18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie nowego burmistrza

GM
Wczorajszy dzień bez wątpienia przejdzie do historii Kalwarii Zebrzydowskiej. Ślubowanie złożył nowy burmistrz Zbigniew Stradomski (na zdjęciu w środku). To dopiero drugi burmistrz tego miasta w III RP. Przez ostatnie 20 lat w Kalwarii rządził Augustyn Ormanty, który jednak przegrał wybory 21 listopada.

FOT. MIROSŁAW GAWĘDA

Kalwaria

Wczoraj odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja rady miejskiej. Podczas obrad ślubowanie złożyli radni. Zbigniew Stradomski odebrał tylko zaświadczenie o wyborze na stanowisko burmistrza Kalwarii. Pół godziny później odbyła się druga sesja. Dopiero wtedy nowy burmistrz mógł złożyć ślubowanie.

Jak wynika z interpretacji Państwowej Komisji Wyborczej, nowy burmistrz może złożyć ślubowanie podczas sesji RM zwołanej przez nowego przewodniczącego tego gremium. Nie może być to zatem pierwsza sesja w nowej kadencji.

Wczorajszą sesję Rady Miejskiej w Kalwarii zwoływał przewodniczący RM poprzedniej kadencji - Marcin Krawczyński. Formalnie wtedy burmistrz nie mógł złożyć ślubowania.

Termin nowych obrad ogłosił wybrany wczoraj nowy przewodniczący RM - Tadeusz Wilk. Nie chciał fatygować radnych do urzędu na jakiś inny dzień, więc ogłosił, że druga sesja odbędzie się... pół godziny po zakończeniu pierwszej. Formalności musiało stać się zadość. Dopiero wtedy burmistrz Zbigniew Stradomski mógł oficjalnie złożyć ślubowanie.

Przypomnijmy, że w wyborach 21 listopada Zbigniew Stradomski cieszył się poparciem w wysokości 61,90 proc., a na Augustyna Ormantego głosowało 38,10 proc. osób. Porażka urzędującego od 20 lat Augustyna Ormantego to - jak na razie - największa niespodzianka wyborów samorządowych w powiecie wadowickim.

W nowej 15-osobowej Radzie Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej większość (8 radnych) ma PSL, czyli ugrupowanie poprzedniego burmistrza. Czy radni PSL będą stanowić opozycję dla nowego burmistrza Kalwarii i będą blokować jego pomysły? To się dopiero okaże. Wczoraj żadnych podziałów nie było widać.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski