Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynna fabryka Artigraph znika z krajobrazu Prądnika Białego [ZDJĘCIA]

Sylwia Nowosińska
Początek rozbiórki fabrycznego kompleksu
Początek rozbiórki fabrycznego kompleksu fot. Adam Wojnar
Przestrzeń miasta. Rozpoczęło się wyburzanie starej fabryki Artigraph przy ul. Prądnickiej 65. Radni dzielnicy IV Prądnik Biały próbowali ocalić budynek, jednak bezskutecznie.

W 2012 roku samorządowcy złożyli wniosek o wpisanie fabryki do rejestru zabytków. Konserwator uznał, że należy zachować tylko fasadę budynku od strony ul. Prądnickiej i jego fragment od strony ul. Lekarskiej.

Rozbiórka pozostałej część fabryki właśnie się rozpoczyna, jest więc za późno na jakiekolwiek działania. - Dobrze, że chociaż elewację udało się uratować - przyznaje Mariusz Bembenek z zarządu dzielnicy IV Prądnik Biały. - Kolejny piętrowy budynek przy Prądnickiej to nieporozumienie. Już teraz są tam duże korki.

Deweloper Krzysztof Tętnowski deklaruje oddanie za darmo części działki, aby poszerzyć ul. Lekarską. - Dzięki temu będzie bardziej przejezdna. Chcielibyśmy, żeby jednokierunkowa obecnie ulica ponownie stała się dwukierunkową - mówi Tętnowski.

Reprezentowana przez niego Spółka Karlssonpo, po wyburzeniu magazynów, planuje postawić pięciokondygnacyjny obiekt z mieszkaniami i częścią usługową. Wcześniej budynek miał mieć dziewięć kondygnacji, ale deweloper zmienił plany.

Budynek, znany jako "Artigraph", powstał w latach 1928-29, z przeznaczeniem na Fabrykę Wyrobów Blaszanych i Zakładów Graficznych. Historyk sztuki Barbara Zbroja na łamach "Dziennika Polskiego" oceniła, że charakteryzował się on ciekawymi walorami architektonicznymi, w tym starannie wykonaną ceglaną elewacją. Był to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów poprzemysłowych nie tylko w dzielnicy IV, ale także w całym Krakowie.

Zaprojektował go Władysław Kleinberger - wybitny krakowski architekt przełomu XIX i XX wieku. W fabryce wytwarzano m.in. puszki, pudełka, zakrętki i szyldy reklamowe. W czasie okupacji zakład działał pod nazwą "Ostblech". W 1948 r. fabrykę znacjonalizowano. Ostatnim jej właścicielem był Opakomet SA, który w 2011 r. wystawił nieruchomość na sprzedaż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski