Smog truje nas także w domu

Smog truje nas także w domu

Marcin Warszawski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Smog truje nas także w domu

©Fot. Anna Kaczmarz

Kontrowersje. Stężenie pyłu zawieszonego jest kilkadziesiąt razy wyższe niż dopuszczają normy – takie są wyniki badań w mieszkaniach w Bronowicach oraz w Borku Fałęckim. Krakowianie nie mają świadomości, że oddychają truciznami przez całą dobę.
Smog truje nas także w domu

©Fot. Anna Kaczmarz

"Powietrza, a nie igrzysk!" - przeczytaj komentarz autora >>

Ponad 250 krakowian zgodziło się wpuścić do swoich domów na jedną dobę naukowców, którzy mają sprawdzić, czym tak naprawdę oddychamy.

– Współczesny człowiek spędza ponad 80 procent swojego czasu w różnych pomieszczeniach, dlatego chcemy zobaczyć, ile zanieczyszczeń dostaje się do krakowskich domów i jaki ma to wpływ na nasze życie – mówi dr Monika Ścibor z Zakładu Zdrowia i Środowiska CM UJ. To ona odpowiada za badania, prowadzone w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.

Całe przedsięwzięcie polega na umieszczeniu czterech urządzeń pomiarowych badających stężenia toksycznych pyłów PM2,5 i PM10, które powstają m.in. w wyniku spalania węgla. Dwa tzw. pyłomierze są umieszczone na zewnątrz, a dwa w środku domu. Pomiar trwa przez 24 godziny od północy do północy dnia następnego.

Dotychczas pomiary zostały wykonane w 60 krakowskich mieszkaniach w różnych częściach miasta.

W kolejce czeka kolejne 200 lokalizacji. Kompleksowe wyniki mają być znane w sierpniu przyszłego roku. Jednak już teraz wiadomo, że w niektórych punktach Krakowa wdychamy toksyny niemal przez całą dobę.

Tak jest na przykład w rejonie ulicy Tetmajera. Na prośbę mieszkańców badanie wykonali tam – certyfikowanym pyłomierzem – działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego. Wyniki są zatrważające. Przy zamkniętych szczelnie oknach i działającym urządzeniu filtrującym w domu Bogdana Achimescu w Bronowicach dopuszczalna norma pyłu PM 2,5 – i tak niezbyt rygorystyczna w porównaniu z Unią Europejską i USA – była przekroczona aż czterokrotnie.

– Oddychamy w domu powietrzem, które jest tak samo toksyczne jak to przy Alejach Trzech Wieszczów. Jesteśmy truci każdego dnia i nie wiemy już do kogo zwrócić się o pomoc – alarmuje Bogdan Achimescu. Jeszcze bardziej szokujące odczyty na pyłomierzu odnotowano na placu zabaw przy ul. Tetmajera. W chwili, gdy bawiła się tam grupa dzieci, norma toksyn była przekroczona nawet 15-krotnie.

Z pomiarów wykonanych przez Krakowski Alarm Smogowy wynika, że jakość powietrza w skupiskach domów jednorodzinnych jest dużo gorsza niż na przykład na terenie blokowisk, gdzie budynki w zdecydowanej większości są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– Należy przypuszczać, że duża część mieszkańców Krakowa oddycha powietrzem gorszym niż wskazują pomiary w trzech stacjach pomiarowych – na Alejach, w Nowej Hucie i na Kurdwanowie – twierdzi Andrzej Guła z KAS. Na dowód udostępnia wyniki odczytu z pyłomierza, który w nocy z 1 na 2 marca zanotował je wewnątrz jednego z domów w Borku Fałęckim. Stężenie pyłu zawieszonego przekroczyło dopuszczalną normę 35 razy.

– To stężenie pyłu jest skrajnie niebezpieczne dla zdrowia, a jego poziom porównywalny ze smogiem, który zimą przez wiele dni przykrywa bardzo zanieczyszczoną stolicę Chin – mówi Guła.

Małopolska jak Pekin dusi się od smogu

Powietrze w naszym regionie nie spełnia norm jakości Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejne pomiary pokazują, że każdego dnia małopolanie wdychają śmiertelnie toksyczną mieszankę.

Dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM 2,5 w wielu rejonach Krakowa jest przekroczony nawet kilkudziesięciokrotnie. Co gorsze, takie odczyty pokazują już urządzenia pomiarowe wewnątrz niektórych budynków mieszkalnych.

– Przy tak dużym zanieczyszczeniu nawet szczelnie zamknięte okna nie stanowią dostatecznej ochrony – wyjaśnia Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Kilkanaście dni temu stężenie pyłu zawieszonego w przedziale od 500 do 700 mikrogramów utrzymywało się praktycznie przez całą noc w bloku w Borku Fałęckim.

Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczna dla zdrowia zawartość dobowa pyłu PM 2,5 w powietrzu nie powinna przekraczać 25 mikrogramów na metr sześcienny.

Zdaniem ekspertów taka sytuacja przemawia za koniecznością rozbudowy sieci stacji monitorujących jakość powietrza zarówno w Krakowie, jak i w Małopolsce.

– Na pewno taka stacja powinna zostać zlokalizowana, w którejś z dzielnic domów jednorodzinnych w Krakowie, by pokazać realną skalę problemu w rejonach, gdzie palenisk węglowych jest najwięcej – sugeruje Andrzej Guła. Wśród proponowanych lokalizacji są osiedla Bronowice, Jugowice, Kliny oraz Swoszowice.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska dysponuje obecnie 11 stacjami rozmieszczonymi w całym województwie oraz 3 urządzeniami mobilnymi. – Dwie kolejne stacje planujemy usytuować właśnie w Krakowie, co pomoże nam lepiej monitorować sytuację w mieście – mówi Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Na razie konkretne lokalizacje nie są jednak znane.

Napisz do autora:
marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Komentarze (34)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.. .. ..

Smog jak niechciany intruz w domu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Jeżeli w „czasie epizodów smogowych” miałbym siedzieć w domu, to podczas sezonu grzewczego powinienem wziąć urlop i nie wyściubiać nosa z domu. A najlepiej i najzdrowiej to chyba by było siedzenie...rozwiń całość

Jeżeli w „czasie epizodów smogowych” miałbym siedzieć w domu, to podczas sezonu grzewczego powinienem wziąć urlop i nie wyściubiać nosa z domu. A najlepiej i najzdrowiej to chyba by było siedzenie w tym czasie w piwnicy – tam smog może by mnie nie sięgnął. Niestety do pracy trzeba chodzić, pieniądze na życie zarabiać, bo pracodawca przez smog nie da mi odpłatnego urlopu. Moja żona ma trochę lepiej, bo pracuje stacjonarnie w domu – więc jej „zdrowie” nie jest zagrożone tak jak moje :( Powietrze w domu jest „zdrowe” – mamy kocioł peletowy Kostrzewy, więc nie truję rodziny i sąsiadów. Najbliżsi sąsiedzi również postawili na pellet, tylko jeden – czarna owca – jeszcze ma na węgiel, choć zarzeka się, że wymieni jak dotację dostanie. Nawet bez jakichkolwiek badań naocznie widać niejednego dnia że problem smogu jest, więc co dalej? Jakieś propozycje? Po domu mam chodzić w masce antysmogowej?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sdfg

sdf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Zaden smog.CHEMITRAILS poczytajcie poogladajcie filmy.|Myslcie ludziska dlaczego nibo jest biale nie niebieskie a zwykle cummulusy sa juz prawie niespotykane!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jest jeszcze Syndrom Chorego Budynku

BrudnyKrakow (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Jest jeszcze sprawa Syndromu Chorego Budynku, o którym tutaj nikt nie wspomina, a który jest przyczyna zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach niezależnie od smogu (choć smog jak najbardziej się...rozwiń całość

Jest jeszcze sprawa Syndromu Chorego Budynku, o którym tutaj nikt nie wspomina, a który jest przyczyna zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach niezależnie od smogu (choć smog jak najbardziej się do tego dokłada).
http://brudnykrakow.wordpress.com/2014/03/21/pomiary-stezenia-pylow-w-mieszkaniach-a-syndrom-chorego-budynku/
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog to zdrowie

DziadzioTomek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 30

Ludzkość od zarania dziejów oddychała smogiem w jaskiniach i kurnych chatach. I co? Nie tylko nie wymarła a jeszcze się rozpleniła na cały świat. ---> Dowód na to że smog nie szkodzi.
Co do...rozwiń całość

Ludzkość od zarania dziejów oddychała smogiem w jaskiniach i kurnych chatach. I co? Nie tylko nie wymarła a jeszcze się rozpleniła na cały świat. ---> Dowód na to że smog nie szkodzi.
Co do wyników pomiarów w mieszkaniu Bogdana A. to powodem przekroczenia normy pyłu w szczelnie zamkniętym mieszkaniu było dawno nie sprzątanie. Urządzenie filtrujące zrobiło wiater. Dlatego przed następnymi pomiarami należy skierować do mieszkań PERFEKCYJNĄ PANIĄ DOMU.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pył.

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Przedłużyć sieć ciepłowniczą do starych Bronowic Małych i podłączyć te domki do MPEC!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ograniczyć nowe budownictwo w miescie.

R (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 30 / 3

Przestańcie budować nowe bloki na każdym wolnym, zielonym terenie miasta.
Jak wiatry mają oczyscić teren, jeżeli na przeszkodzie stoją bloki?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Świeże powietrze

DziadzioTomek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 20

Najważniejsze że ty już masz mieszkanie. Jeżeli chcesz wiatrów wyjedź do Kazachstanu tam wiatry gonią po stepie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przeludniony Kraków

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

Słusznie! Kraków już jest przeludniony i nie można go bez końca zabudowywać. Tak samo powinno być mniej samochodów oraz powinny one mieć autostrady miejskie a nie co krok zatrzymywanie przez...rozwiń całość

Słusznie! Kraków już jest przeludniony i nie można go bez końca zabudowywać. Tak samo powinno być mniej samochodów oraz powinny one mieć autostrady miejskie a nie co krok zatrzymywanie przez sygnalizacje świetlne (jazda typu jedynka, hamulec, jedynka, hamulec powoduje największe zatrucie powietrza, podczas gdy jazda na najwyższym biegu, np. autostradą, jest najmniej trująca). Ludność napływowa powinna się wyprowadzić z Krakowa do swych rodzinnych stron. Nie budować już budynków mieszkalnych ani biurowców!!! Przeludnienie miasta sprzyja też szerzeniu się chorób zakaźnych (np. grypy). zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpowiedź

kanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Popieram Twoje podejście co do obwodnic, dróg szybkiego ruchy itd.
Jednak "Ludność napływowa powinna się wyprowadzić z Krakowa do swych rodzinnych stron. Nie budować już budynków mieszkalnych ani...rozwiń całość

Popieram Twoje podejście co do obwodnic, dróg szybkiego ruchy itd.
Jednak "Ludność napływowa powinna się wyprowadzić z Krakowa do swych rodzinnych stron. Nie budować już budynków mieszkalnych ani biurowców!!! Przeludnienie miasta sprzyja też szerzeniu się chorób zakaźnych (np. grypy)."

Twoje hasło: Kraków dla Krakowian"
Są pewne grupy społeczne które uważają że "Polska dla Polaków"
Zapewne masz kogoś w rodzinie kto pracuje za granicą albo przeprowadził się do innego miasta za pracą. Pomyśl....zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znaki szczególne krakusów

DziadzioTomek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

Daj przykład i wyprowadź sie pierwszy. Krakusów będziemy rozpoznawać jak psy po czerwonym podniebieniu.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sdfsdf

sdfsdf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Można rozbudowywać Kraków, ale zwiększając jego terytorium nie intensyfikując zabudowę. W PRL miasta były budowane z uwzględnieniem korytarzy powietrznych (a także by odprowadzić falę uderzeniową...rozwiń całość

Można rozbudowywać Kraków, ale zwiększając jego terytorium nie intensyfikując zabudowę. W PRL miasta były budowane z uwzględnieniem korytarzy powietrznych (a także by odprowadzić falę uderzeniową po eksplozjach nuklearnych:) i było to założenie słuszne. Miasta mogą mieć i po kilkanaście milionów ale budynki powinny być budowane z zachowaniem ładu przestrzennego a nie tak jak obecnie stawiane w każdym możliwym fizycznie miejscu za łapówki deweloperów dla urzędników.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pozew zbiorowy?/ naglosnienie na arenie miedzynarodowej?

mimi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 5

może zrzucimy się po 5 PLN na dobrego adwokata i pozwiemy miasto/województwo? zalejemy poczytne międzynarodowe gazety info dot. Krakowa i zbiorowego trucia mieszkańców? można robić SPEC w trybie...rozwiń całość

może zrzucimy się po 5 PLN na dobrego adwokata i pozwiemy miasto/województwo? zalejemy poczytne międzynarodowe gazety info dot. Krakowa i zbiorowego trucia mieszkańców? można robić SPEC w trybie ekspresowym dot. dopalaczy to i może wtedy w ekspres zaczną władze województwa wraz z władzami Krakowa szybciej działać... Gaz jest drogi to prawda, ale jeżeli ktoś mieszka w domu na który go nie stać może sprzedać i przenieść się do mieszkania gdzie koszty utrzymania są o wiele mniejsze.. nie musi truć sąsiadów.. Moja mama po śmierci taty tak własnie robi - jest w trakcie formalności... Zawsze jest wyjście a zdrowie i życie mamy jedno..zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
miasto to my

bolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

pozwijmy miasto czyli praktycznie siebie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Apel do redakcji i radnych miasta Kraków

KrakowskiSmog (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

Pomysł z pozwem jak najlepszy! Trzeba tylko rozkręcić tę inicjatywę. Może pomogą nam w tym lokalne gazety? Np. Dziennik Polski, Gazeta Krakowska i gazetki osiedlowe oraz dzielnicowe?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
eutanazja po krakowsku

KrakowskiSmog (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

W miarę jak Kraków stawał się zanieczyszczony, ja stawałem się coraz cięższym przypadkiem alergika. Lata temu z powodu sadzy w powietrzu musiałem wyprowadzić się z centrum na obrzeża...rozwiń całość

W miarę jak Kraków stawał się zanieczyszczony, ja stawałem się coraz cięższym przypadkiem alergika. Lata temu z powodu sadzy w powietrzu musiałem wyprowadzić się z centrum na obrzeża Krakowa.Obecnie mieszkam w Kurdwanowie i od 3 dni nie mogę wyjśc z domu, bo tak mam utrudnione oddychanie. Gdyby nie dojrzały wiek, wyemigrowałbym stąd - za mało sił, za póxno na przeprowadzke i zmianę życia. Zostane poddany "eutanazji" w krakowskiej "komorze gazowej."zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie ma lepszego czasu na relokację

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

To piękny moment żeby przenieść się na przykład na Mazury lub Dolny Śląsk - ja sam planuje coś takiego. Za pieniądze z mieszkania w Kurdwanowie można się tam fajnie urządzić. Tak zrobili znani mi...rozwiń całość

To piękny moment żeby przenieść się na przykład na Mazury lub Dolny Śląsk - ja sam planuje coś takiego. Za pieniądze z mieszkania w Kurdwanowie można się tam fajnie urządzić. Tak zrobili znani mi emeryci. Jak ktoś chce oddychać czystym powietrzem - Suwałki czekają. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Etanazja krakowskim Smogiem!

Alergik. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Jw. napisano zabijają nas w Krakowie trujące spaliny z tysięcy "zdezalowanych" samochodów. Z moich obserwacji wynika, że rodziny napływowe z wiochy mają np. rodzina 4-osobowa 3 samochody,...rozwiń całość

Jw. napisano zabijają nas w Krakowie trujące spaliny z tysięcy "zdezalowanych" samochodów. Z moich obserwacji wynika, że rodziny napływowe z wiochy mają np. rodzina 4-osobowa 3 samochody, oczywiście nie nowe. Piszę bez zazdrości bo dla mnie samochód to niebezpieczny kłopot! Do refleksji!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odezwał się?

Barti (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Odezwał się oburzony, po czym poszedł dorzucić szuflą węgiel do pieca, który uprzednio rozpalił oponą. A tak na serio jak się nie znasz na samochodach, silnikach spalinowych to weź się nie odzywaj...rozwiń całość

Odezwał się oburzony, po czym poszedł dorzucić szuflą węgiel do pieca, który uprzednio rozpalił oponą. A tak na serio jak się nie znasz na samochodach, silnikach spalinowych to weź się nie odzywaj dobrzezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
krk-wwa

podpis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Świat stanął na głowie. O krakowskim mogu pisze redaktor Warszawski.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wawa

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Nie wierzę, Dawid Warszawski to jeden z o.o.Braci Czerskich, co by robił w DzP?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komunikat

Krzysiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 9

Poprawić komunikację miejską, a samochody powinny mieć zakazać wjazdu do Krakowa


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tylko wozy drabiniaste

DziadzioTomek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

I wreszcie wróci wiocha do krakowa

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
samochody precz !

ej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

a może zamiast metra udałoby się zrobić podziemne tunele dla samochodów ? na powierzchni w granicach miast powinien być dozwolony tylko transport zbiorowy i samochody specjalne (pogotowie, policja,...rozwiń całość

a może zamiast metra udałoby się zrobić podziemne tunele dla samochodów ? na powierzchni w granicach miast powinien być dozwolony tylko transport zbiorowy i samochody specjalne (pogotowie, policja, straż itp.), ew. pojazdy z napędem elektrycznym, pozostałe od 23.00 do 6.00 rano. I duże parkingi pod Krakowem, nawet dla mieszkańców miasta.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo