Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog szybciej zniknie dzięki termomodernizacji

Agnieszka Maj
Fot. Anna Kaczmarz
Ochrona środowiska. Likwidację smogu w Krakowie można znacznie przyspieszyć, dopłacając do ocieplenia budynków. Radni są za, urzędnicy się wahają.

Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego namawiają władze miasta, aby sięgnęły po unijne fundusze na termo­modernizację budynków opalanych węglem.

– W najbliższych latach ocieplanie domów i zmniejszanie w ten sposób zużycia ciepła staną się jednym z priorytetów w wydatkach Unii Europejskiej – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, który niedawno na ten temat rozmawiał z urzędnikami w Brukseli.

Jego zdaniem Kraków powinien dopłacać nie tylko do likwidacji pieców – tak jak obecnie – ale także dofinansować właścicielom domów ocieplenie i wymianę okien na bardziej szczelne. Dzięki takiemu remontowi wydatki na ogrze­­wa­nie gazowe mogą spaść nawet o połowę.

Poza tym, po termomodernizacji właściciel domu będzie mógł zainstalować mniejszy piec.

– Jeśli dom ma obecnie piec węglowy o mocy 25 kW; to po przeprowadzeniu remontu tak duże źródło ciepła będzie już niepotrzebne, wystarczy mniejszy piec gazowy, np. 15 kW – przekonuje Andrzej Guła.

W ten sposób może zaoszczędzić także Urząd Miasta. Obecnie dofinansowanie do wymiany pieca węglowego na źródło gazowe o takiej samej wielkości wynosi 22,5 tys. zł. Po termomodernizacji dopłata do mniejszego pieca byłaby o 9 tys. niższa (wynosiłaby 13,5 tys. zł.).

Taki pomysł podoba się Pawłowi Ścigalskiemu, przewodniczącemu Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta. – Na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne przeznaczone będzie 45 mln euro. Część z tych pieniędzy powinna zostać przeznaczona na termomodernizację – uważa Paweł Ścigalski.

Jego zdaniem korzyści byłyby podwójne: przyspieszenie likwidacji smogu, a także odnowienie starych i zaniedbanych budynków.

Według radnego konieczne jest przede wszystkim oszacowanie potrzeb i policzenie, ile termo­modernizacja mogłaby kosztować, jakiej wysokości może być dofinansowanie. Trzeba także ustalić zasady ubiegania się o te pieniądze. – Chcemy przygotować w tej sprawie uchwałę kierunkową dla pezydenta – zapowiada radny Ścigalski.

Urzędnicy mają jednak zastrzeżenia do pomysłu Krakowskiego Alarmu Smogowego.

– Termomodernizacja jest bardzo potrzebna, ponieważ prowadzi do oszczędności energii. Mam jednak wątpliwości, czy jest to prawnie możliwe. Na razie program województwa małopolskiego nie przewiduje dofinansowania remontów prywatnych budynków – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta.

Andrzej Guła przekonuje jednak, że zdobycie unijnych funduszy jest bardzo realne: wystarczy zmienić zapisy w programie województwa.

– Wszystko w tym przypadku zależy od woli politycznej – uważa Andrzej Guła. Jego zdaniem, walka ze smogiem w okolicach Krakowa będzie trwała znacznie dłużej, jeśli politycy zaprzepaszczą tę szansę.

Termomodernizacja budynków prywatnych dofinansowywana jest już w wielu krajach Unii Europejskiej. W Niemczech rząd realizuje program, w ramach którego można otrzymać zwrot do 25 proc. kosztów termomodernizacji oraz dostać kredyt na 30 lat. Oprócz tego własne programy uruchamiają niemieckie samorządy.

W Polsce z programów termomo­denizacji skorzystały do tej pory przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe. Wyremontowane zostały więc bloki, a nie domy jednorodzinne i kamienice, które są głównymi producentami smogu.

W 2018 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz używania węgla do ogrzewania. Do tego czasu wszyscy powinni wymienić swoje piece węglowe na bardziej ekologiczne: gazowe, olejowe lub elektryczne.

Szacuje się, że w Krakowie znajduje się 33 tys. domów jednorodzinnych, z czego aż 33 proc. ogrzewanych jest węglem. Wiele z nich nie ma szans na to, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podciągnęło do nich ogrzewanie: dla firmy to nieopłacalne inwestycje.

Napisz do autora:
[email protected]

CO MOŻNA DOSTAĆ TERAZ

Dopłatę do wymiany pieców.

Na likwidację pieca węglowego można otrzymać obecnie prawie 100 proc. dofinansowania z Urzędu Miasta. Na ten cel w budżecie miasta przeznaczone zostało ok. 20 mln zł

Dopłatę do rachunków.

Mieszkańcy, którzy decydują się zlikwidować piec, mogą liczyć także na dopłaty do rachunków, które płacą za ekologiczne źródła ogrzewania: gazowe, elektryczne czy olejowe. Z dopłat do rachunków za ciepło będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy, którzy mają wystarczająco niskie dochody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski