Smog odbiera szanse na zimową olimpiadę

Smog odbiera szanse na zimową olimpiadę

Arkadiusz Maciejowski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Smog odbiera szanse na zimową olimpiadę

©Fot. Wojciech Matusik

Kontrowersje. Wprowadzając zakaz wjazdu do centrum miasta dla aut starszych niż 5-letnie, władze Krakowa liczą na przynajmniej częściowe wyeliminowanie niskiej emisji. Szczegóły mają zostać zaprezentowane na planowanej w przyszłym tygodniu konferencji prasowej.
Smog odbiera szanse na zimową olimpiadę

©Fot. Wojciech Matusik

Dotychczasowe działania nie przynosiły bowiem efektu, a zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać dopiero w 2018 roku. Tymczasem przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia alarmują, że stolica Małopolski jeszcze w tym dziesięcioleciu może „dogonić” najbardziej zanieczyszczone miasto świata, czyli irański Ahwaz. Dla turystyki w naszym mieście byłby to ogromny cios.

Krakowscy urzędnicy miejscy nie wykluczają, że w związku z tak drastycznymi ograniczeniami w ruchu samochodów wprowadzone zostaną obniżki cen biletów MPK. Bilet miesięczny na wszystkie linie miałby kosztować ok. 50 zł (dzisiaj to 89 zł), a jednorazowy przejazd tramwajem lub autobusem – ok. 2 zł (obecnie za bilet 20-minutowy trzeba zapłacić 2,8 zł).

Fatalny stan krakowskiego powietrza ma również inne poważne skutki. Dane ze Światowej Organizacji Zdrowia dotarły już do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i postawiły pod dużym znakiem zapytania krakowskie szanse na organizację igrzysk w 2022 roku. To znów nieoficjalna informacja – wysoko postawieni działacze MKOl niechętnie patrzą na kandydaturę Krakowa w obawie o zdrowie zawodników, ale jednocześnie – aby nie marnować prac „operacyjnych”, które zostały wykonane albo już są zaplanowane w najbliższych miesiącach – sugerują, żeby stolica Małopolski próbowała swoich sił w wyścigu po letnie igrzyska olimpijskie w roku 2024. Wszystko dlatego, że w lecie zanieczyszczenie powietrza jest dużo mniejsze niż w zimie.

Bez komentarza – powiedział nam wczoraj prezydent Majchrowski, wyraźnie zaskoczony tym, że sprawa wypłynęła tak szybko. Z jego otoczenia dochodzą jednak sygnały, że nowa propozycja wzbudza pozytywne reakcje. Przede wszystkim dlatego, że coraz bardziej prawdopodobne jest przeniesienie piłkarskich mistrzostw świata, które miały odbyć się w Katarze latem 2022 roku – na zimę. A to by oznaczało, że mundial swoim rozmachem, nadmuchanym za pomocą katarskich petrodolarów, „przykryje” zimowe igrzyska.

Władze Krakowa zdają sobie sprawę, że należy tego uniknąć. Od jednego z urzędników usłyszeliśmy nawet, że „za wszelką cenę”.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zdjęcie autora komentarza
Ograniczyć liczbę samochodów osobowych - samochód powinien być rodzinny a nie "osobisty".

Zbigniew Rusek

Zgłoś naruszenie treści

Po pierwsze, zakazać jazdy samochdoem osobowym po miescie w jedną osobę (samochód nie może być "osobisty" lecz rodzinny). Po drugie, bezwzględny zakaz poruszania się samochodów z silnikiem...rozwiń całość

Po pierwsze, zakazać jazdy samochdoem osobowym po miescie w jedną osobę (samochód nie może być "osobisty" lecz rodzinny). Po drugie, bezwzględny zakaz poruszania się samochodów z silnikiem dwusuwowym po całym Krakowie (niedawno widziałem "Syrenę" z które wydobywały się kłęby gęstego, białego dymu - jest to charakterystyczne dla dwutaktów, zwłaszcza "Syren"). Po trzecie, mniej sygnalizacji (korki to zwiększenie emisji spalin), szybsza jazda pojazdów samochodowych - zwłaszcza autobusów a dla zwiększenia bezpieczenstawa pieszych można raczej spowolnić tramwaje, gdyż wtedy będą zużywać mniej prądu (tramwaj najoszczędniejszy jest przy 10 km/h a autobus - przy tak dużej szybkości, że jest ona praktycznie niemozliwa w miejskich warunkach, chyba, ze jest miejska autostrada, jak np. w Sofii). zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo