Śmierć na żywo

Kanada

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Zawodowy zapaśnik kanadyjski spadł z zadaszenia ringu hali sportowej Kemper Arena w Kansas City w USA podczas popisowego numeru zjazdu na linie na ring, ponosząc śmierć na oczach 18 tys. widzów i operatorów kamer telewizyjnych. Kanadyjczyk Owen Hart, pochodzący z Calgary, gwiazda tzw. wrestlingu, czyli "zapasów bez reguł", wykonywał popisowy zjazd na linie na ring. Podczas zjazdu spadł z wysokości 15 metrów na głowę. Próby kilkunastominutowej reanimacji nie przyniosły żadnego rezultatu. W szpitalu lekarze stwierdzili zgon zawodnika.

Organizatorzy pokazów wymagają od zawodników coraz niebezpieczniejszych akrobacji

Do wypadku doszło 75 minut po rozpoczęciu walk. Telewidzowie nie widzieli wypadku, ponieważ podczas zjazdu Owena telewizja pokazywała urywki z wcześniejszych momentów walk. Widzowie na hali nie zorientowali się, że na ich oczach rozgrywa się tragedia - nie wiedzieli, czy jest to wypadek, czy też chodzi o zamierzony skok. Po 15-minutowej przerwie na reanimację, wznowiono walki.
Rodzina 34-letniego Owena oskarżyła o spowodowanie wypadku dwie konkurujące organizacje pokazów zapaśniczych: World Wrestling Federation (WWF) i World Championship Wrestling (WCW). Brat Owena, Bret powiedział, że organizatorzy wymagają od zawodników coraz bardziej niebezpiecznych akrobacji gimnastycznych, które byłyby bardziej widowiskowe od pokazów konkurentów. Zawodnicy już wcześniej ostrzegali, że może to doprowadzić do tragedii.
Hart - jak podała jego żona Martha - był niezwykle ostrożny i dbał o bezpieczeństwo podczas walk. Wcześniej wykonał dziesiątki treningowych zjazdów na ring. Przed spektaklem dokonał dodatkowo dwóch próbnych zjazdów, żeby się upewnić, że wszystko jest w porządku. Tym razem jednak - jak podali lekarze - lina była źle przymocowana do szelek asekuracyjnych. Prezes WWF Vince McMahon stwierdził po wypadku, że Owen prawdopodobnie odblokował zaczep liny jakimś przypadkowym ruchem.
Rodzina i wielu fanów walk skrytykowało kierownictwo WWF za kontynuowanie walk po wypadku.
ZENON KUCZERA (Kanada)

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lol

Lol (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ty sam jesteś zapasem bez reguł nieuku

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo