Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smogathon 2019 za nami. Przez 24 godziny pracowali nad sposobami walki ze smogiem

Pog
Smogathon 2019
Smogathon 2019 Materiały prasowe
W niedzielę zakończył się Smogaton 2019 Hackathon z wykorzystaniem danych. Wydarzenie odbyło się już po raz piąty. Jego celem jest walka ze smogiem za pomocą technologii. Pula nagród wyniosła 125 tys. złotych. W tym roku do akcji przyłączyły się władze miasta i województwa, które udostępniły swoje bazy danych.

WIDEO: Krótki wywiad

Smogathon 2019 był 24-godzinnym hackathonem, czyli spotkaniem ludzi, którzy przez określony czas mierzyli się z konkretnymi wyzwaniami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza. Uczestnicy bazowali na szerokich zbiorach danych dostarczonych m.in. przez Airly, IMGW, GIOŚ, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Europejską Agencje Kosmiczną, Komisje Europejską czy GUS. Do dyspozycji mieli też ogólnodostępne bazy z danymi.

Tegoroczne wyzwania dla uczestników przygotowali patroni kategorii, m.in. Krakowski Alarm Smogowy, IMGW, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, GIOŚ, czyli instytucje, które mają szansę wykorzystać w swoich działaniach projekty, które powstały podczas Smogathonu. Pomimo tego, że uczestnicy projektu skupiają się na problemach Krakowa i Małopolski, wypracowane rozwiązania mają charakter uniwersalny, o czym świadczy międzynarodowe zainteresowanie wydarzeniem.

W wydarzeniu wzięło udział łącznie ok. 170 osób, które przyjechały na wydarzenie z całej Polski i Europy. Uczestników wspierali mentorzy m.in. z Google, IBM, Airly, GSK, IMGW, GIOŚ, UMWM czy Wydziału Jakości Powietrza UMK.

Rozdano nagrody w kategoriach:

  1. Nadzór Nad Zanieczyszczeniami Przemysłowymi (patron kategorii: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) – Zespół Qubit: Projekt platformy do zgłaszania informacji o awariach przemysłowych.
  2. Identyfikacja Źródeł Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii: Krakowski Alarm Smogowy) – Zespół AI Embassy: Innowacyjna Metoda analizy danych o zanieczyszczeniu korzystająca z danych satelitarnych oraz sztucznej inteligencji.
  3. Zarządzanie Emisją w Transporcie (patron kategorii: Urząd Miasta Krakowa): Zespół Gremlins: usprawnienie przekazywania informacji o planowanym czyszczeniu ulic oraz emisji wtórnej.
  4. Zdrowotne Skutki Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii Medycyna Praktyczna): Zespół Fine Tuned -dostęp do informacji o warunkach pogodowych i skutkach zdrowotnych z nimi związanych połączony z motywacją do zmiany stylu życia.
  5. Monitorowanie i Prognozowanie Zanieczyszczenia (patron kategorii: IMGW): Zespół Brain Power: metoda weryfikacji źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Nagrody wręczyli wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz oraz wiceprezydent Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk. Dodatkowo Krakowski Park Technologiczny przekazał nagrodę o łącznej wysokości 60 tys. zł na wdrożenie platformy zaproponowanej przez Zespół Qubit.

Marka Allegra nagrodziła zespół Smog Wawelski za holistyczne podejście do dostępu do informacji o zanieczyszczeniu powietrza nagrodą specjalną w wysokości 15 tys. zł.

- Cieszymy się, że przyjęta przez nas metodologia spotkała się z zainteresowaniem i przyniosła tak ciekawe wyniki. Chcemy rozwiązywać istniejące problemy i metodą małych kroków zmierzać do likwidacji zanieczyszczenia powietrza. Mamy nadzieję, że wyniki pracy uczestników Smogathon 2019 zostaną wykorzystane. Oczywiście wymagają jeszcze dopracowania, ale mają spory potencjał – mówi Kamila Knap, współzałożycielka Smogathonu.

Od lokalnego do globalnego wydarzenia

Pomysłodawcy Smogathonu mają za sobą organizację 15 wydarzeń w 6 krajach, m.in. w Brazylii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. W tym roku organizatorzy zapraszają najlepsze zespoły do udziału w hackathonie, którego celem będzie rozwiązanie konkretnych, wskazanych przez instytucje problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Wydarzenie odbywa się w dniach 7-8 grudnia.

Smogathon przekazał krakowskim instytucjom (m.in. Szpitalowi im. S. Żeromskiego, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Miejskiemu Centrum Opieki) 33 niezwykle wydajne i innowacyjne oczyszczacze powietrza, które od zimy 2019 roku poprawiają jakość powietrza dla setek krakowian, którzy korzystają z miejsc, w których się znajdują się te maszyny.

Przez niemal 5 lat działalności Smogathon:

  • przekazał prawie 1 milion złotych na nagrody dla uczestników oraz wsparcie firm i startupów walczących ze smogiem za pomocą technologii i innowacji
  • zorganizował 15 wydarzeń w 6 krajach na 4 kontynentach
  • pojawił się w ponad 1000 publikacjach w polskich i zagranicznych mediach
  • łączy blisko 300 zespołów i projektów walczących ze smogiem z ponad 60 krajów, z 6 kontynentów.
  • zaprosił ponad 120 projektów na wydarzenia
  • dotarł z przekazem do 40 milionów ludzi na całym świecie
  • dotarł do ponad 5 milionów ludzi za pomocą mediów społecznościowych
  • dotarł z filmami promocyjnymi do 500 000 odbiorców
  • pozyskał ponad 100 partnerów na całym świecie
  • zaangażował w ocenę i doradztwo projektom ponad 200 ekspertów
  • zaprosił do Krakowa ponad 70 innowacyjnych startupów i zespołów naukowych
  • zgromadził ponad 2000 ludzi na wydarzeniach w Krakowie
  • wspomaga wdrażanie rozwiązań projektów w ponad 50 krajach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Smogathon 2019 za nami. Przez 24 godziny pracowali nad sposobami walki ze smogiem - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski