Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodka współpraca, czyli jak uczyć się poza szkołą

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Uczniowie za barem w wyremontowanej sali obsługi klienta
Uczniowie za barem w wyremontowanej sali obsługi klienta Fot. archiwum szkoły
Zespół Szkół zacieśnia współpracę z firmą Wawel. Oferta praktyk zostanie rozszerzona na kolejne zawody, swoje drzwi przed uczniami otwiera też profesjonalne laboratorium.

Uczniowie dobczyckiej szkoły praktykują tu od 10 lat, czyli odkąd Wawel przeprowadził z Krakowa. Dotychczas ta współpraca dotyczyła dwóch zawodów: technologa żywności oraz technika żywienia i usług gastronomicznych. Teraz ma objąć jeszcze techników-mechatroników.

Wawel w tej współpracy dostrzega też korzyści dla siebie. Cześć absolwentów już znalazła tam pracę i jak mówi dyrektor Wojciech Winkel, cieszą się tam uznaniem. Nowi pracownicy są przez tę firmę stale poszukiwani, zwłaszcza że właśnie finalizuje ona rozbudowę zakładu.

Nie jest to jedyny zakład, z którym współpracuje szkoła (inne to np. Dwór Sieraków, Alpha, Sigma), ale ze względu na specyfikę produkcji, a pewnie też wielkość, ich współpraca jest najszersza. Obejmuje np. dostarczanie do szkolnych pracowni na potrzeby prowadzonych tam zajęć cukru, mąki lub kakao. Albo fundowanie nagród w konkursach gastronomicznych, tak jak ostatnio podczas Powiatowego Konkursu Cukierniczego „Tort czekoladowy”.

Przyszli technolodzy żywności i technicy żywienia uzyskają teraz również dostęp do zakładowego laboratorium, gdzie wykonywane są analizy mikrobiologiczne i oznacza takie parametry fizykochemiczne jak np. cukry lub tłuszcze. - Uczniowie pod opieką doświadczonych laborantek będą mogli sami wykonywać proste analizy - mówi Wojciech Winkel, dyrektor ds. technicznych i członek zarządu Wawelu.

Dyrektor ZS Bogusław Lichoń liczy na to, że takie praktyczne zajęcia zwiększą szansę powodzenia uczniów na egzaminach zawodowych. W tym celu, ale też z zamiarem popularyzacji kierunków (np. technologia żywności, ratownictwo medyczne) planuje wyposażyć szkolną pracownię chemii w nowoczesne pomoce i samodzielne stanowiska, przy których pracowaliby uczniowie. Na razie, właśnie przy okazji podpisania porozumienia, otwarto po generalnym remoncie salę obsługi klienta.

- Poprzedzenia była już mocno sfatygowana, dlatego zmieniliśmy wszystko od instalacji elektrycznej począwszy, przez ściany i posadzkę aż po meble - mówi dyrektor Lichoń.

Większość kosztów poniósł powiat, bo zapłacił za nią ok. 120 tys. zł. Do tego, jak dodaje dyrektor, dołożyła się Rada Rodziców fundując barek i witrynę. Tym samym wartość inwestycji zamknęła się w kwocie 150 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski