Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmigłowce Caracal nie dla polskiej armii

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Wojsko. Rząd zerwał negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters dotyczącej kontraktu na zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal.

„Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii” - czytamy w komunikacie zamieszczonym wczoraj na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju.

Jak wyjaśnia resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego, powodem tej decyzji ma być brak jakichkolwiek szans na osiągnięcie kompromisu.

„W trakcie trwających od roku negocjacji strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowa- nia przez obie strony. (...) Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe” - czytamy we wczorajszym komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Ale już w kampanii wyborczej kandydaci PiS zapowiadali, że po wygranej dokładnie przyjrzą się kontraktowi, który uderza w polski przemysł zbrojeniowy. Pojawiały się nawet deklaracje, że do podpisania ostatecznej umowy nie dojdzie. Ale zaraz po uformowaniu nowego rządu padły deklaracje o szybkim sfinalizowaniu negocjacji. Być może dlatego, że rząd Francji ostrzegał obecne władze Polski przed unieważnieniem przetargu na zakup wielozadaniowych śmigłowców. Negocjacje nie posuwały się jednak do przodu, a z resortu obrony płynęły sygnały, że francuski producent nie chce zgodzić się na warunki stawiane przez stronę polską, choćby dotyczące montowania u nas systemów nawigacyjnych

Wysokość samego kontraktu to 13,5 mld zł. Taką samą wartość miały mieć zobowiązania offsetowe

Offset to rodzaj transakcji zawieranej między państwami, w sytuacji gdy jeden z partnerów oczekuje kompensacji za wydatki poniesione na zakupy za granicą. W przypadku Polski podstawę prawną kontraktu stanowi umowa offsetowa zawierana między zagranicznym dostawcą a Skarbem Państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski