Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śliwki, miody, sery, a także Kamionna

Marek Długopolski
fot. odkryjbeskidwyspowy.pl
Odkryj Beskid Wyspowy. Północna strona góry, bardziej stroma, jest mroczna i tajemnicza. To właśnie tam utworzono rezerwat przyrody

To nasza królowa. Wita wszystkich przyjeżdżających w Beskid Wyspowy - tak o Kamionnej zgodnie mówią Czesław Stanisławczyk, wójt gminy Laskowa, i Jerzy Błoniarz, wójt gminy Żegocina. I wspólnie też zapraszają na niedzielną wędrówkę na jej szczyt. Będzie to już kolejne spotkanie z wakacyjnego cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Marsz na Kamionną

Marsz odbędzie się bez względu na pogodę. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść w niedzielę na miejsce zbiórki, a to znajduje się przed kościołem św. Mikołaja w Żegocinie. Piechurzy wyruszą o godz. 9. Spacer żółtym szlakiem na 801 m n.p.m. nie powinien zająć więcej niż 2 godziny.

- Szczyt jest niewysoki, a trasa bardzo fajna. Widoki zaś dalekie i piękne - przypomina Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Na szczycie odprawiona zostanie msza św., będą występy, konkursy m.in. z wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami. Wędrowcy wyłonią ze swego grona najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę, by spotkać się na Kamionnej. Zejście szlakiem niebieskim - przez Przełęcz Widoma - do Laskowej.

Wybierając się na wyprawę, warto pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach, ale także o wodzie do picia i paru kanapkach. Na wszelki wypadek warto też mieć w plecaku płaszcze przeciwdeszczowe.

To podczas tej wyprawy dowiemy się, jak pachnie źródełko św. Franciszka i dlaczego Kamionną wciąż nazywają Patrią?

Północna strona góry, mroczna i tajemnicza, jest bardziej stroma. To właśnie tam utworzono rezerwat przyrody Kamionna, a ochroną objęto ponad 60 hektarów, w tym jar, w którym znajduje się źródło Przegini. Rezerwat chroni nie tylko buki i jodły, ale też wiotki żywiec gruczołowaty. Idealne miejsce do życia znalazły tu miodunka ćma, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, czosnek niedźwiedzi, dziewięćsił, a także niezwykły grzyb - soplówka jodłowa.

Na południowych stokach, znacznie łagodniejszych, jeszcze nie tak dawno było sporo gospodarstw. Dzisiaj po wielu obejściach pozostały już tylko podmurówki, zdziczałe sady, zarastające pola i pastwiska.

Zalesiony wierzchołek, wznoszący się 801 m n.p.m., wypiętrza się ponad Żegociną, Rozdzielem, Pasierbcem, Laskową, Kamionną, a także Makowicą i Młynnem. Sąsiaduje z kilkadziesiąt metrów niższą Pasierbiecką Górą. Warto wspomnieć też o punkcie widokowym na Przełęczy Widoma. Można stąd podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Gorców, a także Tatr.

Gospodarze gmin zachęcają również do odwiedzenia malowniczych dolin. Odnajdziemy w nich nie tylko skarby polskiej kultury i wspaniałe zabytki, ale także czyste powietrze, ciszę, gospodarstwa agroturystyczne.

Nie tylko szlaki

- Choć niespecjalnie pachnie, ma cudowne właściwości - tak o źródełku św. Franciszka z wodą mineralną „Zuber” mówią mieszkańcy Żegociny. Można o niego „zahaczyć”, schodząc np. z Kamionnej albo wybierając się na spacer biało-czerwonym szlakiem z centrum.

Żegocinę, położoną w malowniczej kotlinie, otaczają nie tylko Kamionna (801 m n.p.m.), ale także Łopusze (568 m n.p.m.) i Żarnówka (457 m n.p.m.). Bez trudu odnajdziemy tu szlaki turystyczne, wspomniany już biało-czerwony, ale także niebieski (wiodący z Bochni przez Rozdziele do Tymbarku), zielony (z Żegociny przez Łopusze do Rajbrotu), żółty (z centrum Żegociny na Kamionną). Nie można również zapomnieć o trasach rowerowych, basenie w Łąkcie Górnej, korcie tenisowym w Żegocinie. Warto ruszyć również szlakiem kapliczek, szukając „świętych polnych dróg”.

- Będzie radość, a także zabawa - i dla ducha, i __dla ciała - tak Jerzy Błoniarz, wójt gminy Żegocina, zaprasza na 723. już urodziny Żegociny. Kiedy? Trzydniowe świętowanie rozpocznie się 13 sierpnia. Sobota to dzień sportowy - większość imprez odbywała się będzie bowiem na basenie i na boiskach sportowych.

Niedziela to wielki festyn kulturalno-rozrywkowy, prezentacja kuchni regionalnych, rękodzieła, piekarnictwa i cukiernictwa, nie zabraknie również muzyki, a gwiazdą wieczoru będzie Voyager. Potem odbędzie się pokaz ogni sztucznych i zabawa do białego rana. A w poniedziałek, 15 sierpnia, w dniu Matki Boskiej Zielnej, odbędzie się tradycyjne święto dożynkowe.

Smakowity festiwal

- Łączy pokolenia - tak o tradycyjnym, ósmym już Festiwalu Śliwki, Miodu i Sera mówi Czesław Stanisławczyk, wójt gminy Laskowa. I nie ma w tym krzty przesady.

Podczas dwudniowej imprezy, w tym roku rozpoczynającej się 6 sierpnia, doskonale bawią się młodzi i seniorzy, miejscowi i turyści. Zawsze są też koncerty, a nie można zapomnieć o pysznych potrawach i świetnej atmosferze.

- Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Dżem - przypomina gospodarz gminy. Wystąpią również Gang Marcela, Tacy sami - Lady Pank Show, a także kapela „Laskowioki”.

Jednak do Laskowej warto przyjechać już w sobotę, a wszystko po to, aby oklaskiwać najmłodszych. „Jeżeli Twoje dziecko ma od 4 do 12 lat, jest utalentowane muzycznie, wokalnie, tanecznie, aktorsko lub recytatorsko, a do tego jest otwarte i nie boi się występować publicznie - zgłoś je na „Laskowa ma Talent” - kuszą gospodarze Laskowej (zgłoszenia w sekretariacie Urzędu Gminy Laskowa. Może dla któregoś „malucha” będzie to początek wielkiej kariery!

Nie można również zapomnieć o konkursie kulinarnym, a jest on niezwykły. Każda zgłoszona potrawa musi bowiem zawierać w sobie... śliwkę, miód lub ser. Zwycięzcy otrzymają m.in. kryształowe patery. To także świetna okazja do promocji produktów tradycyjnych i regionalnych. - Będzie się więc sporo działo - zapewnia Czesław Stanisławczyk, wójt gminy Laskowa.

***

- Atrakcji w __naszych gminach nie brakuje - zapewniają zgodnie Czesław Stanisławczyk, wójt gminy Laskowa i Jerzy Błoniarz, wójt gminy Żegocina.

kolejne wakacyjne wyprawy z cyklu „odkryj beskid wyspowy 2016”

IV Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Plac przy Urzędzie Gminy

Plac przy Stadionie Sportowym

Plac Saturn

Plac przy Urzędzie Gminy

Stadion sportowy w Sadku

24 lipca - Jaworz

Męcina (zbiórka na stacji kolejowej PKP) - szlak żółty i niebieski Babia Góra - Jaworz - szlak niebieski Sałasz - szlak zielony - Pisarzowa

31 lipca - Kostrza

Jodłownik (zbiórka przed Urzędem Gminy) - szlak zielony - Kostrza - bez szlaku - Sadek

7 sierpnia - Szczebel

Tenczyn (zbiórka przy szkole) - bez szlaku - Szczebel - szlak czarny - Lubień

13 sierpnia - Miejska Góra

(sobota - wędrówka nocna) Limanowa (zbiórka na Rynku - godz. 21) - szlak niebieski i żółty - Miejska Góra - szlak niebieski - Limanowa

13-14 sierpnia - Limanowa

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej - Park Miejski

14 sierpnia - Łopień

Tymbark (zbiórka przed Urzędem Gminy) - szlak czarny - Łopień - szlak zielony - Dobra

15 sierpnia - Potaczkowa

Niedźwiedź (zbiórka przed Urzędem Gminy) - szlak zielony - Potaczkowa - szlak czarny - Adamczykowa - Mszana Dolna

21 sierpnia - Łyżka

Przyszowa (zbiórka przed kościołem) - szlak czarny - Łyżka - szlak zielony Siekierczyna

28 sierpnia - Mogielica

Słopnice (zbiórka os. Zaświercze przystanek PKS) - szlak żółty - Mogielica - szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK - Słopnice

4 września - Lubogoszcz

Mszana Dolna (Park Miejski) - szlak czerwony - Lubogoszcz - szlak czerwony i czarny - schronisko „Baza Lubogoszcz” - szlak czerwony - Mszana Dolna

11 września - Rabka-Zdrój

VI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” (amfiteatr)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski