i Zbigniew Słopieccy – wieloletni sponsorzy Rajdu Rowerowego po gminie Zielonki, właściciele firmy Axer Sport i Axer Bike, prywatnie mieszkańcy gminy Zielonki, za wspieranie organizacji największej gminnej imprezy sportowej nagrodami oraz pomocą techniczną.

6. Fundacja Instytut Myśli Innowacyjnej za realizację projektu "Małopolski e-Senior" w formie bezpłatnych szkoleń komputerowych dla seniorów z terenu gminy Zielonki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych realizowanego od marca 2018 r. do sierpnia 2019 r., którego celem było podniesienie kompetencji cyfrowych oraz poprawa umiejętności korzystania z komputera i internetu, również z użyciem tabletu, który po szkoleniu nieodpłatnie otrzymał każdy uczestnik.

7. Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu za realizację projektu "Małopolska Szkoła Tradycji " w formie warsztatów tradycyjnych zawodów i rękodzieła artystycznego prowadzonych przez artystów – rzemieślników, a zorganizowanych m.in. dla mieszkańców gminy Zielonki w Bibliotece Publicznej w Zielonkach, dzięki którym tradycyjny haft krakowiaków zachodnich, według wzoru od Zielonek, zyskał szeroką promocję i nowych adeptów.

8. Stowarzyszenie „Barwy Ziemi”, Jolanta i Wolfgang Hoferowie za powołanie do życia minimuzeum dawnych narzędzi w starej chacie, czyli „Muzeum Hebla” w Przybysławicach, inicjatywę warsztatów tematycznych dla uczniów o narzędziach sprzed mechanizacji, działania na rzecz młodzieży, współpracę z innymi organizacjami, w tym Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” i w jej ramach organizowanie na korzkiewskiej łące warsztatów lepienia z gliny dla dzieci.

9. Janusz Blamowski – filmowiec i podróżnik, autor prawie 200 reportaży o gminie Zielonki, od 10 lat współpracujący z gminą Zielonki, autor filmów prezentowanych na śledzikach od 2011 roku, za promowanie gminy poprzez dokumentowanie najważniejszych momentów jej działalności, za innowacyjność, dobre pomysły jak np. poznanie z fundacją ARTica, z którą współpraca zaowocowała już szlakiem murali, oraz za wykłady o podróżach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zielonkach.

10. Grupa kolędnicza Herody z Zielonek – za 25 lat kultywowania barwnego zwyczaju kolędniczego, za promowanie talentami wokalnymi i aktorskimi gminy Zielonki poza jej granicami oraz zachowanie dla przyszłych pokoleń zwyczaju ludowego charakterystycznego dla powiatu krakowskiego i gminy Zielonki.

11. Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury, w podziękowaniu za przyznanie maksymalnego możliwego dofinansowania z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych dla oczekiwanych społecznie połączeń komunikacyjnych w gminie Zielonki: w Korzkwi przebudowy drogi i mostu w rejonie szkoły i bazy harcerskiej oraz budowy drogi z Dziekanowic do ośrodka zdrowia w Batowicach; a także kluczowej inwestycji komunikacyjnej dla Krakowa i gmin okolicznych: wiaduktu w Batowicach, którą realizuje obecnie powiat krakowski; za niezmienną od lat życzliwość i pamięć o gminie Zielonki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski