Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie zatrucia Warty ciągnęło się przez 6 lat, a proces wciąż trwa. Tak samo będzie z Odrą?

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Śledztwo w sprawie zatrucia Warty trwało 6 lat. W sądzie nadal toczy się proces. Tak będzie też ze śledztwem ws. zatrucia Odry?
Śledztwo w sprawie zatrucia Warty trwało 6 lat. W sądzie nadal toczy się proces. Tak będzie też ze śledztwem ws. zatrucia Odry? Zbyszek Ratajewski/Facebook/Zatruta Rzeka
Katastrofa ekologiczna na Odrze zbiera żniwo. Z rzeki wyławiane są tony martwych ryb. Prokuratura we Wrocławiu wszczęła śledztwo. Czy potrwa ono tak długo, jak te w sprawie zatrucia Warty?

Pierwsze zgłoszenia o pojedynczych śniętych rybach w Odrze odnotowano 26 lipca w Lipkach granicy woj. opolskiego i dolnośląskiego, dwa dni później w Oławie. Tylko 3 sierpnia odłowiono 8 ton martwych ryb. W rzece znaleziono też martwego bobra.

– Masowe śnięcie miało prawdopodobnie miejsce w województwie dolnośląskim, w okolicach Oławy i do naszego odcinka dopłynął nurt z rybami, które być może wytrzymały trochę dłużej i padają też u nas

– tłumaczył zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Wciąż nie wiadomo, co spowodowało skażenie Odry. Początkowo donoszono, że za zatrucie odpowiada mezytylen, który jest wykorzystywany w syntezie organicznej oraz jako rozpuszczalnik, ale substancji tej nie ma obecnie w rzece.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną i do odbudowania Odry potrzeba będzie wielu lat.

W czwartek burmistrz Ołtawy skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie zatrucia Odry. To właśnie w Ołtawie odnotowano najwięcej martwych ryb.

Katastrofa na Odrze przypomina zatrucie Warty, które miało miejsce w październiku 2015 roku. Wówczas w wodzie wodzie znalazło się co najmniej 24 kilogramy szkodliwej transflutryny. Z Warty wyłowiono później około trzech ton śniętych ryb.

Śledztwo trwało aż 6 lat, a sama sprawa wciąż nie została zakończona. W sądzie nadal toczy się proces.

Pojawia się pytanie, czy wyjaśnienie obecnej katastrofy ekologicznej też potrwa tak długo? Czy uda się ustalić, jak doszło do zatrucia i kto za nie odpowiada?

W toku wieloletniego śledztwa ws. zatrucia Warty ustalono, że trucizna wypływała z rury prowadzącej do studzienki kanalizacyjnej, a wlew do studzienki był na terenie poznańskiej firmy Bros.

Początkowo śledczy uznali, że zarzuty należy postawić czterem pracownikom firmy Bros. W kwietniu 2016 roku trzech z nich zostało zatrzymanych. Ich zachowanie wskazywało, że zostali uprzedzeni o akcji policji. Jeden z mężczyzn przyznał, że został o planowanym zatrzymaniu został ostrzeżony przez szefa firmy. Wszczęto śledztwo w sprawie wycieku informacji, ale sprawcy nie ustalono.

Z czasem poznańska prokuratura wycofała zarzuty wobec czterech pracowników, a zarzuty usłyszał Piotr M., szef Brosa. Dotyczył on sprawstwa polecającego. Według śledczych to Piotr M. kazał innym osobom pozbyć się trucizny, wylewając ją do kanalizacji

W 2018 r. skierowano akt oskarżenia do sądu. Ten zakwestionował jednak akt.

Drugi akt oskarżenia został skierowany w ubiegłym roku. Zmienił się zarzut dla Piotra M. ze sprawstwa polecającego na podżeganie nieustalonych pracowników firmy do wylania trucizny.

Proces w tej sprawie ruszył w lutym tego roku. Oskarżonemu grozi do pięciu lat więzienia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śledztwo w sprawie zatrucia Warty ciągnęło się przez 6 lat, a proces wciąż trwa. Tak samo będzie z Odrą? - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski