Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie z kapitanem

Smol
Elementem niektórych zajęć szkolnych w Szkole Podstawowej nr 19 w Tarnowie jest wychowanie morskie. Dlatego w miniony piątek wieczorem nie było w tej szkole ślubowania uczniów klas pierwszych w zwyczajowej formie, ale odbyło się ślubowanie pierwszaków w formie chrztu morskiego.

TARNÓW. Tradycje morskie w SP 19

   Szkoła Podstawowa nr 19 kultywowała tradycje morskie jeszcze w latach 80. Tradycją już wtedy było to, że co pewien czas do budynku szkolnego przy ul. księdza Skorupki zaglądali przedstawiciele polskiej żeglugi morskiej.
   Do tradycji morskich tarnowskiej szkoły nawiązała obecna dyrektor SP 19, Alicja Dzięciołowska-Ciuruś. Ponownie wprowadzono chrzty morskie dla pierwszaków rozpoczynających naukę w murach szkolnych "dziewiętnastki".
   - To dla naszych dzieciaków niespotykane wręcz przeżycie - _przyznawali w piątek wieczorem rodzice uczniów klas pierwszych, którzy przybyli na ślubowanie zorganizowane w formie chrztu morskiego, takiego jak przechodzą prawdziwi marynarze floty przekraczający po raz pierwszy równik.
   Najważniejszym gościem uroczystości był oczywiście kapitan żeglugi wielkiej, Włodzimierz Świniarski, który specjalnie na chrzest morski uczniów klas pierwszych SP 19 dotarł aż ze Szczecina. Kapitan przyjechał do Tarnowa 700 kilometrów na własny koszt. Jak nam mówił, nie mógł odmówić prośbie społeczności szkolnej tarnowskiej placówki oświatowej. Do Tarnowa przyjeżdża zresztą co roku na ślubowanie morskie pierwszaków już od pięciu lat.
   Pasowania uczniów klas pierwszych dokonał właśnie kapitan Świniarski, który do każdego z pierwszaków podchodził w obecności dyrektorki szkoły. Pasowanie na ucznia miało w tym przypadku rzeczywiście prawdziwie morski charakter, gdyż dodawał mu uroku atrybut w postaci wiosła. Należy dodać, że wszystkie pierwszaki, składające ślubowanie, stawały przed kapitanem w najprawdziwszych strojach marynarskich.
   Szkoła Podstawowa nr 19 otrzymała imię Polskiej Marynarki Handlowej jeszcze w 1986 roku i używa go do dziś. Pracownicy i nauczyciele uważają, że posiadanie tego właśnie imienia zobowiązuje do kultywowania tradycji morskich. Stąd na terenie szkoły znajduje się wiele pamiątek, które często trafiały w mury szkolne "dziewiętnastki" dzięki temu, że zostały przywiezione przez przedstawicieli żeglugi wielkiej, którzy odwiedzali SP 19.
   Taką pamiątkę przekazał w piątek społeczności szkolnej "dziewiętnastki" także kapitan Włodzimierz Świniarski. Przywiózł koło ratunkowe ze statku "Maciej Rataj", jednego ze statków, na którym pływał kapitan.
   Smutniejszym akcentem całej uroczystości było tylko to, że praktycznie nie ma już polskich statków handlowych, które pływają pod polską banderą. Również "Maciej Rataj", z którego koło ratunkowe otrzymali w piątek uczniowie SP 19, pływa pod obcą banderą. Jego macierzystym portem jest obecnie maltańska La Valetta.
   - _Ale przywiozłem Wam koło ratunkowe z "Macieja Rataja", abyście dalej kultywowali tradycje morskie i uratowali imię Polskiej Marynarki Handlowej
- mówił w piątek do społeczności szkolnej kapitan Włodzimierz Świniarski. (Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski