Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smoczy weekend

AMS
Smoki małe i duże, trzygłowe i jednogłowe, ziejące ogniem i dymem, latające nad miastem i pływające po Wiśle - zjadą do Krakowa na V Wielką Paradę Smoków przygotowaną przez teatr Groteska.

Za tydzień wielkie widowisko pod Wawelem

Smoki małe i duże, trzygłowe i jednogłowe, ziejące ogniem i dymem, latające nad miastem i pływające po Wiśle - zjadą do Krakowa na V Wielką Paradę Smoków przygotowaną przez teatr Groteska.

   W tym roku pochodowi smoków będzie towarzyszył Smoczy Piknik Familijny oraz wielkie widowisko plenerowe. Smoki opanują Kraków w przyszły weekend, w ramach święta miasta, inaugurując jednocześnie obchody 750-lecia lokacji Krakowa.
   - Tegoroczna, V Wielka Parada Smoków zapowiada się atrakcyjniej niż poprzednie. Mamy więcej doświadczenia i jesteśmy wyposażeni w nowe techniki - zapowiada Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska i reżyser widowiska plenerowego.
   Główną atrakcją parady będzie sobotnie, wieczorne widowisko na Wiśle. Tym razem spektakl typu światło i dźwięk nawiązywać będzie do Legendy Stanisława Wyspiańskiego i jego koncepcji Wawelu, jako polskiego Akropolis, a także do mitu założycielskiego miasta, czyli do opowieści o Smoku Wawelskim i Szewcu Dratewce. - Najpierw z wody wyłonią się fantastyczne stwory, całkiem szalone i surrealne obiekty, a potem przypłyną smoki. Największy z nich Smok Wawelski, wysoki na 12 metrów i długi na 40, zje owcę i spali się ze wstydu - zapowiada Adolf Weltschek.
   Zanim jednak smoki olbrzymy opanują zakole Wisły pod Wawelem, w sobotę o godz. 13 ulicą 3 Maja, wzdłuż Błoń przejdzie korowód 45 smoków zbudowanych i animowanych przez dzieci z przedszkoli, szkół i placówek wychowawczych. W tym roku przyjadą smoki także z Częstochowy, Łodzi, Krynicy, Chorzowa i Trzebini. Maszerujące potwory będą nawiązywały do wydarzeń związanych z historią Krakowa. Dlatego też pojawią się smoki: Ogrodu Botanicznego, Insurekcji Kościuszkowskiej, prapremiery Wesela Wyspiańskiego, powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, zawieszenia dzwonu Zygmunta, a także smok eklektyczny, renesansowy i telefoniczny. Jak co roku, najpiękniejszym smokom zostaną przyznane nagrody.
   W trakcie V Wielkiej Parady Smoków odbędzie się także pełen zabaw i niespodzianek festyn rycerski na Błoniach oraz Ogólnopolski Konkurs na Regionalnego Smoka pt. "Poczet Smoków Polskich". (AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski