MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog znów wraca do Krakowa. W grudniu będzie jeszcze gorzej

Arkadiusz Maciejowski
Fot. Michał Gąciarz
Powietrze. Dyrektorzy przedszkoli i szkół nauczą się postępowania na wypadek smogu.

Po kilku lepszych dniach jakość powietrza w Krakowie znów jest zła. Wczoraj na stacji pomiarowej na Kurdwanowie stężenie pyłu przekraczało w pewnych momentach nawet 300 mikrogramów na metr sześć. Dziś może być równie źle.

W czwartek o godzinie 7 największe zanieczyszczenie pyłem PM10 (stan dopuszczalny wynosi 50 μg/m3) zanotowano na stacji pomiarowej w Kurdwanowie, gdzie stan dopuszczalny został przekroczony ponad czterokrotnie - stężenie wyniosło 230 μg/m3. Trochę mniejsze zanieczyszczenie (208 μg/m3) stwierdzono na al. Krasińskiego oraz w Nowej Hucie (150 μg/m3).

W sklepach brakuje masek antysmogowych, a dyrektorzy żłobków, przedszkoli i szkół odbędą dziś specjalne szkolenie, jak postępować na wypadek wielkiego smogu.

Aktualne jednogodzinne stężenia pyłu PM10 w Krakowie

Na podstawie danych z automatycznych stacji pomiarowych WIOŚ w Krakowie, www.malopolska.pl

Urzędnicy miejscy rozsyłają komunikaty i radzą dzieciom oraz osobom starszym unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz. Na wymierne działania, czyli m.in. darmową komunikację, poczekać musimy jednak przynajmniej do grudnia.

Okazuje się, że wciąż kuleje również system informowania o zanieczyszczeniu powietrza m.in. przedszkoli czy szkół. Od samego rana na oficjalnej stronie internetowej miasta (www.krakow.pl) widniała informacja o przekroczeniach norm na Kurdwanowie. Mimo to np. do znajdującego się w tym rejonie Krakowa Przedszkola Samorządowego nr 33 (ul. Rżącka 1) żaden oficjalny komunikat w tej sprawie nie dotarł.

- Nie dostajemy bezpośrednich informacji o stanie powietrza. Jakieś trzy tygodnie temu otrzymaliśmy jednak polecenie z Urzędu Miasta, aby codziennie rano na oficjalnych stronach internetowych (m.in. województwa małopolskiego) śledzić aktualne dane o smogu - podkreśla Elżbieta Skalska, z-ca dyrektora Przedszkola nr 33. - Jeśli więc widzimy, że zanieczyszczenie jest zbyt duże, to rezygnujemy ze spacerów z dziećmi. Rodzice mogą być spokojni - dodaje Elżbieta Skalska.

Dziś ma się odbyć organizowane przez urzędników szkolenie dla dyrektorów samorządowych placówek edukacyjnych. Pojawić ma się na nim kwestia m.in. specjalnej infolinii dla tych placówek, za pomocą której przekazywane byłyby informacje o smogu. - Z tego, co wiem, mają zostać wypracowane jasne procedury i zasady postępowania w przypadku przekroczonych norm zanieczyszczenia - mówi Elżbieta Skalska.

Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Krakowie podkreśla, że wg prognoz w najbliższych dniach w Krakowie zapylenie powietrza może przekraczać stan ostrzegawczy, czyli 200 mikrogramów na metr sześc. - A po 12 grudnia, jeśli prognozy się sprawdzą, może być nawet jeszcze gorzej - przyznaje Ryszard Listwan. I wtedy w Krakowie po raz pierwszy może zostać wprowadzona darmowa komunikacja miejska dla kierowców.

O ile oczywiście na początku grudnia radni miejscy przegłosują uchwałę, zgodnie z którą - gdy ilość trujących pyłów w powietrzu na wszystkich trzech stacjach pomiaru przekroczy 150 - kierowcy na podstawie dowodu rejestracyjnego pojadą za darmo tramwajami i autobusami. Mogliby też zabrać na darmowy kurs MPK tyle osób, na ile zarejestrowany jest ich samochód.

Tymczasem zainteresowanie maskami antysmogowymi w Krakowie jest tak duże, że w niektórych sklepach zaczyna ich brakować. Na stronie antysmogowe.pl czytamy, że „Wszystkie maski zostały wykupione. Najbliższa dostawa przewidywana jest w grudniu”. - Chętnych jest tak dużo, że właśnie nam się skończyły i czekamy na dostawę - mówi Marcin Pilch ze sklepu sporto.com.pl przy al. Focha 32.

[email protected]

Czytaj także:

Zaczyna się boom na maski antysmogowe
Przy tak wolnym tempie działań powietrze w Małopolsce będzie czyste za 240 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski