18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby protestują

EK
Flagi na krakowskim areszcie przy ul. Montelupich Fot. Anna Kaczmarz
Flagi na krakowskim areszcie przy ul. Montelupich Fot. Anna Kaczmarz
Związkowcy na razie oflagowali budynki, ale zapowiadają manifestacje i strajk włoski.

Flagi na krakowskim areszcie przy ul. Montelupich Fot. Anna Kaczmarz

KONTROWERSJE. Trwa protest służb mundurowych

W akcji biorą udział związki zawodowe policji, straży pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Protestują przeciwko, ich zdaniem, dzieleniu funkcjonariuszy na gorszych i lepszych. Chodzi o zapowiedź premiera, że w przyszłym roku podwyżki dostaną tylko policjanci i żołnierze.

- To kolejna próba poróżnienia formacji mundurowych i oszczędzanie na bezpieczeństwie. Świadczy to o krótkowzroczności rządu, zwłaszcza w kontekście Euro 2012 - mówi Paweł Oświęcimka, przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Krakowie.

Na znak solidarności do protestu dołączyli policjanci, którzy otrzymali obietnicę podwyżek o ok. 300 zł od lipca przyszłego roku. Też oflagowali budynki i ostrzegają, że jeśli rząd pieniędzy dla wszystkich nie znajdzie, będą protestować także podczas Euro 2012. Wczoraj w Krakowie powstał Wojewódzki Komitet Protestacyjny wszystkich służb. 28 grudnia na szczeblu ogólnopolskim mają zapaść decyzje o kolejnych formach protestu.

Na razie tylko MSW zapowiedziało rozmowy ze związkowcami, ale na 15 stycznia. Do tego czasu kierownictwo resortu ma przeanalizować budżet i sprawdzić, czy w grę wchodzą podwyżki u strażaków czy pograniczników.

Rozmowa z PAWŁEM OŚWIĘCIMKĄ*

- Płace w więziennictwie są aż tak marne?

- Od czterech lat nie były waloryzowane. Najniższa płaca jest niższa od średniej krajowej. Przychodzący do służby dostaje na rękę 1055 zł plus 370 zł - za stopień szeregowego.

- Czym to skutkuje?

- Większość funkcjonariuszy żyje od pierwszego do pierwszego, wielu korzysta z pomocy funduszy pomoco-wych. Ludzie są przemęczeni, bo żeby przeżyć, biorą nadgodziny. Pojawiają się syndromy wypalenia zawodowego.

- Chodzi tylko o podwyżki?

- Domagamy się także zwiększenia nakładów na służbę więzienną, która od lat jest niedofinansowana. W kolejny rok wchodzimy z nieopłaconymi rachunkami za prąd i wyżywienie dla osadzonych.

- Bieda wpływa na stan bezpieczeństwa w więzieniach?

- Oczywiście. Zdarzają się napaści na funkcjonariuszy. Kilka dni temu zdarzyło się to na "Monte". Jesteśmy jednym z ważnych ogniw bezpieczeństwa państwa, a osłabienie każdego z nich może przynieść nieodwracalne skutki.

Rozmawiała: Ewa Kopcik

*PAWEŁ OŚWIĘCIMKA jest przewodniczącym NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Krakowie.

(EK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski