Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog zagraża naszemu życiu

Ewa Tyrpa
Maski na twarzach, zwłaszcza młodych skawinian, są coraz powszechniejsze
Maski na twarzach, zwłaszcza młodych skawinian, są coraz powszechniejsze FOT. EWA TYRPA
Skawina. Coraz więcej mieszkańców zasłania nos i usta maskami. Skawinianie boją się o swoje zdrowie, zagrożone wysokimi stężeniami szkodliwych pyłów w powietrzu. Miasto znajduje się tuż za Krakowem na 12. miejscu w rankingu najbardziej zapylonych miast w Europie.

Skawinianie są przerażeni. Boją się że zanim będą widoczne efekty działań samorządów, ludzie będą tracić zdrowie, a nawet umierać. Martwią się o dzieci, ale też w nich upatrują nadziei. Bo nikt lepiej nie przekona rodziców czy dziadków o szkodliwym spalaniu śmieci, niż ich pociechy. Je najłatwiej jest nauczyć proekologicznych działań w szkołach i przedszkolach.

Jednak problem nie dotyczy samej Skawiny, bo powietrze nie zna granic. Ponad 98 procent mieszkańców Małopolski oddycha powietrzem zawierającym pył PM2.5 i rakotwórczy benzo(a)piren. Te dane przytaczał na debacie w Skawinie Jacek Krupa, marszałek Małopolski, prezentujący uchwałę antysmogową dla województwa. Nie ukrywał, że ponad 10-krotne przekroczenia norm, są przerażające i trzeba podjąć działania na różnych frontach. Jednak nie można powiedzieć, że nic się w tej sprawie nie robi. Np. w latach 2013-2016 zlikwidowano 12 tysięcy starych palenisk. W Krakowie, w niektórych miejscach, zanotowano znaczny spadek stężenia trucizn w powietrzu. - Są różne programy pomocowe, ale najważniejsze są świadomość ludzi i etyka w biznesie. Przykład: w marketach są oferowane niespełniające norm tanie kopciuchy - mówił marszałek.

Wyniki o przekroczeniach norm są dostępne na różnych portalach, m.in. podaje je gmina na swojej stronie i Skawiński Alarm Smogowy. Założyli go Marcin Hałat, Marek Jarzębiński i Łukasz Kurlit, który na debacie podkreślał, że o smogu skawinianie są zbyt słabo informowani. Często kojarzą go z mgłą i nie są świadomi zagrożenia zabijającego ludzi. - Latem smogu nie ma, a samochody jeżdżą, więc nie jest to wina komunikacji - mówił Łukasz Kurlit. Uważa, że wzorem Szkoły Podstawowej nr 1, w każdej placówce oświatowej powinna być infografika. Gdy stężenie jest powyżej normy, pojawia się czerwona smutna buźka, gdy mieści się w normie - wesoła, żółta. Taką infografikę stworzyła Agnieszka Poniewska. - Te działania już podjęliśmy i takie informacje będą we wszystkich szkołach i przedszkolach - zapewniał Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny. Zapowiedział też kolejną debatę o czystym powietrzu i mówił o proekologicznych działaniach, m.in. wnioskach o dotacje do różnych programów. Na przykład do wymiany pieców jest już 460 chętnych.

Zdaniem Łukasza Kurlita, Straż Miejska, nie przeprowadza kontroli i nie wypisuje mandatów trucicielom. Karol Łuczak, komendant SM temu zaprzeczał i wyliczał kontrole kotłów: w 2016r. - 124. Udzielono 10 pouczeń, a 63 zgłoszenia były niezasadne. W 24 kontrolach spalania śmieci nałożono 17 mandatów. W tym roku strażnicy dokonali 40 kontroli pieców i nałożyli 5 mandatów.

- Jednak spotykamy się z niechęcią ze strony strażników przy zgłaszaniu kopcącego komina, a pukający do domu strażnik ma większą siłę przebicia, niż sąsiad zwracający uwagę - mówił Piotr Kopkowicz. - To, że śmieci idą z dymem, widać też w wioskach w dniu wywozu śmieci. Znacznie mniej właściciele posesji wystawiają ich zimą. Dziwił się, że w Skawinie jest tak niewiele domów, do których ciepła woda, dostępna na wyciągnięcie ręki, nie jest dostarczana z miejscowej elektrociepłowni, a rurami płynie do Krakowa. Przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie zapewniał, że działania trwają. Na sesji Rady Miejskiej w listopadzie 2016 r. MPEC nie było zainteresowane tworzeniem węzłów ciepłowniczych przy domach jednorodzinnych, tylko na osiedlach z blokami.

Zdaniem wielu uczestników debaty, aktywność osób ze Skawińskiego Alarmu Smogowego, jest niezwykle pożyteczna. Potrafią dotrzeć do dużej rzeszy ludzi m.in. poprzez obie skawińskie parafie.

Łukasz Kurlit przedstawiał dane: w ostatnich trzech latach pył zawieszony występował w mieście przez 91 dni w roku. Przy dopuszczalnej normie 50 średnio w powietrzu było go 314. Skawina jest na 12. miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Uważa za niewłaściwą lokalizację stacji pomiaru powietrza na os. Ogrody pomiędzy zabudowaniami. Barbara Ptak z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy, tłumaczyła, że to dobre miejsce, bo badany jest stan atmosfery w największym skupisku ludzi.

Samorządowcy zaznaczają, że w swoich poczynaniach muszą przestrzegać procedur. Komisje UE bardzo szczegółowo sprawdzają, czy zachowano wszystkie zasady przy przydzielaniu dotacji. Dlatego długo trwają, a ludzie się niecierpliwią. Jednak warto jest czekać, by otrzymać dofinansowanie do proekologicznych działań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski