Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Smog i piece na węgiel mają zniknąć z Krakowa do 2019 roku [WIDEO]

Agnieszka Maj
fot. andrzej banaś
Ekologia. W 2016 roku na wymianę pieców zarezerwowane będzie w budżecie miasta ok. 100 mln zł, czyli dwa razy więcej niż teraz.

W tym roku w Krakowie ma zostać zlikwidowanych ok. 1400 pieców na węgiel i 1300 kotłowni. Gdyby jednak prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy antysmogowej umożliwiającej ponowne wprowadzenie zakazu palenia węglem - mogłoby być ich znacznie mniej.

Mieszkańcy zaczęli masowo wycofywać wnioski o dopłaty na wymianę pieców po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił zakaz palenia węglem w Krakowie. - W ciągu 10 dni od wyroku, ok. 100 wniosków zostało wycofanych. Nigdy wcześniej się to nie zdarzyło - mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta.

Po tym jednak, jak prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą ponowne wprowadzenie zakazu palenia węglem, sytuacja znów się zmieniła. Osoby, które zamierzały zrezygnować z wymiany pieca zdecydowały, że jednak to zrobią, ale w przyszłym roku. Argumentowały, że teraz trudno już znaleźć firmę, która ma wolne terminy.

Autor: Agnieszka Maj

W 2016 roku na wymianę pieców zarezerwowane będzie w budżecie miasta ok. 100 mln zł, czyli dwa razy więcej niż w tym roku. - Aby zdążyć wymienić wszystkie piece musimy to robić w dwa lub trzy razy szybszym tempie niż obecnie - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zamierza przedłużyć o jeden rok 100-proc. dofinansowanie do wymiany pieców. Potem dopłata będzie się zmniejszać: do 80 proc. w 2017 proc. i do 60 proc.

Przesunięta o jeden rok będzie także data wejścia w życie zakazu palenia węglem. Ten przepis zacznie więc obowiązywał od października 2019 roku.

Zmienią się także kryteria pomocy dla tych, którzy wymieniają piece. Łatwiej będzie można dostać dopłatę do rachunku za ogrzewanie, ponieważ Rada Miasta podniosła progi dochodowe po to, aby więcej osób mogło skorzystać z dopłat do rachunków.

Od 1 października o takie dofinansowanie mogą starać się osoby samotne, które zarabiają mniej niż 3 170 zł netto. W rodzinie na jedną osobę może przypadać maksymalnie 2 313 zł netto. - To całkiem spore dochody, dlatego zwiększyła się liczba osób, które zgłaszają się z wnioskami o pomoc. W ubiegłym miesiącu takie podania złożyło ok. 40 osób - mówi Jacek Kowalczyk, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Rocznie można otrzymać nawet 3,5 tys. zł dopłat do rachunków. W tym roku taką formą pomocy zostało objętych 170 rodzin, w przyszłym ich liczba zwiększy się do 340.

W najbliższych latach władze miasta zamierzają nie tylko zlikwidować piece, ale także zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi. - Prowadzimy działania, których celem jest ograniczenie ruchu samochodowego. Budujemy nowe linie tramwajowe i ścieżki rowerowe - wylicza Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Prowadzone są także kontrole jakości spalin samochodowych. Od maja do końca września tego roku sprawdzonych zostało ok. 600 aut. Policja zatrzymała dowody rejestracyjne 142 osobom.

Efekty tych wszystkich działań już widać. We wrześniu w Krakowie nie było ani jednego dnia, w którym przekroczone zostały normy jakości powietrza.

Smog jednak wrócił w październiku i znów zanieczyszczenie powietrza jest powyżej normy. - Widać, że rozpoczął się już sezon grzewczy - mówi Paweł Ciećko, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

W przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska planuje uruchomienie nowych stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza. Pyłomierze pojawią się na ul. Mistrzejowskiej i w Bronowicach, a mobilna stacja zacznie działać na Rynku Podgórskim.

Miasto ma także współpracować z Akademią Górniczo-Hutniczą. Prowadzone będą badania na temat źródeł pochodzenia krakowskich pyłów i wpływu zanieczyszczeń z innych miast. Kontynuowana ma być także kampania edukacyjna na temat jakości powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski