Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog zatruwa powietrze

Łukasz Bobek
Smogowa chmura wisi w sezonie grzewczym nad Zakopanem. Pocieszające jest to, że jakość powietrza powoli się poprawia, a burmistrz obiecuje, że program wymiany pieców ruszy z kopyta
Smogowa chmura wisi w sezonie grzewczym nad Zakopanem. Pocieszające jest to, że jakość powietrza powoli się poprawia, a burmistrz obiecuje, że program wymiany pieców ruszy z kopyta Fot. Łukasz Bobek
Sucha Beskidzka i Zakopane wśród 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Do walki ze smogiem namawia zakopiańską młodzież himalaista i narciarz Andrzej Bargiel

Górskie miasta znalazły się na liście miejscowości z najbardziej zatrutym powietrzem na terenie Unii Europejskiej. Sucha Beskidzka zajęła 7. miejsce na 50 miast. Zakopane znalazło się na 45. pozycji. W rankingu nie ma Rabki i Nowego Targu, bo... nikt nie robił tam pomiarów.

Badali pył PM 2,5

Ranking miast z najbrudniejszym powietrzem w Unii Europejskiej stworzyła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Badała roczne normy stężenia w powietrzu pyłu zawieszonego PM 2,5. - To były badania na podstawie danych zebranych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska do 2014 r. - wyjaśnia Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. - Co prawda, my badaliśmy pył PM 10, ale na jego podstawie można wyliczyć stężenie pyłu PM 2,5. Tego drugiego w pyle PM 10 jest około 70 procent - wyjaśnia Listwan. W smogowym rankingu WHO na 50 miast aż 33 są z Polski. „Wygrał” Żywiec.

Sucha na siódmym miejscu

Z podtatrzańskich miejscowości najgorzej wypadła Sucha Beskidzka. Według WHO średnioroczne stężenie pyłu PM 2,5 oscyluje w Suchej w granicach 38 mikrogramów na metr sześcienny (norma w Polsce to 25 mikrogramów na metr).

- Problemy z jakością powietrza w okresie grzewczym ma niemal cała Małopolska, nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby twierdzić, że w Suchej jest pod tym względem gorzej niż w innych miastach. Różnimy się jedynie tym, że akurat w Suchej Beskidzkiej problem został zdiagnozowany - mówi Stanisław Lichosyt, burmistrz miasta.

Dodaje, że Światowa Organizacja Zdrowia swój ranking opiera na pomiarze zanieczyszczenia pyłem PM 2,5, który w Suchej nigdy nie był badany. - Prawdopodobnie wykorzystano dane z 2013 roku dotyczące pyłu PM 10 i wyliczono zawartość PM 2,5. Nie dość, że są to dane archiwalne, to taki sposób nie może być dokładny - uważa.

Lichosyt zaznacza, że w Suchej realizowany jest program ograniczenia niskiej emisji. W ciągu ostatnich trzech lat zostało wymienionych blisko 800 palenisk węglowych i zastąpiono je ogrzewaniem gazowym lub nowoczesnymi kotłami węglowymi klasy piątej.

Zmiany na lepsze w Suchej widzi także Ryszard Listwan.- Miasto ostatnio wiele zrobiło dla poprawy jakości powietrza. Wciąż jednak pozostaje ok. 1500 starych pieców - dodaje.

W Zakopanem jest nieco lepiej, ale...

Drugie miasto z Podhala - Zakopane - znalazło się na 45. miejscu smogowej listy. Według WHO średnioroczne stężenie pyłu PM 2,5 wynosi w mieście ok. 32 mikrogramów na metr sześcienny. - Zakopane przekracza normy - potwierdza Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. Uważa, że Zakopane zbyt słabo walczy ze smogiem. - W 2014 roku miasto zaplanowało, że na wymianę pieców przeznaczy 80 tys. zł, a wydało zaledwie 40 tysięcy. Najwidoczniej urzędnicy nie potrafią dotrzeć z informacją do mieszkańców - mówi.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula jest z rankingu zadowolony. - Wiem, że jest u nas nienajlepiej, ale nie jest aż tak źle, jak to zimą pokazywały organizacje ekologiczne - stwierdza i zapowiada, że program wymiany pieców w mieście ruszy z kopyta. To za sprawą dopuszczenia do dofinansowania nowoczesnych pieców na węgiel, tzw. piątej generacji. Obecnie można uzyskać dofinansowanie rzędu 50 proc. inwestycji, ale nie więcej niż 8 tys. zł. Burmistrz zapowiada, że będzie chciał zwiększyć pomoc.

Do walki ze smogiem włączył się też himalaista Andrzej Bargiel. Rozmawiał na ten temat z uczniami Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. - Trzeba walczyć, żeby Zakopane nadal kojarzyło się ze zdrowiem i przyrodą - mówił zakopiańczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski