Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słomniki. Te budynki nie świadczą o bierności. Przeciwnie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczestnicy Festiwalu Innowacji zwiedzali halę pasywną w Słomnikach
Uczestnicy Festiwalu Innowacji zwiedzali halę pasywną w Słomnikach Fot. Archiwum gminy Słomniki
Gmina promuje odnawialne źródła energii i zachęca do wymiany pieców

Gmina Słomniki uczestniczyła w Festiwalu Innowacji, organizując Dzień Otwarty Budynków Pasywnych. Było się czym chwalić, powstaje tu czwarty obiekt pasywny, czyli energooszczędny.

Wybudowano halę sportową, jako pierwszy w Polsce certyfikowany budynek pasywny użyteczności publicznej. Potem była sala gimnastyczna w Waganowicach, energooszczędne przedszkole, a teraz jest budowany pasywny ośrodek zdrowia.

Budynki w tej technologii wykorzystują ciepło z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie, bez specjalnych urządzeń. W tego typu budynkach ważną rolę odgrywa zastosowanie dobrej izolacji ścian i dachu. Idea jest taka, by budynek odzyskiwał też ciepło z wentylacji oraz to pochodzące od wewnętrznych źródeł, np. urządzeń elektrycznych.

- Chodzi o zminimalizowanie zużycia energii w czasie eksploatacji. Budynki są energooszczędne i tanie w utrzymaniu - mówi Paweł Knafel, burmistrz Słomnik.

Uczestnicy festiwalu mogli przekonać się, że obiekty pasywne są tańsze w utrzymaniu niemal o połowę. Budowa obiektu jest 20 proc. droższa, ale inwestycja zwraca się po 10 latach.

- Prezentacja naszych obiektów to promocja gminy na zewnątrz, ale udział w festiwalu interesował nas ze względu na korzyści dla mieszkańców i zapoznanie ich z nowymi techno- logiami w budownictwie - zaznacza Knafel.

Była możliwość zobaczenia jak działają nowoczesne piece, zasięgnięcia fachowej informacji o solarach i innych urządzeniach odnawialnych źródeł energii, poznania szczegółów programu wymiany pieców oraz oferty finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w sprawie termomodernizacji.

- Rozdawaliśmy ankiety tym, którzy chcą uczestniczyć w programie związanym z wymianą pieców, do którego nasza gmina przystąpiła i chce zdobyć pieniądze dla mieszkańców. Mimo niesprzyjającej pogody, zainteresowanie było bardzo duże - mówi Aleksandra Fraś-Zdeb, ekodoradca w gminie Słomniki.

Na dzień otwarty budynków pasywnych zaproszono m.in. przedstawicieli Klastra Zrównoważona Infrastruktura.

- Zorganizowaliśmy kampanię edukacyjną na rzecz innowacji w budownictwie i odnawialnych źródeł energii. Zaprezentowaliśmy Mobilne Laboratorium Innowacyjnego Budownictwa, tj. pojazd wyposażony w nowoczesny sprzęt kontrolno-pomiarowy i diagnostyczny - mówi Irena Łobocka, koordynatorka klastra.

Pojazd służy do sprawdzenia parametrów energetycznych i jakościowych budynków, rozwiązań pasywnych, sprawności instalacji, jest wyposażony m.in. w nowoczesny sprzęt do badań termowizyjnych, prób szczelności budynków, badania jakości powietrza, wilgotności.

4 - Tyle budynków pasywnych użyteczności publicznej powstało w gminie. Trzy są gotowe: hala w Słomnikach - pierwsza w Polsce w tej technologii; sala gimnastyczna w Waganowicach; przedszkole pasywne - drugie w Polsce oraz będący w trakcie budowy pasywny ośrodek zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski