Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smakołyki wrócą za rok

Jolanta Białek
Frima "Gawor" została nominowana do finału Festiwalu Smaku za kiszkę z Podstolic
Frima "Gawor" została nominowana do finału Festiwalu Smaku za kiszkę z Podstolic fot. Jolanta Białek
Wieliczka. Podczas półfinału X Małopolskiego Festiwalu Smaku gros nagród trafiło do gospodyń i firm z powiatu wielickiego. Prezentacja i degustacja potraw będzie organizowana na Trakcie Solnym także w następnych latach.

Naleśniki z owocami, przyrządzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gdowie tak bardzo przypadły do gustu uczestnikom wielickiego półfinału X Małopolskiego Festiwalu Smaku, że głosami publiczności potrawie tej przyznano 1. miejsce w kategorii "Jak u mamy".

W grupie "Ekologiczne przysmaki" święcił triumfy sok z pomidorów malinowych przygotowany przez Lucynę Gaweł z Woli Batorskiej. Ten napój zdobył też uznanie jurorów, którzy nagrodzili go drugim miejscem w konkursie o Grand Prix festiwalu. W tej kategorii uhonorowano również - trzecim miejscem - kiszkę z Podstolic, przywiezioną na festiwal przez tamtejszego producenta wędlin "Gawor" .

Podczas "smakowitej niedzieli" na Trakcie Solnym było tłoczno przez cały dzień. Na wielickim półfinale swe wyroby prezentowało 20 firm i restauratorów oraz Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów: wielickiego, krakowskiego i myślenickiego.

Posmakować można było wszystkiego: od pierogów z kozim serem i pokrzywą z Nielepic oraz zupy ziemniaczanej z kurdybankiem z Grajowa, poprzez śledzie po szwajcarsku z Poskwitowa i pstrąga ojcowskiego z Przybysławic, po tradycyjne lody śmietankowe z Krzeszowic i wodę mineralną Małopolanka z Ochojna.

Festiwal Smaku odbył się w Wieliczce po raz pierwszy, ale nie ostatni. Już w niedzielę zapowiedziano, że renomowana impreza wpisana zostanie na stałe do kalendarza miejskich wydarzeń.

Dania i napitki z Gdowa, Woli Batorskiej oraz Podstolic zakwalifikowano w niedzielę do finału X Małopolskiego Festiwalu Smaku, który odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia tradycyjnie na placu Wolnica w Krakowie. Awans do finału uzyskaly także: małopolski miód spadziowy z pasieki Stanisława Górki z Krakowa (kategoria "Tradycyjne specjały") i naturalna woda mineralna Małopolanka Zdrój firmy "Thier" z Ochojna (laureat konkursu o Grand Prix oraz w kategorii "Smakołyki z legendą").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski