MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynny film Bergmana na deskach teatralnych Łaźni Nowej. To pierwszy zwiastun festiwalu Boska Komedia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Goście Wieczerzy Pańskiej"
"Goście Wieczerzy Pańskiej" fot. Klaudyna Schubert
28 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się pierwsze wydarzenie zapowiadające tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć w Krakowie spektakl warszawskiego Nowego Teatru "Goście Wieczerzy Pańskiej" w reż. Tomasza Fryzła. Przedstawienia o godz. 17.00 i 19.15.

Zrealizowany przez Ingmara Bergmana film "Goście Wieczerzy Pańskiej" miał swoją premierę w 1963 roku. To druga część "trylogii" zrealizowanej w ascetycznej formie i podejmującej rozważania reżysera nad naturą relacji pomiędzy człowiekiem a Bogiem.

Akcja filmu zamyka się w jednym dniu, zaś dominującymi scenografiami są dwa wiejskie kościoły oraz szkolna sala. Głównymi postaciami dramatu, podmiotami duchowych rozterek są pastor Ericsson, rybak Persson i samotna nauczycielka Märta, kochanka pastora. W teatralnej adaptacji Tomasza Fryzła na scenie zobaczymy: Mariusza Bonaszewskiego, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Marka Kalitę oraz Wojciecha Kalarusa.

Bergman w słynnej trylogii ciszy, na którą składają się filmy „Jak w zwierciadle” (1961), „Goście Wieczerzy Pańskiej” (1963) i „Milczenie” (1963), stworzył studium smutku, żalu, kryzysu i wątpliwości dotyczących wiary. W jego fabułach Bóg jest obojętny na ludzkie błagania, a sama wiara doprowadza udręczone postaci do szaleństwa lub alienacji. W „Jak zwierciadle” Bóg zostaje ukazany jako złośliwy i destrukcyjny byt, zaś w „Milczeniu” reżyser oczyma dziecka obserwuje niezrozumiały świat dorosłych, w którym dominuje brak więzi i nieumiejętność komunikacji.

Z kolei w „Gościach Wieczerzy Pańskiej” Bóg milczy, ale wszystkie jego atrybuty są dookoła nas. W monologach czwórki bohaterów pobrzmiewa rozgoryczenie, a w nich samych niemożność odnalezienia nadziei. Cisza otacza i przygniata bohaterów, pełnych lęków, poszukujących porządku i autorytetu, który zagłuszyłby nieustanną niepewność i samotność. To, co mylono z głosem Boga, było jedynie echem ich własnych błagań o komfort, racjonalność i poczucie celu. Ponieważ Bóg milczy, znaczna część filmu dotyczy tego, jak jednostki radzą sobie z tą ciszą.

W adaptacji scenariusza Bergmana czworo postaci raz jeszcze doświadcza opowiedzianych w filmowym pierwowzorze zdarzeń, by poprzez rozszerzoną wiwisekcję świata i swojego w nim miejsca szukać tego, czego wtedy nie zauważyli. To teatralna opowieść pozostająca w relacji z filmowym pierwowzorem – wędrówka po zapisanych w nim scenach i pejzażach, która daje możliwość oglądu świata i postaci z wielu różnych perspektyw.

"Goście Wieczerzy Pańskiej" w reż. Tomasza Fryzła 28 kwietnia, o godz. 17.00 i 19.15 w Łaźni Nowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słynny film Bergmana na deskach teatralnych Łaźni Nowej. To pierwszy zwiastun festiwalu Boska Komedia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski