Smog Free Tower, czyli czystsze powietrze w Parku Jordana

Materiał informacyjny
Już w czwartek w Parku Jordana zostanie uroczyście uruchomiona pierwsza w Polsce wieża antysmogowa. To wspólna inicjatywa miasta Krakowa i ING Banku Śląskiego.

Smog Free Tower to pierwszy na świecie zewnętrzny oczyszczacz powietrza. Siedmiometrowa konstrukcja wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. Instalacja jest wyposażona w przyjazną dla środowiska technologię, pozwalającą filtrować aż 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej energii niż... domowy bojler.

Architektura dla środowiska
Smog Free Tower łączy w sobie troskę o środowisko z artystycznym i wizjonerskim projektem architektonicznym. Autorem tej wyjątkowej wystawy plenerowej jest holenderski projektant Daan Roosegaarde. Ma on na swoim koncie już kilka przełomowych projektów, jak choćby świecące ścieżki rowerowe.

Efektywność Smog Free Tower została potwierdzona przez politechnikę w Eindhoven i – jak deklaruje jej projektant – Smog Free Tower jest w stanie oczyścić obszar w okolicy wieży, zmniejszając smog nawet o 75 proc.

Kraków pierwszy w Polsce
Wcześniej wieża była prezentowana w Holandii i Chinach. Teraz przyszedł czas na Polskę. – Problem smogu istnieje od wielu lat. Kraków według nas robi bardzo dużo, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie zanieczyszczaniu środowiska, dlatego stwierdziliśmy, że to najlepsze miejsce na usytuowanie takiej wieży – przyznaje rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego, Piotr Utrata. – Dla nas ta wieża to symbol, który ma uświadomić jak największej liczbie osób konieczność dbania o środowisko, o powietrze, o wodę i ma sprawić, że ludzie zmienią swoje postawy, będą bardziej wrażliwi na kwestie ekologiczne. Naszą rolą jest ułatwianie ludziom wprowadzanie w życie proekologicznych decyzji – podsumowuje Piotr Utrata.

– Na lokalizację instalacji wybraliśmy Park Jordana z dwóch powodów. Po pierwsze, to rozwiązanie dedykowane jest przestrzeniom otwartym, na których przebywa dużo ludzi w celach rekreacyjnych. Po drugie park znajduje się na samym dnie niecki krakowskiej, do której spływają zanieczyszczenia z okolicznych miejscowości – wyjaśnia wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig. Wieża antysmogowa będzie oczyszczała krakowskie powietrze do połowy kwietnia.

ING stawia na ekologię
Inicjatorem sprowadzenia wieży do Krakowa jest ING Bank Śląski. To działanie, które wpisuje się w długoterminową strategię banku i ogłoszoną w 2017 roku deklarację ekologiczną.

Firma zobowiązała się do ochrony środowiska naturalnego oraz zrównoważonego rozwoju, dlatego wspiera m.in. projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, projekty wspierające rozwój nowoczesnej infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii czy projekty dotyczące elektromobilności. Co ciekawe, od 2015 roku bank nie finansuje nowych elektrowni węglowych, a 100 procent energii zużywanej w firmie pochodzi ze źródeł odnawialnych.

„Naszym obowiązkiem, jako instytucji mającej znaczący wpływ na życie gospodarcze w Polsce, jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia. Dlatego proaktywnie wspieramy i promujemy rozwiązania związane z ochroną środowiska naturalnego. Podejmujemy inicjatywy na rzecz tworzenia i oferowania nowych produktów, wspierania przedsięwzięć proekologicznych i kształtowania świadomości proekologicznej oraz zarządzania ryzykiem środowiskowym i społecznym” – brzmi fragment Deklaracji ING Banku Śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski