Smog nie zniknął. Co zrobią kandydaci na prezydenta?

Agnieszka Maj, Sylwia Nowosińska
Normy stężenia zanieczyszczeń w Krakowie są przekroczone przez ponad 200 dni w roku
Normy stężenia zanieczyszczeń w Krakowie są przekroczone przez ponad 200 dni w roku FOT. ANNA KACZMARZ
Ekologia. Nowy prezydent Krakowa będzie musiał poważnie zająć się poprawą jakości powietrza.

Ekologia. Nowy prezydent Krakowa będzie musiał poważnie zająć się poprawą jakości powietrza. Ekologia. Nowy prezydent Krakowa będzie musiał poważnie zająć się poprawą jakości powietrza. Ekologia. Nowy prezydent Krakowa będzie musiał poważnie zająć się poprawą jakości powietrza.

Chcesz więcej?

Kup prenumeratę cyfrową i ciesz się nieograniczonym dostępem do najlepszych artykułów w jednym miejscu

Subskrybuj

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Komitet Wyborczy Wyborców Kraków, dnia 12 października 2014 r.
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
31-564 Kraków, aleja Pokoju 26/102

Krakowska Gazeta Internetowa

Dotyczy: sprostowania nieprawdziwej informacji wyborczej.

Na stronach internetowych www.krakowska gazeta internetowa ukazał się artykuł wpisany przez Edwarda Brożka. Co tam Panie w Polityce ?
W artykule tym poinformowano, że jako Pierwszy Komitet Wyborczy w krakowskiej siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej wyborach samorządowych został zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców Łukasza Gibały „Kraków miastem dla ludzi”.
Jest to oczywiste podanie nieprawdy.
Zgodnie z wykazem pierwszym zarejestrowanym Komitetem Wyborczym pod poz. 1 był Komitet Wyborczy Wyborców Mieszkańcy Razem który został zarejestrowany w dniu 27.08.2014r.
W tym samym dniu zostały zarejestrowane inne Komitety Wyborcze Wyborców w tym pod poz. 8 Komitet Wyborczy Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów. Był to zatem pierwszy zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców z Krakowa, gdyż inne zarejestrowane w tym dniu Komitety Wyborcze Wyborców pochodziły z poza Krakowa.
Natomiast zgodnie z wykazem Komitet Wyborczy Wyborców Łukasza Gibały „Kraków miastem dla ludzi” został zarejestrowany w krakowskiej siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dopiero w dniu 1 września 2014 roku pod poz. 103.
Zatem zwracamy się do wydawcy krakowskiej gazety internetowej o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji.

…………………………………………..
Komitet Wyborczy Wyborców
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego
Kraków, dnia 12 października 2014r.
15-10

Smog jest funkcją prostą braku kompetencji i bezradności rządzących aktualnie Małopolską i Krakowem.Gość z klasą całuje stół i odchodzi.Bo problem go przerósł.
Wymyślono , żeby programy ochrony powietrza robił marszałek zaś realizowała je gmina.
Powstał znakomity du... chron - ja,oczywiście, chciałbym ale .... czekam na sejmik.
Żaden z kandydatów nie ma pojęcia co z tym fantem zrobić.Najgroźniejsza byłaby ocena aktualnego "Programu... " przez ekspertów spoza Polski. Obawiam się,że będzie druzgocąca.A wtedy jak wyjaśnić ogromne pieniądze już wpompowane? A jeśli Bruksela upomni się o zwrot części wyrzuconej w błoto? Kto zwróci i z czego? Może bardzo boleć.
Normalnie opracowuje się "Studium wykonalności" przedsięwzięcia.Bada się 3 obszary:
- otoczenie prawne
- możliwości finansowe
- technika i technologia.
W Krakowie nie zbadano ŻADNEGO ! My zawsze przecież wiemy lepiej.Co więc z art 74 Konstytucji RP ? Zlikwidować 50000 palenisk to ok 600MW mocy zainstalowanej - czym zastąpić? Kto ma takie rezerwy mocy?
Efektem tego jest przekazanie "nadzoru" nad smogiem magistrowi ekonomii !
Powołał Pan Prezydent Radę Antysmogową - coś cicho o jej dokonaniach? Może trzeba ustanowić kolejnego Pełnomocnika Prezydenta d/s smogu? Pewnie znalazł by się chętny?
Szybciej rozbudować Instytut Onkologii i wybudować Podgórki Tynieckie.Tylko dlaczego lądują tam z reguły ci Bogu ducha winni?

h
hw

Mam nadzieję ,że Majchrowski właśnie z powodu trującego powietrza nie zostanie wybrany już nigdy więcej na prezydenta .
W mojej ocenie ,powtarzam w mojej ocenie , przez okres prezydentury ,czyli 12 lat nie zrobił nic istotnego ,aby chronić zdrowie i życie mieszkańców zatruwanych mieszaniną trujących gazów i substancji .
Jego winą jest to ,że milczał w sprawie trującego powietrza pomimo ,że musiał wiedzieć o tym jaki jest stopień zatrucia ,skoro w Krakowie są stacje monitoringu skażenia tylko tych danych nie publikowano . Oczywiście to nie tylko jego wina ,winni są także inni ludzie zajmujący się tymi sprawami ,ale żaden z nich nie był ,nie jest i nie stara się o stanowisko prezydenta .
W mojej ocenie powody milczenia o zagrożeniu były podłe , bo chodziło o zyski handlarzy gruntem ,mieszkaniami ,powierzchnią biurową ,knajpiarzy pubiarzy ,hotelarzy , czyli tych z pośród nich ,którzy w różny sposób współpracują z władzą .
Przecież ,gdyby się rozniosło ,że w Krakowie przez większość roku jest trująca atmosfera ,któż zapłaciłby rekordowe stawki za mieszkania ,powierzchnie biurowe , działki (kupione za grosze przez sitwę ,która wiedziała ,że po przekształceniach za sprawą sponsorowanych urzędników zarobią wspólnie miliony ).
Uważam więc ,że osoby wiedzące o tym i ukrywające te informacje powinny zostać ukarane oraz pozbawione dożywotnio możliwości pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych .
Nie mogą się wykręcić od odpowiedzialności choćby przez to ,ze już w 1988r ( to nie pomyłka minęło 26 lat ) stacja monitoringu i naukowcy w Krakowie alarmowali ,że zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy .Wówczas ,pomimo ,że było to za czasów tzw. "komuny" władze potrafiły podjąć działania wkierunku ochrony zdrowia mieszkańców .
No ,ale po latach przyszedł Majchrowski z ekipą i się zaczęło . Promocja ,promocja ,zachęcanie do osiedlania się ,studiowania ( miał w tym interes bo miał udziały w prywatnej uczelni ,która o mało co nie wprowadziła wydziału lekarskiego ).
Do Krakowa przybyło kilkaset tysięcy ludzi i zarobili sponsorzy miliony ,jak im ktoś obiecał w zamian za posadzenie na stołku .
Nikt nie martwił się o zdrowie setek tysięcy przeciętny mieszkańców Krakowa trutych i oszukanych ( cena mieszkania w Krakowie wyższa o prawie 100% niż np. w Szczecinie i innych miastach a ceny materiałów budowlanych takie same ) bo zarobili fortuny ci ,którzy się zrzucili .
Zastanawiam sie nad tym jak ludzie mogą być tak g***** ,że wybierają wciąż władzę ,która swoim działaniem zafundowała im astronomiczne ceny mieszkań ,gruntów, lokali, usług ,gastronomii ,opłat za użytkowanie wieczyste (od wartości rynkowej nieruchomości ) . Krakowian nie stać na to ,aby kupić mieszkanie w Krakowie a stać na kupno za połowę ceny w innych miastach .
Zamiast poprawy powietrza buduje się stadiony dla prywatnych drużyn piłkarskich i Majchrowski nie może zwalać tej decyzji na radnych ,bo w innych sprawach pozywa skarb państwa do sądu .Jest za to odpowiedzialny bo zatrudnił ludzi związanych z tymi drużynami ,którzy w imieniu gminy zarządzają publicznym majątkiem i dla których stworzono nawet odrębną jednostkę gminy .
Tak dłużej być nie może ,o tym co się dzieje od lat w Krakowie mówi się już wszędzie i ciekawe ,że nawet dziennikarze nigdy jakoś tych wątków nie podejmują .
Czyżby faktycznie był układ krakowski ?

j
jasiek

Będą polować na Smoga i obiecywać złoto z jego groty.

M
Mieszkańcy Krakowa
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Utworzenie stanowiska pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. rewitalizacji i rozwoju Nowej Huty /Nowego Krakowa/.
5.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
6.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
7.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
8.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
9.Utworzenie Miejskiego Banku Kraków, którego właścicielami są udziałowcy posiadający depozyty. Udziałowcy będą zwolnieni od podatków w przypadku inwestycji tego banku w lokalne biznesy Województwa Małopolskiego. Gwarantem udziałów jest miasto zabezpieczające posiadaczy udziałów z majątku kamienic komunalnych skupionych w spółdzielniach pod kontrolą wszystkich posiadaczy udziałów niezależnie od ich wysokości. W ten sposób poprzez powstawanie nowych inwestycji rynek pracy w Województwie Małopolskim znacznie się zwiększy
a dochody ludności automatycznie wzrosną.
10.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
11.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z profesjonalistów i
wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do przejrzystości działań publicznych.
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
13.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
14.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
15.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
16.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
17.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
18.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
19.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
20.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
21.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
22.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
23.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
24.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
25.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
26.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
27.Przywrócenie w szkołach stołówek.
28.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
29.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
30.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
31.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile pisupisu@interia.pl
Tel. 604-489-954
G
Gość

Komitet Wyborczy Wyborców Kraków, dnia 8 października 2014 r.
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
31-564 Kraków, aleja Pokoju 26/102

Sz. Pan
Przewodniczący Robert Jurga
Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie
Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków

Do wiadomości: przedstawiciele mediów i opinii publicznej.

Dotyczy: wniosek o spowodowanie wszczęcia postępowania lustracyjnego wobec kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego na radnego miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

W związku z nienadaniem biegu w sprawie do godz. 24.00 dnia 7 października 20014 r. i rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego, składamy wniosek wszczęcie postępowania lustracyjnego.

…………………………………………..
Komitet Wyborczy Wyborców
Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów
oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego
Kraków, dnia 8 października 2014r.

W załączeniu do istoty sprawy dokumenty z 16 września 2014 r.

Otrzymują:
1.Adresat;
2.Prezes Instytutu Pamięci
Oraz Instytut Pamięci Narodowej
Biuro Lustracyjne
00-503 Warszawa ul. Żurawia 4A;

3.Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Pl. Krasińskich 2/4/6, 00-207 Warszawa;

4.Państwowa Komisja Wyborcza
ul. Wiejska 10, 00-489 Warszawa;
5.Media;
6 . a/a

R
Rycho

Smog nie zniknie jeżeli z centrum Krakowa nie znikną samochody. 1 samochód to jeden piec węglowy. Trzeba zaczać szukać sposobów ograniczenia jazdy samochodów w mieście. Kto się na to odważy . Lobby benzynowo ropne i sprzedawców samochodów jak na razie mocniejsze od górników.

g
gosc

setki razy powtarzana nieprawda, o tym jakoby spalarnia śmieci w Wiedniu była w centrum. I pewnie śmieciarki jeżdżą po centrum.

Byłem i widziałem. Spalarnia w Wiedniu mieści się przy 4 pasmowej drodze wylotowej z Wiednia. Około 400 -500 metrów od niej jest tablica oznaczajaca koniec miasta

G
Gość

Trzeba wreszcie zacząć likwidować sygnalizacje świetlne, gdyż powodują korki a to znacznie zwiększa stężenie spalin. Przede wszystkim powinno się likwidować sygnalizacje z tras autobusów miejskich (one najczęściej popadają w "czerwone fale", przez co marnotrawią wiele paliwa. Powinno się likwidować przede wszystkim sygnalizacje postawione dla samych przejść dla pieszych, zastępując je kładkami i przejściami podziemnymi, budować skrzyżowania dwupoziomowe. Autobusy powinny mieć bezwzględny priorytet w ruchu (nie tramwaje) i nigdy nie powinny być zatrzymywane przez czerwone światło (trzeba doprowadzić do takiego stanu, by autobus komunikacji miejskiej udzielał pierwszeństwa jedynie takim pojazdom, jak karetka pogotowia, straż pożarna...). Dwupoziomowe skrzyżowania w postaci czterolistnej koniczyny powinny być budowane także w miastach, gdyż przyśpieszenie ruchu i wyeliminowanie zatrzymań znacznie zmniejsza emisję spalin a wewnątrz ślimaka można z powodzeniem posadzić zieleń (krzewy, kwiaty) i nie byłoby już takiego zabudowywania każdego skrawka. Samochód powinien służyć dla czterech (pięciu) osób a nie dla jednej - wtedy jeździłoby ich 4-krotnie mniej i tyle razy mniej by było rur wydechowych. Ogrzewanie: MPEC niby byłby najlepszy dla ochrony powietrza (nie będzie droższe niż indywidualne węglowe) ale jest jeden problem, mianowicie narzucają długi sezon grzewczy, nawet przy wysokich temperaturach powietrza i nasłonecznieniu, przez co mieszkania, biura, sklepy przypominają sauny a nawet piekarniki (tak jest teraz - jest "babie lato" a sezon grzewczy trwa już od ponad 2 tygodni). Mogli by krócej grzać.

k
kaprys

Kupiłem sobie pieska - ratlerka i na cześć Andrzeja postanowiłem dać mu na imię Guła. Guła, Guła daj głos piesku!

A
Arek!

Podpisuję się pod prośbą o usunięcie agitki wyborczej, tylko i wyłącznie zaśmiecającej forum.

p
prośba

Proszę o usunięcie z forum tej pn. agitacji wyborczej - p/n.

"Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów"

To nie jest miejsce na publikowanie programu wyborczego, kandydatów, ani na blokowanie forum.

p
pyton bez monty

Akurat lokalizacja spalarni jest OK. Odpowiednie filtry wystarczą, patrz Wiedeń. Tam spalarnia jest w centrum miasta, a z komina takie powietrze że oddychać pełną piersią można :) Poza tym jest przewaga wiatrów zachodnich, więc nie ma problemu.
A obecnemu prezydentowi mówię nie za co innego czyli: stadion Wisły i za igrzyska.

e
ekoista -

Ano niewiele. Obawiam się że zaszły nieodwracalne zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym Małopolski. Tereny wokół Krakowa, kiedyś typowo rolnicze, zostały odrolnione i nadal niestety to postępuje i zostały i są zabudowywane głównie wolnostojącymi domami jednorodzinnymi, w dużym rozproszeniu, na polach, łąkach, terenach leśnych, nawet rezerwatach, tam nigdy nie powinno być zabudowy. Większość tych domostw a są ich tysiące i jest tego coraz więcej, ogrzewane są paliwem stałym, na ogół ze względów oszczędnościowych, śmieciami, jakimś pseudo - ekogroszkiem, i innymi substytutami paliw , smród i zadymienie unosi się z kominów i ciągnie kilometrami, opada wraz z zimnym powietrzem w niżej położone tereny tak jak niecka krakowska i nie może się wydostać, w wyniku zjawiska inwersji temperatury.

Niestety niewiele już można zrobić żeby to naprawić. Uważam uparcie - że przyczyn smogu należy właśnie szukać w błędach jakich dopuszczono się przy planowaniu przestrzennym. To jest przyczyna że do Krakowa z zewnątrz już napływa zanieczyszczone powietrze i same zmiany w Krakowie niewiele pomogą. Jest jeszcze wtórna przyczyna błędów w planowaniu przestrzennym, znaczne rozproszenie zabudowy wolnostojących domów, gdzie nie sięgniesz wzrokiem w Małopolsce widać domy, to sprawia że tam można w zasadzie dotrzeć tylko samochodem, bo transport publiczny jest słaby i zawsze tam taki będzie. A więc chaos przestrzenny, rozproszenie zabudowy sprzyja wzrostowi stopnia motoryzacji i mamy wtórne zanieczyszczenie powietrza z rur wydechowych samochodów i ogromnej, rosnącej liczby pojazdów, co odczuwamy w Krakowie.

Co można zrobić aby poprawić stan środowiska naturalnego ? Zaprzestać odrolniania ziemi uprawnej i nieużytków. Gminy jak chcą się rozwijać niech budują domy w zwartej, zabudowie szeregowej, z lokalną przyjazną środowisku kotłownią. Budownictwo zwarte, skupione, jest tańsze w budowie i utrzymaniu, nie trzeba ponosić gigantycznych nakładów inwestycyjnych na budowę i utrzymanie dróg, instalacji, łatwiej w większej zbiorowości walczyć z żywiołami. Rozproszona zabudowa jednorodzinna to największa zmora jak nas dotyka w naszych czasach, z wszelkimi tego fatalnymi konsekwencjami dla komfortu życia naszego i stanu środowiska naturalnego.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3