Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog jest, alarmu brak [AKTUALNE DANE]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Smog nie ustąpił, normy w Krakowie są przekroczone o 300 proc.
Smog nie ustąpił, normy w Krakowie są przekroczone o 300 proc. fot. Dariusz Śmigielski
Powietrze. Stężenie pyłu PM10 nieco spadło, ale atmosfera jest nadal bardzo zanieczyszczona.

Wojewoda Józef Pilch odwołał wczoraj alarm smogowy w Krakowie. Stężenia pyłu PM10 spadły poniżej 200 mikrogramów na metr sześcienny. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia ogłasza się, gdy zapylenie jest na poziomie 300.

Nie oznacza to jednak, że teraz powietrze jest czyste. Nadal normy przekroczone są o 200-400 proc. Przy takich stężeniach w większości państw europejskich stan alarmowy nadal byłby utrzymywany.

Nie jest też wykluczone, że wielki smog wróci. Do wtorku nie będzie wiatru, który mógłby usunąć pył z Krakowa. - W dodatku o kilka stopni obniży się temperatura, co spowoduje, że mieszkańcy będą więcej palić w piecach - mówi Łukasz Harasimowicz, dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W ciągu ostatnich dni wielu mieszkańców zdecydowało się kupić maski przeciwsmogowe, bo okazało się, że władze nie mają żadnego pomysłu na to, jakie działania podjąć w czasie alarmu. W maski mają być także wyposażeni policjanci w całym kraju. Jak podaje Onet, Komenda Główna Policji rozpoczęła procedurę ich zakupu. Maski dostaną przede wszystkim funkcjonariusze z „drogówki”.

Dane ze stacji pomiarowych z piątku (3 lutego 2017 r. z godz. 13). Pył zawieszony PM10:

  • al. Krasińskiego - 182 µg/m³ (dane z godz. 14)
  • Kurdwanów - 220 µg/m³
  • ul. Dietla - 198 µg/m³
  • os. Piastów - 153 µg/m³
  • os. Wadów - 163 µg/m³
  • ul. Telimeny - 187 µg/m³
  • ul. Złoty Róg - 176 µg/m³
  • Nowa Huta - 116 µg/m³
  • Nowy Sącz - 57 µg/m³
  • Nowy Targ - 74 µg/m³ (dane z godz. 14)
  • Olkusz - 76 µg/m³
  • Skawina - 186 µg/m³
  • Tarnów - 114 µg/m³ (dane z godz. 14)
  • Trzebinia - 108 µg/m³
  • Zakopane - 57 µg/m³

Jednogodzinne stężenia pyłu PM10 w Krakowie i w Małopolsce:

W akcję antysmogową włączyła się także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Ogłosiła, że podczas obowiązywania III stopnia alarmowego zawieszane będzie naliczanie opłat za przetrzymywanie książek.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Jeden z mieszkańców Krakowa będzie się dzisiaj domagał od prezydenta Krakowa zwrotu pieniędzy na zakup maski przeciwsmogowej.

- Inicjatywa takiego wniosku została podjęta z powodu skrajnej nieudolności administracji prezydenta w zwalczaniu smogu. Ma go to zmobilizować do skutecznego działania - wyjaśnia Grzegorz Piątkowski, prezes Polski Razem Zjednoczonej Prawicy w Krakowie.

W tym tygodniu poziom zanieczyszczeń w Krakowie dochodził do 800 proc. normy. Tak źle nie było od 2012 r. Okazało się, że miliony wydawane do tej pory na likwidację pieców węglowych nie uchroniły nas przed stanem klęski ekologicznej. Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, uważa jednak, że gdyby nie wymiana ogrzewania na ekologiczne, smog byłby jeszcze większy. - W 2006 roku w styczniu i lutym poziom zanieczyszczenia dochodził do 600 jednostek. To 1200 procent normy - mówi Listwan.

Sonda "Dziennika Polskiego"

Zapytaliśmy posłów z Małopolski, co zrobili w sprawie smogu
Elżbieta Duda, posłanka PiS

Złożyłam niedawno interpelację z pytaniem, co Ministerstwo Rozwoju ma zamiar zrobić, aby poprawić sytuację w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miejscach Małopolski, w tym w mojej rodzinnej Skale, gdzie stężenia są rekordowo wysokie. Oprócz tego pomagam w zdobyciu dotacji na badania, jaki wpływ ma pył PM10 na skały wapienne, m.in. na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Złożyłam także w styczniu na posiedzeniu Sejmu oświadczenie w sprawie smogu, apeluję w nim m.in. do samorządów o więcej działań na rzecz poprawy powietrza.

Edward Siarka, poseł PiS
Zorganizowałem spotkanie producentów pieców na węgiel z przedstawicielami resortu rozwoju, który przygotowuje normy dla kotłów. Przedsiębiorcy mają sporo uwag do tego projektu.

Anna Paluch, posłanka PiS
Jedną z moich inicjatyw jest klaster energetyczny Zielone Podhale. Wprowadza on rozwiązania, które mają służyć wykorzystywaniu lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym odnawialnych źródeł energii. Planuję także zorganizować wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji środowiska, aby pokazać posłom, jak na Podhalu funkcjonuje geotermia. Uważam, że trzeba ją rozbudowywać nie tylko tu, ale także w Krakowie. To ekologiczne źródło pozyskiwania energii, które może zastąpić węgiel.

Bogusław Sonik, poseł PO
Założyłem zespół parlamentarny ds. jakości powietrza, niestety nikt z PiS nie chciał wejść w jego skład. W ramach prac zespołu domagamy się wprowadzenia norm jakości dla węgla, a także dla kotłów. Niedawno - po wypowiedzi ministra zdrowia o tym, że problem smogu jest teoretyczny - zorganizowałem spotkanie z lekarzami, m.in. kardiologami, którego efektem był wniosek do ministra, by nie lekceważył smogu i włączył się w nasze działania. Apelowaliśmy także do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, by utrzymał dotację do wymiany pieców, a nie zastępował jej pożyczkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski