Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodka ciąża. Musimy jednak uważać, bo wysoki cukier to wróg mamy i dziecka

OPRAC.: DMA
Zbagatelizowana cukrzyca ciążowa może mieć poważne konsekwencje dla przyszłej mamy i noworodka
Zbagatelizowana cukrzyca ciążowa może mieć poważne konsekwencje dla przyszłej mamy i noworodka 123rf
Z cukrzycą rozwijającą się w okresie ciąży musi zmierzyć się około 8-9 proc. przyszłych mam. Dla cierpiących na nią kobiet nieodzownym elementem oczekiwania na narodziny dziecka są codzienne pomiary cukru i kontrole talerza.

Cukrzyca jest najczęstszym zaburzeniem metabolizmu, jakie dotyka kobiety spodziewające się dziecka.

- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej to efekt nieprawidłowej pracy insuliny. Insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę, który odpowiada za przenoszenie materiału energetycznego, czyli glukozy z krwi do komórek. W przypadku cukrzycy, także tej ciążowej, najprościej mówiąc insuliny jest sporo, ale ona źle pracuje, nie może przenieść glukozy z krwi do komórki - tłumaczy dr hab. med. Katarzyna Cyganek, diabetolog z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Kogo wybiera cukrzyca ciążowa?

Do czynników zwiększających ryzyko jej rozwoju należy m.in. nadwaga, otyłość oraz epizod choroby przy poprzedniej ciąży. Większą skłonność do takiego zaburzenia metabolizmu mają kobiety, które decydują się na dziecko po 35. urodzinach oraz panie, które urodziły już dwójkę dzieci. Ryzyko „słodkiej ciąży” zwiększa również nadciśnienie tętnicze, obciążenia genetyczne, urodzenie noworodka z wadą rozwojową, wcześniejsze poronienia i zespół policystycznych jajników.

Choroba może jednak dotknąć także panie, które nie należą do żadnej z grup ryzyka. Lekarze wśród objawów, jakie powinny zaniepokoić przyszłe mamy, wymieniają m.in. nadmierny przyrost wagi, wzmożone pragnienie i suchość w ustach. We wczesnym wykrywaniu cukrzycy ciążowej pomagają profilaktyczne badania diagnostyczne. Oznaczenie cukru we krwi na czczo w pierwszym trymestrze ciąży powinna wykonać każda kobieta spodziewająca się dziecka. Jeśli wynik próby jest prawidłowy, kolejny krok to test obciążenia 75 gramami glukozy, czyli tzw. krzywa cukrowa. Jest on wykonywany między 24 a 28 tygodniem ciąży. Oba badania należą do świadczeń gwarantowanych, a ich koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zbagatelizowana cukrzyca ciążowa może mieć poważne konsekwencje dla przyszłej mamy i noworodka
Zbagatelizowana cukrzyca ciążowa może mieć poważne konsekwencje dla przyszłej mamy i noworodka 123rf

Zbagatelizowana cukrzyca ciążowa może mieć poważne konsekwencje dla przyszłej mamy i noworodka. Dzieci „słodkich mam” są narażone m.in. na makrosomię. Mówi się o niej, gdy płód osiąga większą masę niż wskazywałby na to jego wiek ciążowy. W konsekwencji rośnie ryzyko ciężkiego porodu i niedotlenienia, do którego może dojść w jego trakcie.

Wcześnie wykrytą cukrzycę ciążową w wielu przypadkach udaje się kontrolować dzięki odpowiedniej diecie. Przyszłe mamy, u których kontrola talerza nie wystarcza, muszą też stosować insulinę.

- Dla kobiet w ciąży odpowiednia jest dieta DASH. Rezygnujemy z czerwonego mięsa, na rzecz białego, drobiowego. Unikamy słodyczy, stawiamy na węglowodany złożone- ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż - warzywa, zdrowe tłuszcze - wskazuje Grażyna Paliga, dietetyk z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Zdrowy jadłospis, oparty na diecie DASH każda mama może przygotować dla siebie korzystając z darmowego portalu NFZ diety.nfz.gov.pl. Z kolei do kontrolowania poziomu cukru we krwi pomocna będzie aplikacja NFZ Sweet Pregna. Połączona z glukometrem ułatwia ona prowadzenie dzienniczka pomiarów cukru i udostępnianie zebranych danych lekarzowi.

„Środa z Profilaktyką” w internecie

Cukrzycy ciążowej jest poświęcona kolejna odsłona „Środy z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne, broszury, porady ekspertów można znaleźć na stronie Akademii NFZ w zakładce „Środa z Profilaktyką” i na koncie Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski