Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smakołyków bez liku

JOL
Kulinarne spotkanie, które odbywało się w wielofunkcyjnym pawilonie w Węgrzcach Wielkich, miało szczególny charakter: gościła na nim prawie 50-osobowa grupa Francuzów z Saint-Andre-lez-Lille, partnerskiego miasta Wieliczki. Nie zabrakło opowieści o wielkanocnych tradycjach polskich i francuskich, a goście - oraz kilkadziesiąt innych osób, które odwiedziły pawilon - mieli okazję sprawdzić na własnym podniebieniu kunszt gospodyń z Małej Wsi, Pawlikowic, Chorągwicy, Kokotowa, Węgrzc Wielkich, Janowic, Brzegów i Jankówki. Wszystkich potraw - na każdym ze stołów było ich około 20! - nie sposób było jednak skosztować. Wybór był bardzo trudny....

Węgrzce Wielkie

Pisanki z galarety, złociste skorupki, jajka w galarecie z szynką, chrzanówka, babki, mazurki, makowce - żadnej z tych potraw nie zabrakło w piątkowe popołudnie podczas prezentacji "Potraw wielkanocnych i nie tylko". To, co mieściło się w "nie tylko" także można wymieniać bez końca: śledź po pawlikowsku, sałatka z pokrzyw, biała kiełbasa w piwie, twarożek z żółtym serem, pasztety z królika i drobiu, rozmaite napitki...

Panie z Małej Wsi jako swą naczelną specjalność wymieniały pisanki z galarety. Przygotowanie ich wymaga nie lada umiejętności. -Dowydmuszek trzeba upychać przez dziurkę farsz: drobniutko pokrojone mięso zkurczaka, jajka, marchewkę, natkę pietruszki, groszek iinne warzywa. Potem należy wszystko to zalać rosołem, anastępnie ułożyć wydmuszki dziurkami dogóry wbrytfannie iwłożyć dolodówki. Kiedy galaretka zastygnie, wystarczy tylko zdjąć skorupki iświąteczne pisanki są gotowe -___wyjaśniała Dorota Kania z Koła Gospodyń Wiejskich w Małej Wsi. Oryginalne wielkanocne pisanki przywiezione w tym roku do Węgrzc Wielkich to kulinarne dzieło Janiny Dębowskiej. Gospodynie z Małej Wsi kusiły też twarożkiem z żółtym serem, majonezem i przyprawami, sałatką z brokułów, chrzanem z rodzynkami, chrzanówką, sernikiem, makowcem, ponczem z kandyzowanymi owocami przygotowanym na bazie białego i czerwonego wina oraz mnóstwem innych smakołyków.
Koła gospodyń wiejskich z gminy Wieliczka prezentują umiejętności kulinarne - wielkanocne i bożonarodzeniowe - co roku od ponad 10 lat. Kiedyś były to konkursy, w których potrawy oceniało fachowe jury, potem o nagrodach i wyróżnieniach decydowała publiczność. Od kilku lat formuła smakowitych spotkań jest inna. Uznano, że potraw tak oryginalnych i smacznych w kategoriach konkursowych ocenić nie sposób.
Podczas tegorocznej prezentacji wystąpiła też Kapela Regionalna "Mietniowiacy".
-Zamierzaliśmy pokazać lokalne wielkanocne obrzędy, ale okazało się, że naprzegląd przybyło tak wiele osób, że nie ma wpawilonie nato miejsca -___mówiła Maria Idzi, kierowniczka artystyczna "Mietniowiaków".
Tekst i fot.: (JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski