Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słomniki. Rolnicy szkolą się z agroturystyki i dowiadują, jak produkować żywność ekologiczną

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt
Gmina Słomniki i Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zachęca rolników do prowadzenia biznesu poza uprawą roli. Rolnicy na wyjazdach studyjnych uczą się, jak produkować żywność ekologiczną. Dla upraw czosnku, który tu dominuje, alternatywą mają być borówka i jagoda kamczacka.

- Zapraszamy na konferencje, spotkania z ekspertami i wyjazdy studyjne do gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych, żeby uczestnicy spotkań sami zobaczyli, jak funkcjonują gospodarstwa, które prowadzą taki dodatkowy biznes - mówi Małgorzata Klich, koordynatorka projektu dla rolników „O biznesie przy kawie”.

Pierwsze spotkanie dotyczyło żywności ekologicznej. Jego produkcję poznawali w gospodarstwie Jana Nawieśniaka z Maszkowa.

Wczoraj rolnicy spotkali się na konferencji z Grażyną Poloczek z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

- Staram się wskazywać rolnikom dodatkowe źródła dochodu. Jednym z nich jest prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego. W ramach tej działalności zachęcam do prowadzenia gospodarstw edukacyjnych lub opiekuńczych - mówi Grażyna Poloczek. Zagrody edukacyjne mogą prowadzić rolnicy, którzy posiadają zwierzęta gospodarskie lub uprawiają rośliny, które można prezentować dzieciom i dorosłym.

-Takie gospodarstwa odwiedzają grupy przedszkolaków, dzieci i młodzieży w ramach programów szkolnych, ale także osoby dorosłe. Obecnie dzieci nie tylko z miast, ale i z wiosek, poznają w gospodarstwach edukacyjnych sposoby powstawania żywności - zaznacza przedstawicielka karniowickiego MODR.

W gminie Słomniki są rolnicy zainteresowani prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego. Krystyna i Adam Szczęśniakowie mieli kiedyś 20-hektarowe gospodarstwo.

- Przekazaliśmy to dzieciom, ale obecnie pola są oddane w dzierżawę. A my chcielibyśmy skorzystać z nowych propozycji i podpowiedzieć dzieciom, jakie dodatkowe dochody można czerpać z tego gospodarstwa - mówi pan Adam. Jego żona zaznacza, że agroturystyka jest w ich przypadku wskazana. - Mamy dom, którego górna kondygnacja stoi pusta. Chcemy to wykorzystać - dodaje pani Krystyna.

Konferencjami interesują się także sołtysi Zaborza Włodzimierz Masłowski oraz Niedźwiedzia Jerzy Łakomy. - Warto poznać nowe możliwości pracy w gospodarstwie i prowadzenia go - mówią sołtysi.

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski