Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słuch już nie ochroni pieszego na torach

Łukasz Grzymalski
Bezpieczeństwo. Straż Ochrony Kolei przestrzega przed korzystaniem z tzw. dzikich przejść przez tory, bo stało się to bardziej ryzykowne - m.in. dlatego, że nowoczesne pociągi są ciche.

Stare polskie elektrowozy, wykorzystywane m.in. w przewozach towarowych, głośno buczą. Na krajowych szlakach donośnie hałasują także radzieckie i peerelowskie spalinowozy. A tradycyjne pociągi osobowe stukają i łomoczą. Piesi, którzy przez dziesięciolecia ignorowali zakaz wchodzenia na tory, mieli czas na skojarzenie tych dźwięków z nadjeżdżającymi składami.

Jednak te odgłosy się zmieniają i stare nawyki mogą już nie chronić ryzykantów. - Kolej jest coraz cichsza, więc korzystanie z dzikich przejść staje się wyjątkowo złym pomysłem - przekonuje Franciszek Florek z krakowskiej Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei.

Acatusy i podobne pojazdy nowej generacji nie są zupełnie bezgłośne, ale wydają inne dźwięki. W ich pobliżu słychać jęk o umiarkowanym natężeniu, który nie przypomina tradycyjnych hałasów kolejowych.

Zapobieganie wypadkom na dzikich przejściach przez tory jest teraz jednym z priorytetów SOK. W ciągu miesiąca małopolscy sokiści są ok. 180 razy kierowani w okolice takich ścieżek. Kontrole odbywają się w Krakowie i w innych miejscach województwa.

Zazwyczaj miesięcznie karanych jest ok. 20 osób z regionu, a liczba legitymowanych to ok. 130. Franciszek Florek podkreśla, że w działaniach tych chodzi o prewencję - obecność umundurowanego patrolu ma zniechęcać pieszych do korzystania z dzikich przejść. Miejsca, w których ludzie często przechodzą nielegalnie przez tory, można zgłaszać pod ogólnopolskim numerem alarmowym SOK - tel. 22 474-00-00.

Takie inicjatywy nie tylko mają chronić życie. To także akcja w interesie przewoźników, dla których wypadki są przeszkodą w świadczeniu usług. Jak podają sokiści, rocznie w Polsce wypadki z udziałem pieszych ponad 200 razy powodują zmiany w organizacji ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski